Ce ne lipseste sa trecem definitiv la Linux?

Creat de oroles, Noiembrie 11, 2013, 09:43:03 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Salutare!
Propun urmatoarea intrebare pentru discutie:
"Ce ne lipseste sa trecem definitiv la Linux?"

Mie personal, cel mai mult imi lipseste ABBYY, caruia nu ii gasesc o alternativa buna pe Linux.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pharaonu75

Eu nu pot trece definitiv pe Linux din cauza dvd-urilor cumparate de fiica-mea la revistele de la scoala, care ruleaza doar pe windows.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

oroles

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 11, 2013, 10:21:44 PM
Eu nu pot trece definitiv pe Linux din cauza dvd-urilor cumparate de fiica-mea la revistele de la scoala, care ruleaza doar pe windows.
Zorin OS ruleaza software-uri cu .exe in coada. Daca nu necesita alte software-uri aditionale la instalare (Ex. .netframework) iti vor merge!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kov iulian

Priceperea lipseste si e nevoie de mai putin spirit de turma.

Dar de fapt nici nu e nevoie sa se treaca definitiv pe linux se poate folosi dual boot si astfel poti beneficia la maxim de ambele sisteme.

Totusi nu recomand folosirea de windows piratat fiindca poate contine " carcalaci " bagati de cei ce au piratat imaginea iso si te poti trezi noaptea peste tine cu mascatii fiindca ai spart nu stiu ce site guvernamental cand tu de fapt esti doar om cu 4 clase.

O versiune trial originala de windows pe care sa o reinstalezi din timp in timp merge pentru a juca un joc, pentru a instala nu stiu ce soft de la camera foto etc

oroles

Citat din: Kov iulian din Noiembrie 11, 2013, 10:28:34 PM
Priceperea lipseste si e nevoie de mai putin spirit de turma.

Dar de fapt nici nu e nevoie sa se treaca definitiv pe linux se poate folosi dual boot si astfel poti beneficia la maxim de ambele sisteme.

Totusi nu recomand folosirea de windows piratat fiindca poate contine " carcalaci " bagati de cei ce au piratat imaginea iso si te poti trezi noaptea peste tine cu mascatii fiindca ai spart nu stiu ce site guvernamental cand tu de fapt esti doar om cu 4 clase.

O versiune trial originala de windows pe care sa o reinstalezi din timp in timp merge pentru a juca un joc, pentru a instala nu stiu ce soft de la camera foto etc

Da, asa e!
Ar mai fi varianta virtualbox, pe care am folosit-o. Problema e ca dureaza mult. Inainte aveam banking de la Banca Transilvania si nu mergea decat pe Windows si foloseam Virtualbox. Niciodata nu am fost de acord cu dual boot-ul. E riscul dublu sa iti pierzi datele.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kov iulian

Eu am dual sau triplu boot de aproape 2 ani si nu sa intamplat nimic deosebit

romikele

Eu am acum doua windowsuri, 7 si 8 si patru linuxuri (Mint, Cylon, Zorin si PCLOS) si nu am nici o problema la bootare.
Am avut si 9 sisteme, pe LILO si tot nu au fost probleme.
Am mai pomenit de un individ care pe 4 harduri avea peste o suta de sisteme de operare, cu GRUB, si de cativa ani totul era perfect.

oroles

Citat din: romikele din Noiembrie 11, 2013, 11:20:31 PM
Eu am acum doua windowsuri, 7 si 8 si patru linuxuri (Mint, Cylon, Zorin si PCLOS) si nu am nici o problema la bootare.
Am avut si 9 sisteme, pe LILO si tot nu au fost probleme.
Am mai pomenit de un individ care pe 4 harduri avea peste o suta de sisteme de operare, cu GRUB, si de cativa ani totul era perfect.
Eu am patit-o... Nu mai boota windows-ul si daca nu aveam un HDD extern ar fi trebuit sa folosesc Linuxul pana mi se strica si el...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

NiKoN

Nu as trece pe linux din dragoste pentru windows si pentru faptul ca ambele sunt la fel de costisitoare. Am inceput acum vreo 14 ani, cu milenium edition pe care am dat o groaza de bani atunci. Mai tarziu m-am desteptat si n am mai cheltuit  banii pe licente. E ca si in apicultura, modelul pe care ai invatat meserie este cel mai bun si convenabil pentru tine.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

standdupp

Eu stau pe Linux ca desktop de aproximativ 10 ani.
De server nici nu mai zic.

Cum zicea si NiKoN, ca si in apicultura, cum ai inceput asa iti convine cel mai bine sa mergi mai departe :)
Un apicultor incepator

oroles

Citat din: NiKoN din Noiembrie 12, 2013, 08:32:04 AM
Nu as trece pe linux din dragoste pentru windows si pentru faptul ca ambele sunt la fel de costisitoare. Am inceput acum vreo 14 ani, cu milenium edition pe care am dat o groaza de bani atunci. Mai tarziu m-am desteptat si n am mai cheltuit  banii pe licente. E ca si in apicultura, modelul pe care ai invatat meserie este cel mai bun si convenabil pentru tine.
Eu ma descurc pe ambele la fel de bine... Dar, de exemplu, Windows imi cam "violeaza intimitatea"... La Windows 8.1 trebuie sa ai neaparat cont de-al lor... Reclamele sunt peste tot, ori eu nu vreau sa imi transform calculatorul in pom de Craciun!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kov iulian

Citat din: standdupp din Noiembrie 12, 2013, 09:48:16 AM
Cum zicea si NiKoN, ca si in apicultura, cum ai inceput asa iti convine cel mai bine sa mergi mai departe :)
Intodeauna e loc de mai bine, nu cred ca e chiar bine sa ramai ancorat in trecut fara sa avansezi spre mai bine, mai rapid etc.
Citat din: oroles din Noiembrie 12, 2013, 09:50:43 AM
Eu ma descurc pe ambele la fel de bine... Dar, de exemplu, Windows imi cam "violeaza intimitatea"... La Windows 8.1 trebuie sa ai neaparat cont de-al lor... Reclamele sunt peste tot, ori eu nu vreau sa imi transform calculatorul in pom de Craciun!

Eu am un windows 7 trial pe care il reinstalez din cand in cand ca sa ma pot juca un joc online in retea si nu va pot spune cate imi bag in el de sistem de operare, cand sunt intr-o faza de joc in care sunt intr-o confruntare cu alti jucatori si sunt scos din fereastra de joc si pierd fiindca apare nu stiu ce update la antivirus, la flash, la programul de scriere cd-uri, la programul de convertire fisiere multimedia si asa mai departe.

Pe linux nu exista astfel de reclame enervante .

Hermannstadt

Va salut,
      ma bag si eu in discutie, in urma cu vreo 2 ani am incercat si eu linuxul si anume Ubuntu 10, am fost multumit insa il foloseam in paralel cu win 7.

Din pct meu de vedere as folosi doar linux insa nu sunt singurul utilizayot al pc si nu pot momentan sa schimb sistemul de operare.

Insa o sa vina vreame in care o sa am eu pc-ul meu si atunci o sa pun direct linux-ul, imi place cum ruleaza cum se lucreaza cu el !

Numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

dredd

Citat din: Kov iulian din Noiembrie 12, 2013, 12:05:30 PM



Eu am un windows 7 trial pe care il reinstalez din cand in cand ca sa ma pot juca un joc online in retea ...

despre ce joc e vorba? si eu am unul pe care il tot joc de prin 2004, Rise of Nations  :D

oroles

Citat
Eu am un windows 7 trial pe care il reinstalez din cand in cand ca sa ma pot juca un joc online in retea ...

Decat un Win piratat mai bine un trial. Se poate prelungi un trial pana la un an. Dupa un an il dezinstalezi si pui tot unul trial. :D Solutie specific romaneasca... Am licenta Win 8 si dintre toate SO, cel mai bun e Windows-ul... Siguranta, este insa o problema! Gasesti software pentru aproape orice. Pe linux, de exemplu nu am gasit un OCR bun. Pe Windows, ABBYY isi face treaba foarte bine...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani