tratament cu varachet forte

Creat de aditza_71, Octombrie 27, 2013, 12:11:06 AM

« precedentul - următorul »

aditza_71

In toamna aceasta am facut 3 tratamente cu varachet forte , saptamana trecuta le-am pus si cate 2 benzi de mavrirol. Astazi cand le-am facut  o ultima verificare si impachetare , la un roi facut tarziu pe la sfarsitul lui iulie , am gasit 2 rame cu puiet capacit si pe o rama am vazut si oua de 1-2 zile.Mentionez ca matca este tanara , dar nu este tarziu totusi pentru puiet pt. data  de 27 octombrie.Si avand in vedere ca am puiet . dupa ce eclozioneaza puietul  mai este necesar sa mai fac un tratament cu varachet sau  sunt eficiente aceste benzi cu mavrirol.Ce parare aveti?  Si ma mai gandesc la un aspect daca vine frigul peste o sapatamana sa zic cand isi mai fac aceste albine care acum sunt in faza larvara ,zborul de orientare.Ce parere aveti si de acest aspect?   Va doresc o iernare usoara la toata lumea.

oroles

Citat din: aditza_71 din Octombrie 27, 2013, 12:11:06 AM
In toamna aceasta am facut 3 tratamente cu varachet forte , saptamana trecuta le-am pus si cate 2 benzi de mavrirol. Astazi cand le-am facut  o ultima verificare si impachetare , la un roi facut tarziu pe la sfarsitul lui iulie , am gasit 2 rame cu puiet capacit si pe o rama am vazut si oua de 1-2 zile.Mentionez ca matca este tanara , dar nu este tarziu totusi pentru puiet pt. data  de 27 octombrie.Si avand in vedere ca am puiet . dupa ce eclozioneaza puietul  mai este necesar sa mai fac un tratament cu varachet sau  sunt eficiente aceste benzi cu mavrirol.Ce parare aveti?  Si ma mai gandesc la un aspect daca vine frigul peste o sapatamana sa zic cand isi mai fac aceste albine care acum sunt in faza larvara ,zborul de orientare.Ce parere aveti si de acest aspect?   Va doresc o iernare usoara la toata lumea.
1. Bineinteles ca in cazul in care ai puiet capacit, ar trebui sa scada randamentul tratamentului, dupa mine doar intr-o singura situatie: in situatia in care aceste trei tratamente nu au fost facute la 7 zile distanta. Daca ai facut 3 tratamente la 7 zile distanta  eu zic ca ar trebui sa stai fara grija. Iar faptul ca ai pus Mavrirol, e si mai bine. 3 x 7 = 21 de zile, adica mai mult decat durata ecluzionarii unei albine care la primul tratament ar fi fost larva! Cei cu mai muta experienta ar putea confirma daca aceste calcule sunt corecte.

2. La Husi, ca si la Bacau, au fost zile foarte calduroase in ultimele 2 saptamani. Totusi, din ce stiu eu, matca nu e stimulata de temperatura de afara. Afara poate sa fie cat de cald, daca lucratoarele nu aduc hrana, nici matca nu poate fi hranita corespunzator ceea ce se va reflecta in ponta ei.  Deci, din punctul meu de vedere nu temperatura a influentat ponta acestei matci, ci sursele de cules, care probabil inca exista la tine in zona. Cat despre zborul de orientare... Stai linistit, vor face un  zbor 2 in 1 ... De curatire si de orientare! :lol:
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

aditza_71

Da cred ca ai dreptate ca inca mai au cules si din aceasta cauza matca ponteaza bine.Le-am vazut chiar ieri , la un stup albine care aduceau polen.Este  super bine pt. sfarsitul lui octombrie.O toamna minunata! Sa speram ca o sa avem si o primavara 2014 la fel de frumoasa ca aceasta toamna.

oroles

Vreau sa tratez familiile mele cu aparatul  furetto (selfmade) cu Varachet Forte. Stie  cineva ce concentratie trebuie sa pun? Cate pufuri se administreaza la un orizontal? Cred ca tot cu varojeul voi face pana la urma. Scabatoxul nu se dizolva in gazul lampant si nu imi place.
Multumesc!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

elvis

eu puneam o sticluta de vf la 100 ml ulei de parafina dar de 1 an nu mai fac cu vf ca e apa chioara is multumit de tactik
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

oroles

Revin cu o observatie. Nemultumit de modul in care da fumul furetto-ul meu am modificat un pic aparatul astfel incat teava sa fie mai in bataia flacarii. Cert este ca nu s-a inrosit niciodata cum am vazut eu in filmulete. Am schimbat si pompita cu alta deoarece curgea pe la piston si nu imi placea. La proba am pus gaz lampant simplu, fara niciun Scabatox sau Varachet. Dupa cateva zile am vazut ca s-a facu acea mazga prin el. In concluzie Scabatoxul se dizolva. Acea mazga observata si de colegi este de fapt de la gazul lampant.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

RazvanTi

94 ml ulei plus 6 ml de VF
asta insemana o concentratie de 6%

elvis-e !!! nu faceai cocentratia corecta de-aia nu-ti iesea ;)
spor!!!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

elvis

rectific din sticluta de 100 ml ulei trag 8 ml si adaug 8 ml vf e bine sefu?
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

oroles

Se poate face tratamentul la 14 grade, innorat cu zbor anemic?
Scabatox am pus 8 ml la 92 de gaz lampant. Cred ca mergea si mai mult.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Closcutz

Eu zic ca merge facut lejer, dar de preferat ar fi ca tot suntem vara sa nu faceti intr-o zi prea friguroasa sau in care ploua/ e innorat rau.

oroles

Am facut tratamentul deoarece am vazut ca a dat soarele un pic din nori si incepuse o miscare mai serioasa. Am preparat solutia astfel: 140 ml de gaz lampant si 12 ml de Scabatox. Scabatoxul il aveam vechi de vreo 4-5 luni, de la singurul tratament din primavara aplicat. Oricum pe sticuluta scrie sa se foloseasca in maxim 6 luni de la deschidere. Am aplicat cu furetto facut de mine si prezentat pe pagina personala. Mentionez ca e al doilea tratament aplicat cu furetto.

Concluzii despre tehnologie:
1. Nu imi place gazul lampant. Pompita il scapa pe la piston (desi e al doilea model pe care l-am incercat) si paznicii de la intrare mor cand dau jet. Ori din cauza aerului cald, ori din cauza continutului. Stiu ca daca stropesti albinele cu benzina mor instantaneu. Am mai citit un caz de decimare a unei stupine. Omul dadea vina pe Scabatox. Cred ca mai degraba era aparatul si gazul lampant. Oricum, dupa aplicare m-am bagat sa ma uit sub stupul cu fund antivarroa (singurul) si nu am gasit nicio albina moarta. Deci, doar paznicii mor, lucru care oricum nu imi place. La urmatorul tratament voi folosi uleiul de parafina, chiar daca e mai scump.
2. Pompita  nu ajunge pe fund si din cauza ca sta un pic inclinata. De aceea trebuie sa prepar cam 200 de ml de solutie ca sa fiu sigur ca imi ajunge la toti. O parte din solutie trebuie aruncata la final.
3. Trebuie sa ma misc incetul. Daca ma misc repede serpentina se raceste din cauza apasarilor rapide si nu mai da puful corect. Oricum, per ansamblu sunt multumit.


Concluzii despre tratament

1. La 5 minute de la aplicare pe tavita de control la stupul cu fund AV: 20 de paraziti, majoritatea vii sau in agonie (doar 3 morti).  :yes:
2. La 20 de minute de la aplicare: nu puteau fi numarati. Oricum erau peste 100. Multi, inca vii.  :mad: Am scuturat tava departe de stupina si  am curatat-o cu peria.
3. La o ora si jumatate de la tratament paduchi tot de ordinul sutelor, majoritatea morti. ))/

La tratamentul cu VF aplicat cu varojetul nu am gasit niciodata atat de multi.

Astept aprecieri!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Numarati voi daca puteti:



Poza este facuta dupa 3 scuturari.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Closcutz

 Asta a fost macelul de la Verdun in varianta scabatox vs varroa. E chiar bun scabatox asta dupa cate se vede. Baga mare in continuare cu tratamentele!

oroles

Mai trebuie sa bag vreo 2 in afara de acest tratament, la 7 zile distanta si prin octombrie le mai dau de doua ori la carapacea maro. Problema e ca mai am miere de tras, avand in vedere ca la poliflora nu am putut extrage tot din cauza ca mai aveau puiet. Au ramas si pe 13 rame si la iernat ii las pe 5-8 rame (8 rame exceptional).
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dragos milea

Buna ziua! Cum se face tratamentul, cu teava de la aparat la 2 cm de urdinis sau bagata in stup, sub rame, la mijlocul cuibului?