stupii mei de poliuretan

Creat de dodo79, Octombrie 21, 2013, 07:54:14 PM

« precedentul - următorul »

Cipi

acum are puiet decat pe 6 rame, mai mult oua si larve, majoritatea puietuluui cred ca a eclozat in ultimile zile.

Cipi

am vazut azi pe viu la magazinul apicol din radauti, o roinita de poliuretan fabricat de firma AMEL, vreau sa spun ca arata ca dracu. ii fac maine o poza si v-o arat si voua.

SPYKAL

Citat din: Cipi din Iulie 24, 2014, 07:45:12 PM
acum are puiet decat pe 6 rame, mai mult oua si larve, majoritatea puietuluui cred ca a eclozat in ultimile zile.
Atunci situatia este clara. Daca nu ai cat sa ii pui deasupra pt a le da spatiu, ajuta alti roi cu puietul din acesta chiar daca este larvar. Matca, chiar daca este din roire nu este una slab calitativa, de nota si felul in care ponteaza. Alta este pb ei. Nu are viata prea lunga si nu se stie daca o mai gasesti si in primavara in familie. Asa ca parerea mea este sa o exploatezi cat poti de mult si de bine. Stima si respect!!!

SPYKAL

Citat din: Cipi din Iulie 24, 2014, 08:17:25 PM
am vazut azi pe viu la magazinul apicol din radauti, o roinita de poliuretan fabricat de firma AMEL, vreau sa spun ca arata ca dracu. ii fac maine o poza si v-o arat si voua.
Le-am vazut si eu. Niste porcarii care la soare se inmoaie intr-un mare fel. Protectie UV....zero

Cipi

#424
Citat din: SPYKAL din Iulie 24, 2014, 08:25:16 PM
Atunci situatia este clara. Daca nu ai cat sa ii pui deasupra pt a le da spatiu, ajuta alti roi cu puietul din acesta chiar daca este larvar. Matca, chiar daca este din roire nu este una slab calitativa, de nota si felul in care ponteaza. Alta este pb ei. Nu are viata prea lunga si nu se stie daca o mai gasesti si in primavara in familie. Asa ca parerea mea este sa o exploatezi cat poti de mult si de bine. Stima si respect!!!
De ce nu are viata lunga? mentionez ca i s-a taiat aripa.
Citat din: SPYKAL din Iulie 24, 2014, 08:26:35 PM
Le-am vazut si eu. Niste porcarii care la soare se inmoaie intr-un mare fel. Protectie UV....zero
nici patronul nu era multumit de ce vazuse, vrea sa o trimita inapoi.

SPYKAL

Citat din: Cipi din Iulie 24, 2014, 08:30:03 PM
De ce nu are viata lunga? mentionez ca i s-a taiat aripa.
CINE I-A TAIAT ARIPA SI DE CE?

Cipi


dodo79

Citat din: Cipi din Iulie 24, 2014, 09:00:54 PM
vecinul, ca sa nu roiasca :)
:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
inainte de roire ,matca inceteaza ponta.pune catul pe ei si mai sparge cuibul cu rame cu foite.

dodo79

azi am facut o verificare la roi.cam asa arata.
mi-a sarit in ochi si o albina cu punguta la picior.frumoasa culoare.
in loc sa caute pe 120 ha de floare albinutele se plimba pe la ciulin

dodo79

am unificat o rama cu puiet gata sa iasa cu albina cu tot astfel:
in partea dreapta se vede primele 3 rame cu roiul din roinita.am pus o rama cu foita pe mijloc (a 4 -a).
am stropit roiul cu apa amestecata cu putina palinca ( ptr miros)
am scos rama cu puiet si am dat doua pufuri cu aceeasi apa pe ambele fete ale ramei si am introdus-o in roinita.(rama 5 de la dreapta la stanga)
atentie !nu trebuie imbatate  :)
am pus o rama cu miere rama 6.
asa arata dupa 10 minute de la unificare.linistite,fara agresiuni

dodo79

era vb de albine la urdinis.iata ce am vazut eu.albina care nu era lasata sa intre in stup.m-am uitat mai bine si am vazut ca cea mai multa albina era batrana,neagra la corp.posibil sa le fi dat afara ca sa nu mai consume mierea sau cine stie.

Cipi

Citat din: dodo79 din Iulie 24, 2014, 11:18:58 PM
:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
inainte de roire ,matca inceteaza ponta.pune catul pe ei si mai sparge cuibul cu rame cu foite.
metoda asta cu spartul cuibului, din ce am citit nu mai stiu pe unde, nu prea e indicata, rama cu foita actioneaza ca o diafragma, iar albinele din jumatatea fara matca isi fac botci de salvare. si cica devin agresive.

alex_sa

Citat din: dodo79 din Iulie 24, 2014, 11:45:06 PM
era vb de albine la urdinis.iata ce am vazut eu.albina care nu era lasata sa intre in stup.m-am uitat mai bine si am vazut ca cea mai multa albina era batrana,neagra la corp.posibil sa le fi dat afara ca sa nu mai consume mierea sau cine stie.
alea negre erau HOATE incercau sa intre la furat Atentie la furtisag micsoreaza urdinisul pentru a se apara mai bine

NiKoN

Citat din: alex_sa din Iulie 25, 2014, 02:04:55 PM
alea negre erau HOATE incercau sa intre la furat Atentie la furtisag micsoreaza urdinisul pentru a se apara mai bine
"Alea negre" sunt albine lucratoare aflate in ultimul ciclu de viata. Perisorii de pe corp au fost indepartati prin munca, nu prin hotie!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

MOTANUL

Si eu in stupul roitor aveam doar albine negre (a stat fara oua si fara matca circa 2-3 saptamani).
L-am lasat la "reformare" la fratele meu si m-a sunat sa-mi spuna ca eu am un soi tare ciudat de albine foarte negre.  :D
Se vedea diferenta intre albinele introduse din stupii lui si albinele mele negre de la mare distanta. In 2-3 saptamani (la atata vreme m-am uitat iar in stup dupa unificare) albinele negre disparusera (au murit de batranete probabil). Erau doar albine deschise cu mult pufulet si foarte rar cate o albina neagra.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0