Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

D006

La sindicat alta este icoana oficiala !

calmusdaniel

 Știu ca alta e icoana făcătoare de minuni,ea se afla la președintele SAR dar membrii din teritoriu merg și ei cu ce pot în pelerinaj!

MOTANUL

Citat din: calmusdaniel din Decembrie 28, 2017, 02:29:37 PM
Nu. Este miere de rapita simpla, cu proteina după 20 ianuarie

Si eu am fost tentat sa dau miere de rapita (am ceva ramasa in plus si am vrut sa o dau).
Din ce tin minte de la curs mierea de rapita e contraindicata pentru iernare.
Ma gandesc ca siropul de zahar (invertit sau nu) e si mai contraindicat. Turtele la fel nu fac bine.


Pana acum am dat miere poliflora unde a fost nevoie - cand o termin e mai bine sa dau sirop sau miere de rapita curata? Daca e mai tare consistenta la mierea mea de rapita merge sa o pun deasupra ramelor?
Intreb ca nu am mai incercat pana acum. (am pus fie in pungi poliflora sau sirop, fie sirop in hranitor, fie apifonda, turta proteica). Miere de rapita ar fi prima oara. (ma gandesc ca oricum e mai buna ca siropul sau turta).

Cu turta proteica procedez si eu la fel (sfarsit de ianuarie chiar februarie - depinde mult de temperaturi / zboruri de curatire, etc).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

tinumaftei

Ce are mierea de rapița?

D006

Citat din: calmusdaniel din Decembrie 28, 2017, 08:20:11 PM
Știu ca alta e icoana făcătoare de minuni,ea se afla la președintele SAR dar membrii din teritoriu merg și ei cu ce pot în pelerinaj!
Nu pot sa cred , sper ca faci misto.

roi_ag


mmacreanu

Citat din: MOTANUL din Decembrie 29, 2017, 09:46:23 PM
Citat din: calmusdaniel din Decembrie 28, 2017, 02:29:37 PM
Nu. Este miere de rapita simpla, cu proteina după 20 ianuarie

Si eu am fost tentat sa dau miere de rapita (am ceva ramasa in plus si am vrut sa o dau).
Din ce tin minte de la curs mierea de rapita e contraindicata pentru iernare.
Ma gandesc ca siropul de zahar (invertit sau nu) e si mai contraindicat. Turtele la fel nu fac bine.


Pana acum am dat miere poliflora unde a fost nevoie - cand o termin e mai bine sa dau sirop sau miere de rapita curata? Daca e mai tare consistenta la mierea mea de rapita merge sa o pun deasupra ramelor?
Intreb ca nu am mai incercat pana acum. (am pus fie in pungi poliflora sau sirop, fie sirop in hranitor, fie apifonda, turta proteica). Miere de rapita ar fi prima oara. (ma gandesc ca oricum e mai buna ca siropul sau turta).

Cu turta proteica procedez si eu la fel (sfarsit de ianuarie chiar februarie - depinde mult de temperaturi / zboruri de curatire, etc).


mierea de rapita este "contraindicata" pentru iernare pentru ca este un sortiment care contine polen intr-o concentratie mai mare decat alte sortimente de miere. Este de ocolit iernarea NUMAI pe miere de rapita dar nu afecteaza cu nimic daca se administreaza pentru hranire!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

cipik

Citat din: mmacreanu din Decembrie 30, 2017, 09:02:54 PM
Citat din: MOTANUL din Decembrie 29, 2017, 09:46:23 PM
Citat din: calmusdaniel din Decembrie 28, 2017, 02:29:37 PM
Nu. Este miere de rapita simpla, cu proteina după 20 ianuarie

Si eu am fost tentat sa dau miere de rapita (am ceva ramasa in plus si am vrut sa o dau).
Din ce tin minte de la curs mierea de rapita e contraindicata pentru iernare.
Ma gandesc ca siropul de zahar (invertit sau nu) e si mai contraindicat. Turtele la fel nu fac bine.


Pana acum am dat miere poliflora unde a fost nevoie - cand o termin e mai bine sa dau sirop sau miere de rapita curata? Daca e mai tare consistenta la mierea mea de rapita merge sa o pun deasupra ramelor?
Intreb ca nu am mai incercat pana acum. (am pus fie in pungi poliflora sau sirop, fie sirop in hranitor, fie apifonda, turta proteica). Miere de rapita ar fi prima oara. (ma gandesc ca oricum e mai buna ca siropul sau turta).

Cu turta proteica procedez si eu la fel (sfarsit de ianuarie chiar februarie - depinde mult de temperaturi / zboruri de curatire, etc).


mierea de rapita este "contraindicata" pentru iernare pentru ca este un sortiment care contine polen intr-o concentratie mai mare decat alte sortimente de miere. Este de ocolit iernarea NUMAI pe miere de rapita dar nu afecteaza cu nimic daca se administreaza pentru hranire!



.......... pe sfarsit de februarie, dupa unu-doua zboruri de curatare.
PAREREA MEA.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

calmusdaniel

Încă un pas spre finalizarea pavilionului!

roi_ag


Miere Sorin


calmusdaniel

Cadou de la prietenul meu Toni!

calmusdaniel

Colegi apicultori în vizita!

calmusdaniel

.

Paraschivescu Teodor

Multumesc frumos pentru primirea pe care neati facuto si amabilitatea de care dati dovada de fiecare data .Albine sanatoase si harnice va doresc pana data viitoare multa sanatate.