stupii mei de poliuretan

Creat de dodo79, Octombrie 21, 2013, 07:54:14 PM

« precedentul - următorul »

sandupop

Citat din: dodo79 din Octombrie 28, 2013, 09:24:17 PM
buluc la urdinis....
Eu cred ca se pregatesc sa mearga la .....Sighisoara la simpozion, .... adica pe urmele stapanului :rotfl: =))
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

SPYKAL

Citat din: sandupop din Octombrie 28, 2013, 09:33:32 PM
Eu cred ca se pregatesc sa mearga la .....Sighisoara la simpozion, .... adica pe urmele stapanului :rotfl: =))
....ori s-au intors de la targ si nu mai nimeresc sa intre in stup? =)) =)) =)) Ce le-ai facut Dodo la Sighisoara? Glumesc....evident. Una peste alta constat ca sunt pregatite de iernare. Au tot ce le trebuie. Stima si respect!!!

dodo79

Au fost la concert in Targu mures la JULIO IGLESIAS. :rotfl:
in curind vine si roiu cipik.sa iesim din iarna bine.
le-au placut parfumul de sighisoara(tactik) de au iesit asa afara.
au miere pe rame de nu mai au albinele loc in cuib si au iesit afara =))

rarescyp

la ce pret e un astfel de stup ( din poliuretan) ...si de unde l-as putea procura?
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

SPYKAL

Citat din: rarescyp din Noiembrie 05, 2013, 06:19:32 AM
la ce pret e un astfel de stup ( din poliuretan) ...si de unde l-as putea procura?
Uite aici gasesti tot ce te intereseaza
http://www.stupi.ro/index.php?page=descriere-stup-ro-stupi

Deruleaza pagina in jos pentru a vedea descrierea iar in partea stanga-sus ai lista de preturi.  Stima si respect!!!

rarescyp

ms pt raspuns...mi se par destul de scumpi....
  in prima postare ai pus o poza cu o lada care avea ceva frunze deasupra ramelor...ce fel de frunze sunt si ce rol au puse pe rame?
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

SPYKAL

Citat din: rarescyp din Noiembrie 09, 2013, 07:55:33 AM
  in prima postare ai pus o poza cu o lada care avea ceva frunze deasupra ramelor...ce fel de frunze sunt si ce rol au puse pe rame?
Frunze de nuc. Previne aparitia gaselnitei. Cel putin eu asta folosesc si da rezultate foarte bune. Stima si respect!!!

dodo79

unificari in stupina lui nea Aurel.ultimul cat l-am luat dupa ce sa inserat si au coborat albina pe rama ptr unificare.sper sa fie bine .este prima mea unificare.cele cu ziar le-am stopit cu putina apa cu miros de palinca.sper sa nu am probleme ptr ca la 2 nu am gasit matcile sa le distrug.la primul din stanga am pus izgonitorul si am lasat doar 2 orificii libere.aici am gasit matca si a ramas fara aripa.
sanatate

rarescyp

Citat din: dodo79 din Noiembrie 10, 2013, 09:05:47 PM
unificari in stupina lui nea Aurel.ultimul cat l-am luat dupa ce sa inserat si au coborat albina pe rama ptr unificare.sper sa fie bine .este prima mea unificare.cele cu ziar le-am stopit cu putina apa cu miros de palinca.sper sa nu am probleme ptr ca la 2 nu am gasit matcile sa le distrug.la primul din stanga am pus izgonitorul si am lasat doar 2 orificii libere.aici am gasit matca si a ramas fara aripa.
sanatate
Am vazut la cineva ca presara peste rame tutun di 1-2 tigarete si spunea ca nu intra gaselnita in ele....
  Eu am sa incerc metoda cu frunza de nuc, dar de la anul ca acum nu mai gasesc decat uscate (sau sunt bune si uscate?)
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

dodo79


Am vazut la cineva ca presara peste rame tutun di 1-2 tigarete si spunea ca nu intra gaselnita in ele....
  Eu am sa incerc metoda cu frunza de nuc, dar de la anul ca acum nu mai gasesc decat uscate (sau sunt bune si uscate?)

[/quote]
rarescyp ,daca luam logic si daca pui frunze  verzi tot se usca dupa un timp.eu zic ca sunt bune daca sunt curate.
referitor la pretul stupului de poliuretan intradevar e cam scump la prima vedere.fata de cele din lemn.parerea mea e ca isi merita banii.am sa iti trimit un calcul zilele astea ca sa faci o comparatie.
sanatate

rarescyp

comparatie nu exista, pt eu incerc sa imi fac singur lazile, in acest caz, daca scad manopera pretul pe lada e destul de bun...daca as gasi in cumert placi de poliuretan as incerca in mod sigur sa imi fac ceva lazi asemanatoare...deocamdata am confectionat 1 lada din polistiren extrudat, pe care am vopsito atat la exterior cat si la interior cu vopsea pe baza de apa...am mutat o fam in aceasta lada, iar acu astept sa treaca iarna sa vad cum se comporta...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

SPYKAL

Citat din: rarescyp din Noiembrie 18, 2013, 07:10:24 AM
...daca as gasi in cumert placi de poliuretan as incerca in mod sigur sa imi fac ceva lazi asemanatoare...
Stupii din poliuretan sunt intradevar mai scumpi decat media dar din pct meu de vedere, pe termen lung sunt foarte eficienti. In primul rand nu te doare capul cand vine iarna. Nu impachetare.....nu....nimic. Folie sub capac si....fundul gol....atat. Am inteles ca cei de la Faroger fac si placi din poliuretan numai ca grosimea este de 2.5 parca. Stima si respect!!!

pop alin daniel

Citat din: SPYKAL din Noiembrie 20, 2013, 08:16:01 PM
Citat din: rarescyp din Noiembrie 18, 2013, 07:10:24 AM
...daca as gasi in cumert placi de poliuretan as incerca in mod sigur sa imi fac ceva lazi asemanatoare...
Stupii din poliuretan sunt intradevar mai scumpi decat media dar din pct meu de vedere, pe termen lung sunt foarte eficienti. In primul rand nu te doare capul cand vine iarna. Nu impachetare.....nu....nimic. Folie sub capac si....fundul gol....atat. Am inteles ca cei de la Faroger fac si placi din poliuretan numai ca grosimea este de 2.5 parca. Stima si respect!!!
din ce sti cati ani pot fi exploatati in conditii de patoral?

SPYKAL

Sunt foarte usori si rezistenti si au o garantie de pana la 50 ani. Cred ca asta spune multe,nu?

pop alin daniel

Citat din: SPYKAL din Noiembrie 20, 2013, 09:04:17 PM
Sunt foarte usori si rezistenti si au o garantie de pana la 50 ani. Cred ca asta spune multe,nu?
asa da,dezavantajul ii in momentul achizitiei ca trebuie banul jos si sa zic la o stupina de 100 de familii ii cam mult