Mersul in pastoral paletizat sau cu pavilioane?

Creat de sorinnel, Noiembrie 08, 2013, 02:51:23 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Cu doua axe, ca cea din imaginile de mai jos...

ioanardelean55


Inainte de a face asa ceva trebuie sa sti sigur cu ce va fi tranportat ,e bine sa ai mijlocul de transport propriu . sa sti cu ce lazi il vei popula ,sa ai un sudor bun , il scoti la un pret convenabil . Si eu am parcurs toate etapele ,astept momentul inceperi lucrarii, ATENTIE ,la latimea remorcii e bine sa fie cit mai lata la unele nu prea ai loc pe interval si e incomod de lucrat .

sorinnel

banuiesc ca ai nevoie de permis categoria c+e pt a conduce o masina + platforma  nu (banuiesc ca depaseste 3,5t ansamblul) iar eu sunt sofer amator  ))/ ))/ ....
Sorin Pop

ioanardelean55


Da asa este  dar trebuie sa ai c+e nu poti sti cind ai nevoie .maiales in apicultura majoritatea stuparilor le au .

sorinnel

da, dar problema este ca nu am timp pentru scoala de sofer (lucrez de la 8 la 16)... de aceea ma gandeam ca o masina cu platforma (din categoria celor sub 3,5 tone) + macara m-ar ajuta sa duc in jur de 40 de stupi (paletizati) la un transport.
Sorin Pop

PACO

nu cred ca e rentabil, la 2000 E poti gasi remorci pe care poti sa lasi acelasi numar de stupi in sistem fix, de ce sa dau 3000E pe un modul cand pot sa cumpar o remorca si lucrez si in aer liber.

jenica67

       Modulu poate fi transportat si cu un microbuz de 3,5 tone cu lada in spate, care se poate da jos inainte de a pune modului, sau modulul pus in lada, de la care s-au luat jos numai obloanele.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

sorinnel

da, dar cum zicea si paco, acest modul creste costul cu aproape 250ron/familie....
Sorin Pop

cipriene

de ce sa cumpar bmw cand exista si dacia?
de ce sa cumpar dacia daca vreau bmw?
fratilor, fiecare cumpara ce vrea si lucreaza cum ii place. si apoi cand iti place ceva nu mai conteaza pretul
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

romikele

Nu stiu cum se face că numai la noi totul e nerentabil, costuri ridicate, dar la unguri, cehi, polonezi, s.a.m.d. sistemul modular se folosește în draci, cu maxim de rentabilitate! :zzz:

pharaonu75

Citat din: romikele din Noiembrie 10, 2013, 07:41:57 PM
... la unguri, cehi, polonezi, s.a.m.d. sistemul modular se folosește în draci, cu maxim de rentabilitate! :zzz:

Cei mai tari la sistemul modular sunt sarbii!
Aici sunt prezentate foarte multe tipuri de pavilioane modulare
http://apiardeal.ro/forum-discutii/index.php?topic=2826.0
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cristian87

Pentru cine face pastoral pe durate scurte si cu familii pana in 100 containerul acela poate fi o solutie.
Totusi din experienta mea care fac 600km pana la tei si floare si 400 pana la salcam asemenea investitie e total inutila.
Nimeni nu poate face trei drumuri ca sa isi duca albinele la cules, e criminal si risti accidente grave sa conduci in halul asta asa distante. Anul asta am  calatorit doua nopti la rand si e groaznic. Am atipit la volan si numai dumnezeu stie cum nu am ajuns in rapa.
La liber, varsati sau paletizati poti duce mai multe familii cu orice tip de remorca sau camion.Daca esti descurcaret gasesti localnici care te asteapta si te descarca contra cost. Eu am  prieteni unde fac pastoral si cu ei lucrez.Face mult un borcan de miere si o sticla de rachiu, un telefon din cand in cand .
Eu am vrut astfel de pavilion modular pana nu am facut pastoral ca sa il las in camp in satele vecine peste vara si sa il recuperez eventual iarna.Din pacate e plin de oi la mine si nu mai am cules nici macar de intretinere asa ca m-am reprofilat pe pastoral.
Pentru cine vrea sa se dezvolte peste 100- 150 familii transportate mi se pare o investitie inutila.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

sorinnel

sincer nu stiu la cate familii o sa ma opresc. Momentan am 38 dar anul asta m-am gandit ca apicultura ar putea deveni dintr-un hobby o sursa de venit. Am un prieten care are un magazin de constructii si are camion de 7,5t cu macara de aceea m-am gandit in prima faza la stupii paletizati dar am vazut ca nu sunt prea populari.  Eu nu ma gandesc pastoralul care il fac profesionistii (rapita, salcam1,2,3, tei, floarea soarelui) In zona Satu Mare sunt culturi de floarea soarelui. Asta ar fi singurul cules la care as merge (max 150km)  asta este motivul pentru care sunt inca nedumerit si nu stiu in ce directie s-o iau paletizare sau pavilioane/module.
Sorin Pop

pharaonu75

La stupii varsati/paletizati trebuie sa stai permanent langa ei, in timp ce pavilionul il poti lasa fara paza 1-2 zile... teoretic, pentru ca stiu si cazuri in care au fost urmariti apicultorii si le-au fost sparte pavilioanele desi nu ramasesera nesupravegheate decat 30-40 minute.
Traim in Romania si orice bun nepazit este bunul nimanui si totodata al oricui!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Nu te obliga nimeni sa deplasezi toate modulele intr-o singura noapte.
Si cum tot ai prieteni, se pot transporta doua sau mai multe cu tot atatea mijloace de transport.
Pentru orice situatie exista o rezolvare.
Se pot muta simultan doua module, al doilea pe o remorca.