Mersul in pastoral paletizat sau cu pavilioane?

Creat de sorinnel, Noiembrie 08, 2013, 02:51:23 PM

« precedentul - următorul »

sorinnel

Salutare,

  De cand am hotarat sa trec de la apicultura  ca hobby la un nivel superior, am avut o multime de nelamuriri. Prima problema a fost modelul de stup pe care sa ma axez. Dupa mai multe discutii am ajuns la cel vertical pe 12 rame. Mi-am facut vreo 25 de stupi verticali 12r (pe langa cei orizontali care-i aveam) dar acum am o alta nelamurire: daca o sa ajung sa merg in pastoral care aste cea mai buna varianta: pavilionul sau stupii paletizati? Daca aleg stupii paletizati trebuie sa trec pe stupii de 10r  pentru ca cei se 12r nu pot fi grupati 4 pe un europalet. Deci, ce-mi recomandati: sa construesc in continuare stupi pe 12r iar pebtru  pastoral sa folosesc pavilion sau sa construiesc stupi pe 10r deoarece este mai efficient sa mergi in pastoral cu stupi paletizati?
Sorin Pop

Kiwi Bee

Sorinel cum ti se pare?

descarcare stupi paletizati stupina MASCA AUREL TARGU MURES

Nu iti trebuie un camion asa de mare si nici o macara asa de puternica.

sorinnel

Sincer: eu inclin spre stupii paletizati. Dezavantajul este ca trebuie incarcati / descarcati. Avantajul: cu un camion (cu macara) + remorca poti cara stupii care incap pe cel putin doua pavilioane + ca poti sa adaugi caturi cate vrei, n-ai probleme cu maturarea mierii...
Sorin Pop

bio

In luarea unei decizii sunt multi, foarte multi factori care trebuie sa ii iei in calcul.

Si eu am inclinat ani in urma pe "paletizare" dar am facut pavilioane care se potrivesc apiculturii care o practic eu .


sorinnel

#4
in momentul de fata debitez scandura pentru stupii ce-i voi face la anu dar am intrat in impas pt ca nu stiu in ce directie sa merg: sa continu cu 12r sau sa trec la 10r?
In filmuletul de Kiwi Bee se observa ca pe ansamblu respectiv au fost cel putin 224 familii. din cunostintele mele asta inseamna intre 3 si 4 pavilioane. Mai am o intrebare pentru cei cu pavilioane: cu m\va descurcati cu maturatul mierii in cazul unor culesuri intensive? eu am trecut pe stupii verticali pt ca am patit sa am in orizontali (18r) ramele pline de nectar dar sa nu le pot extrage pentru ca nu era miere ci apa dulce....
Sorin Pop

cipriene

eu am verticali cu 12r pe pavilion. e mult mai simplu decat sa-i incarci/descarci.
in plus conteaza foarte mult modul tau de lucru, timpul, locurile de cules, etc.
eu zic ca mai bine e sa ai familii putine si puternice decat multe si slabe  :hi:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

ioanardelean55


Mai exista o varianta pe care poti sa o iei in calcul si sa o analizezi .  Sistemul MODULAR .e aproape acelasi lucru numai ca modulele au picioare iar pavilioanele roti , fie una fie alta poti face lazi de 10 - 11 s-au 12 R , la 10 -11 R faci economie multa de material ,si e mai usor de manevrat .
SUCCES

romikele


sorinnel

si care ar fi avantajul sistemului modular fata de pavilion?
Sorin Pop

cipik

Un avantaj ar fii acela ca se foloseste un singur utilaj de transport, indiferent de cate sisteme modulare ai.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

romikele

Un altul ar fi ca poti deplasa un efectiv numeros in mai multe containere, lasand cate unul si in preajma unei culturi cu suprafata mica.
Se poate distribui mai eficient "flotila" pe o arie extinsa, fara a supraaglomera o locatie.

cipriene

ca "dezavantaj" ar fi extractia mierii. trebuie sa te muti cu un laborator de la un modul la altul.
dar asa cum a spus si romikele, este ok ca si "imprastiere" a stupilor pe o suprafata cat mai mare fara aglomerare
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

sorinnel

si care ar fi costurile unei platforme si a unui modul? (am vazut ca cel din imagine aste de 48 familii)
Sorin Pop

romikele

La cel din imagine, din panouri sandwich, undeva in jur de 12.000 lei, vom sti exact cand va fi finalizat.
Producatorul e din Rm. Sarat si a inceput productia in serie, are deja comanda in lucru pentru 3 buc.

sorinnel

si ce tip de platforma este necesara pt transportarea lor?
Sorin Pop