Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Bio la mine au venit doi apicultori,unul cunoscut de fel se trage din sat de la mine insa acum locuieste in alta parte si unul necunoscut.Au venit cu niste faguri cu celula mai mica ca sa le fac prese pentru foite deoarece acesti faguri nu se gasesc in tara,le-am facut prese cu celula putin mai mica decat celula standard si pe urma le-am facut prese cu dimensiunea aproape de celula naturala.

Eu le-am spus ca nu cred asa ceva ,insa ei hotarati au spus ca stiu ce fac si o somitate apicola cu doctorate in apicultura din tara respectiva le-a aratat ce si cum.

Acum eu cred ca nimeni nu investeste in prese cate 800 de lei ,nu schimba dimensiunea albinei de doua ori  daca nu e convins de ceva,sa ai rabdare sa micsorezi albina trecand-o printr-o dimensiune intermediara ca sa ajungi la dimensiunea dorita nu e lucru usor deoarece pierzi faguri si timp.

Si pe mine m-au pus un pic pe ganduri cele mai sanatoase fiinte sunt cele care au starea normala naturala .
Am sa probez aceasta ideie insa trebuie sa fac rost din strainatate de acei faguri deoarece au stat la mine cat am turnat faguri ca sa nu le dau modelul si la altii.Reducandu-se perioada de la stadiu de larva pana la eclozare si aproape dublanduse perioada de viata familia ajunge mult mai numeroasa si cu productii de miere in jurul la 150de kg,asa spuneau ei.


bucovineanu

Daca micsorarea celulei ar duce in final la productii record de miere, consider ca ar fi o descoperire epocala si ar fi fost descoperita si pusa in practica demult. Eu nu cred acest lucru, dar cine stie.....

marian sima

Am spus ca nici eu nu cred dar hotararea lor i-mi da curiozitatea sa probez pe 2-3 stupi,mai ales ca costurile sunt mai mici pentru mine.

calmusdaniel

Citat din: marian sima din Iunie 19, 2015, 09:34:52 PM
Astazi m-am intalnit cu un prieten,a fost pe la tei la padurea de la Fantanele (Uzunu ,Giurgiu) a spus ca e jale pe o padurice mica puhoi de stupi ,albina a consumat tot ,in viata lui nu a vazut asa ceva stupi uscati blana.Desi teiul este inflorit au inceput sa fuga toti de acolo.Succes cu orizontali pentru ce doriti dv va trebuie solutia caspica ,mai nou unii de prin tari straine vorbesc despre scurtarea perioadei in stadiul de larva a albinei si aproape dublarea perioadei de viata,poate ne intalnim si stam de vorba mai mult.La Campina am fost amandoi insa nu ne-am  cunoscut.Inca o data succes.
Si aglomeratia e o problema,dar nici teiul nu prea da.Despre solutia caspica,a scris si Iliesiu in Apilarnilul,si stiu ca ajuta la dezvoltarea familiei si cred ca si-i prelungeste viata albinei.La targul viitor sigur ne intalnim. :hi:

pistol28

Citat din: bucovineanu din Iunie 20, 2015, 09:16:41 AM
Daca micsorarea celulei ar duce in final la productii record de miere, consider ca ar fi o descoperire epocala si ar fi fost descoperita si pusa in practica demult. Eu nu cred acest lucru, dar cine stie.....

Reducerea dimensiunii celulei, reduce productia de VARROUA.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

calmusdaniel

Albina si bondarul se ospateaza cu nectar din floarea soarelui, o fi semn bun ? :hi:

Eugen B

Floarea arata f bine. La tine e ceva mai avansata ca la mine. Vom vedea zilele astea daca baga ceva si teiul. In unele zone teiul nu da nici sa vrei

calmusdaniel

Citat din: Eugen B din Iunie 20, 2015, 10:06:38 PM
Floarea arata f bine. La tine e ceva mai avansata ca la mine. Vom vedea zilele astea daca baga ceva si teiul. In unele zone teiul nu da nici sa vrei
Floarea arata bine pt ca au mai fost sii ploi in ultima perioada.Spre surprinderea mea teiul s-a ridicat la 800g astazi. :hi:

marian sima

Floarea soarelui este o planta care secreta nectar la temperaturi ridicate.
Si cand este canicula daca va uitati de dimineata albina merge pe cicoare sau alte plante si dabia cand se incalzeste merge pe floarea soarelui.La temperaturile existente si la prognoza meteo deocamdata slabe sanse de nectar de floarea soarelui,dar e timp dabia a inceput sa infloreasca.



mape 48-petru manea

Citat din: marian sima din Iunie 20, 2015, 10:19:33 PM
Floarea soarelui este o planta care secreta nectar la temperaturi ridicate.
Si cand este canicula daca va uitati de dimineata albina merge pe cicoare sau alte plante si dabia cand se incalzeste merge pe floarea soarelui.La temperaturile existente si la prognoza meteo deocamdata slabe sanse de nectar de floarea soarelui,dar e timp dabia a inceput sa infloreasca.



Total de acord  :nod:

Kiwi Bee

Citat din: marian sima din Iunie 20, 2015, 07:53:04 AM
Bio la mine au venit doi apicultori,unul cunoscut de fel se trage din sat de la mine insa acum locuieste in alta parte si unul necunoscut.Au venit cu niste faguri cu celula mai mica ca sa le fac prese pentru foite deoarece acesti faguri nu se gasesc in tara,le-am facut prese cu celula putin mai mica decat celula standard si pe urma le-am facut prese cu dimensiunea aproape de celula naturala.

Eu le-am spus ca nu cred asa ceva ,insa ei hotarati au spus ca stiu ce fac si o somitate apicola cu doctorate in apicultura din tara respectiva le-a aratat ce si cum.

Acum eu cred ca nimeni nu investeste in prese cate 800 de lei ,nu schimba dimensiunea albinei de doua ori  daca nu e convins de ceva,sa ai rabdare sa micsorezi albina trecand-o printr-o dimensiune intermediara ca sa ajungi la dimensiunea dorita nu e lucru usor deoarece pierzi faguri si timp.

Si pe mine m-au pus un pic pe ganduri cele mai sanatoase fiinte sunt cele care au starea normala naturala .
Am sa probez aceasta ideie insa trebuie sa fac rost din strainatate de acei faguri deoarece au stat la mine cat am turnat faguri ca sa nu le dau modelul si la altii.Reducandu-se perioada de la stadiu de larva pana la eclozare si aproape dublanduse perioada de viata familia ajunge mult mai numeroasa si cu productii de miere in jurul la 150de kg,asa spuneau ei.

Care era dimensiunea celulei? 4.6mm? sau 4.8mm? sau 4.9mm? sau ???

Perioada de larva este determinata de genetica speciei. Stefan1 le are cu speciile de pe mapamond si ne poate spune care specie difera mai mult sdau mai putin de alta la acest capitol.

calmusdaniel

La mine a venit  toamna!Sunt 16 grade si nori,astazi pauza la cules de tei!
La salcam eram  :nudie: la tei sunt :mad:

Cipi

Despre dimensiunea celulei cea naturala de 4,8-4,9 mm si care sunt avantajele acestei dimensiuni, a vorbit domnul Leonard Gaida pe conferinta de aseara a lui Pustu.

Dan Pașca

Mersi de indrumari nea Daniel,ieri am plecat cu stupii la tei,si astept sa vad ce o fi,Pojoga jud.Hunedoara,cred ca mai dureaza 2,3 zile pana se deschide floarea,  vremea si pe aici la fel de rece si ploioasa.Sanatate.

marian sima

Kiwi Bee ,prima dimensiune este de 5,1 si a doua este de 4,9.
Influienta lor este din Spania ,faguri cu dimensiune de 4,9 ii vor folosi in Layensi cu cat.