Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

calmusdaniel

Produs finit  :bzz:

calmusdaniel

.

ciucur

Frumos !
Sa ii folositi sanatos si cu multe satisfactii.
Interesant sistemul de rigidizare.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

calmusdaniel

Citat din: ciucur din Martie 25, 2015, 05:38:53 PM
Frumos !
Sa ii folositi sanatos si cu multe satisfactii.
Interesant sistemul de rigidizare.
Multumesc frumos! :hi:

dan sebastian

Au iesit f. Bine. Spor la tranzvazare !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

#800
Sa inteleg ca tija care asigura capacul este atat de rezistenta incat sustine greutatea întregului stup?

Poate sa vina si tornada si nu se mai desface  :)

Din ce observ, mai trebuie adaugate doar tabla la capace si sunt bune de pus familiile in ele. Eu am capacele si nu am restul (coltare, asigurare capac, vopsea... sunt mult in urma).
Soclul e plin sau AV?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

RazvanTi

La ME nu se foloseste fund antivarooa.
contravine regulilor stupului si a stuparitului in acest model
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Pustu

Citat din: RazvanTi din Martie 26, 2015, 08:54:54 AM
La ME nu se foloseste fund antivarooa.
contravine regulilor stupului si a stuparitului in acest model
Puteti va rog sa dezvoltati putin sau sa ma directionati unde sa citesc despe asta ? Multumesc

Gamma


RazvanTi

#804
Citat din: Pustu din Martie 26, 2015, 02:34:13 PM
Citat din: RazvanTi din Martie 26, 2015, 08:54:54 AM
La ME nu se foloseste fund antivarooa.
contravine regulilor stupului si a stuparitului in acest model
Puteti va rog sa dezvoltati putin sau sa ma directionati unde sa citesc despe asta ? Multumesc

nu ma mai domni ca nu-s chiar asa de batran  :razz:
pai in primul rand stupul ME are 2 urdinise.
cel normal pe care il au toti plus cel din podisorul plin.
in al 2-lea rand ai podisoarele de transport care e numai plasa de colo pana colo si tine si capacul ridicat in zilele caniculare.
asta e unul din "neajunsurile" ME-ului mentionate prin cartile de specialitate: prea multe elemente constructive  =))

si acum sa revenim:
daca ai podisor de plasa de colo pana colo la ce-ti mai trebuie fund antivarooa?!?!?
ala a fost "inventat" sa zic asa pentru cazul transportului pe caldura sa nu se "topaesca" familiile.
alte "beneficii" ale fundului "antivarooa" sunt BASME!!!
parerea mea si doar a mea...

PS: a se citi tot ce am pus in ghilimele ca mistouri...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Pustu

Citat din: RazvanTi din Martie 26, 2015, 05:23:06 PM
nu ma mai domni ca nu-s chiar asa de batran  :razz:
Nu trebuie sa fii batran sa fii domn .
Citat din: RazvanTi din Martie 26, 2015, 05:23:06 PM
pai in primul rand stupul ME are 2 urdinise.
cel normal pe care il au toti plus cel din podisorul plin.
in al 2-lea rand ai podisoarele de transport care e numai plasa de colo pana colo ...
Eu stiam ca ME-ul e stupul care are toate ramele de 3/4 . Restul nu conteaza . Adica vroiam sa-mi fac si eu un ME cu 7 urdinisuri . Da , nu radeti . Unu jos si un podisor snelgrove . Multumesc pentru lamurire . Dar nu cred ca are cineva 2 podisoare pentru acelasi stup asa cum ati afirmat mai sus .
Citat din: RazvanTi din Martie 26, 2015, 05:23:06 PM
... ala a fost "inventat" sa zic asa pentru cazul transportului pe caldura sa nu se "topaesca" familiile.
alte "beneficii" ale fundului "antivarooa" sunt BASME!!!
parerea mea si doar a mea...
Parerea mea e ca daca urmariti filmuletul asta o sa va schimbati parerea . Adica cam cati paduchi credeti ca sunt pe fundul stupului care or sa se urce inapoi pe albine ? Sa nu spuneti ca toti cei care nu ies afara ca atunci sigur va cred .  =)) Daca aveam FAV alta era situatia . ))/ ))/ ))/
Sa traiesti nea Razvane .

calmusdaniel


calmusdaniel


Pustu

L-am vazut saptamana trecuta cand a aparut . Mi-a placut nenea de la telefon care se bucura ca de la anu' il lasa sa foloseasca neonicotinoidele  ))/

calmusdaniel

Bre nea Romikele,ce-ai avut cu izmenele mele,de le-ai sters?v-am jignit cu ceva? :hi: