stupii mei de poliuretan

Creat de dodo79, Octombrie 21, 2013, 07:54:14 PM

« precedentul - următorul »

Cipi

Citat din: yulian din August 27, 2014, 02:39:34 PM
Cipi, stoarce mierea de pe 2-3 rame si da-le la pontat!
Problema e ca nu am inca o centrifuga, iar pe rame este putin puiet in jumatatea inferioara a ramei.

yulian

Cauta si tu prin vecini...este esential sa deblochezi si sa stimulezi in perioada asta. Cu cat ai mai multa albina care sa iti intre la iernare, cu atat mai bine va fi in primavara, mai ales ca nu ai rame de rezerva!

dodo79

azi pe ploaie am facut tratament ptr varoa.
rezultatul m-a socat putin.
2 stupi peste 100 de varoa
2 vreo 60
2 vreo 15-20
1 avea 5-6
Citat din: yulian din August 27, 2014, 03:28:52 PM
Dodo, esti multumit de anul asta?? Cum ai terminat/ce productie ai reusit? O concluzie generala pentru stupii din poliuretan? Pana nu da frigul poti sa-i muti pe S-E fara probleme!
maine dimineata plec in Danemarca.asa vor ramane.
eu sunt la inceput.anul asta sunt multumit.din 2 stupi am ajuns la 8.miere am scos ceva in stationar.de la 2 familii am scos 18 kg de miere de rapita.inainte de salcam am facut roi.din cei doi roi ramasi din familii,dar cu culegatoarea la ei am scos 10 kg de miere salcam si 6 rame ramase la roi ca si hrana.sunt multumit.se putea si mai rau
eu sunt multumit de poliuretan.nu pot face comparatie cu lemnul ptr ca nu am lucrat cu cei din lemn.

Cipi

Duminica viitoare sper sa reusesc sa va arat cum oua o matca de la domnul Bucovineanu in stupii de poliuretan :D

recomand cu incredere matcile dumnealui!

yulian


dodo79

Citat din: yulian din Septembrie 01, 2014, 08:20:53 AM
Cum?? In 6 zari??  :lol:
asa mult oua ca face omleta din ele :rotfl: :rotfl:
tot respectul ptr domnul Bucovineanu.am glumit si noi putin

yulian

Si cum e vremea in Danemarca?? S-ar parea ca net-ul a ajuns si pe acolo  :P

dodo79

Vremea e naspa.inorat ,mai si ploua.pe langa faptul ca sunt cu cel putin50 ani inaintea noastra,am vazut ca putini romani au ajuns pe aici.stau bicicletele pe strada ffara sisteme de blocat.in 3 zile inca nu am vazut politai sau masina de politie.

yulian

Inseamna ca la intoarcerea in tara te reprofilezi pe vanzarea de biciclete  :lol:. Am vorbit zilele trecute cu un prieten care este in Belgia, mi-a zis ca vremea se compune doar din ploi si nori. Au prins si ei vreo 2 zile de 30 grade si au dat cod portocaliu de canicula...cu recomandari sa nu iasa din casa  :P. Nu ti-e dor de stupi?? Ceva apicultori nordici prin zona?? :D

Cipi

#549
Dodo, cum iti spuneam aseara... de ce imi era frica nu am scapat.. tentativa de furtisag la stupul cu matca de la domnul Bucovineanu, de omorat inca nu se omorau. Furtisagul s-a declansat din vina mea, bineinteles, ca le-am dat prea devreme siropul aseara, la 19:30. Am pulverizat stupul cu motorina si am dat cu ceva fum si s-au linistit.

https://www.youtube.com/watch?v=WK800Q4S2f8

bucovineanu

Am impresia ca nu e asezat corect podisorul la acel stup.

mmacreanu

Citat din: bucovineanu din Septembrie 01, 2014, 09:12:08 PM
Am impresia ca nu e asezat corect podisorul la acel stup.

n stup nu are podisor, are folia pusa direct peste rame, albinele nu au nici o sansa sa intre chiar daca ele cauta ...
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Cipi

e adevarat ca capacele  au facut burta, am sa iau legatura cu cei de la faroger, poate mi le schimba. Fara folie ar fi jale cu ele.

bucovineanu

Citat din: mmacreanu din Septembrie 01, 2014, 09:27:30 PM

n stup nu are podisor, are folia pusa direct peste rame, albinele nu au nici o sansa sa intre chiar daca ele cauta ...
Daca nu e folie au foarte multe sanse. Stupii respectivi au un defect de constructie. Daca acel capac- podisor s-a curbat, albinele vor incerca mereu sa intre, chiar daca exista folia.

dodo79

Defectul este ca sa curbat din cauza injectarii spumei.a fost defecta masina.eu la folie folosesc pioneze .2fata si 2 spate cam la 15cm de la colt ptr a putea ridica folia pe acea portiune (de 15) si a introduce siropul.