Experiment / Stup cu 2 matci

Creat de petru.atudorei, Octombrie 10, 2013, 11:40:58 PM

« precedentul - următorul »

Aurel

Citat din: mihai.vr din Octombrie 11, 2013, 09:33:01 PM
Dupa cum spune si Petru. Acesta este un experiment. Si se pare ca deocamdata functioneaza, impotriva parerilor ca nu va functiona. Aceasta metoda vreau sa o testez si eu in anii care urmeaza.
Parerea mea, precum si a multora de aici de pe forum, daca ai pune, de siguranta, in locul gratiei hanneman verticale, o diafragma verticala ermetica pe perioada iernarii. Eu vreau sa incerc oarecum metoda lui Dan Margarit, care foloseste 2 sau 3 roi pentru a lucra impreuna intr-o magazie, dar la iernare, fiecare ierneaza separat. Poate pentru a nu pierde o matca buna ai putea sa mergi mai pe sigur cu o diafragma etansa. Sau ai putea sa duci pana in capat experimentul sa vezi ce se intampla pana in primavara.
:bravo:
Intre ceea ce prezinta Dan Margarit si Petru Atudorei ,e mare diferenta. In primul caz matcile nu pot avea contact, iar in cel de al doilea, matcile pot avea contact gratia fiind pe verticala.Albina lucratoare in timp isi unifica mirosul si nu ar fi o problema.Dar matcile daca se intampla sa se intilneasca la acea gratie, ai garantia ca nu se pot omora sau vatama ?

Aurel

     Te rog sa intelegi ca acea gratie desparte matcile teoretic, practic daca ele se intalnesc pot fi in contact prin gratie.Numai intamplarea poate face ca ele sa nu seintalneasca niciodata. Mizezi pe asta? Este exact cum s-ar bate doi printr-un gard
de nuiele.Daca unul reuseste sa zicem ,sa-i prinda mana celuilalt, crezi ca io poate rupe?

petru.atudorei

pai...parerile sunt impartite.. unii zic ca matcile se omoara intre ele..altii ca albina batrana face selectia. Tot teoretic prima matca care iese din botca, cica merge si inteapa celelalte botci.
Anul acesta am tinut sub observatie evolotia unor botci.
O matca cand iese din botca este preluata de albine, iar albinele batrane se apuca si distrug botcile si omoara celelalte matci. Acum cand am vazut cu ochii mei ca pe matca tanara nu o intereseaza botcile, pe cine sa cred?

Aurel

      Metoda poate fi un succes, cu conditia ca familiile sa fie despartite prin diafragma bine etansata ( totala) sau diafragma de unificare a mirosului gen Ioan Ardelean 55, cu gratii haneman pe ambele familii sau numai pe una ,asezate deasupra,peste care se pune o singura magazie(cat) in timpul culesului.
Acest model de stup este folosit de francezi si se numeste stup "Biriuch".

petru.atudorei

pai si o documentatie despre acest stup,,se gaseste?

Aurel

    Nu stiu daca exista documentatie. In definitiv nu e mare scofala. Orce stup orizontal de regula pe 20 rame (poate fi si pe 24), despartit in doua cum am spus cu una din cele doua tipuri de diafragma(de preferat cea de unificare miros).Capacul se face detasabil( fara balamale).Deasupra acestui stup se face o magazie 3/4 sau 1/2 in functie de zona de cules.Familiile se pun in stup si se formeaza cuiburile care se acopera cu gratie haneman.Ambele sau numai o familie.In perioada culesului se ia capacul se pune magazia si peste capacul la loc.E acelas sistem ca la vertical cu deosebirea ca jos sant doua familii iar sus lucratoarea din ambele va lucrala colectiv.
   Are avantajul ca un novice de la primarie poate fi pacalit pentru a evita impozitul.
     Sssstttttttttt!   Sa numai spui la nimeni!

petru.atudorei

simplu ///in teorie.... in practica sa bagi doua matci e mai greu....daca nu sunt indeplinite niste conditii este un esec total.

spre exemplu..din ce am observat eu....daca pui o matca care deja ponteaza cu una care abia a inceput ponta, despartite de diafragma cu ochi, albinele o elimina pe cea mai tanara... in concluzie nu e chiar atat de simplu sa faci un stup cu 2 matci. Poate de aceea multi au incercat si nu au reusit.

Aurel

     E bine ca transvazarile intr-un asfel de stup sa se faca din toamna precedenta cat mai tarziu .Astfel albinele se tolereaza mai usor pana isi unifica mirosul. Trebue supraveghere atenta. Dupa, nu mai este nici o problema.Cu diafragma de unificare reusita e mi sigura.

Aurel

#23
Citat din: petru.atudorei din Octombrie 12, 2013, 12:13:04 AM
simplu ///in teorie.... in practica sa bagi doua matci e mai greu....daca nu sunt indeplinite niste conditii este un esec total.

spre exemplu..din ce am observat eu....daca pui o matca care deja ponteaza cu una care abia a inceput ponta, despartite de diafragma cu ochi, albinele o elimina pe cea mai tanara... in concluzie nu e chiar atat de simplu sa faci un stup cu 2 matci. Poate de aceea multi au incercat si nu au reusit.
Eu nu sant sigur daca tu faci diferenta intre diafragme. Imi tot spui cu ochi cu ochi.
Diafragma de unificare miros are doua rinduri de ochiuri cum le spui tu .Unu deo prte si unul de cealalta asfel ca intre ele sa existe o distanta de minim 3 -4 mm.
   In acest mod albinele nu ajung sa ia contact direct ci suporta doar mirosul de la una la alta

ioanardelean55


Vreau sa fac o remarca ; daca se foloseste plasa de fund antivaroa la diafragma nu e nevoie sa fie distanta intre plase se pun una peste alta DAR sa nu fie ochi pe ochi ci putin deplaste (se pot nitui ptr. a nu se suprpune)  se optureaza ochiul si contactul intre albine s-au matci e redus . nu e nevoie ca matcile sa fie de aceeasi virstra eu intentionat pun un stup cu un roi . conditia ; ambele matci sa fie imperecheate .Folosesc aceasta metoda doar ptr. iernare ,daca se lasa la cules atunci e bine ca ambele fam.sa fie de aceeasi putere .

PricopArthur

Am incercat la inceputuri 2  roiuri  intr-un orizontal pe 22 de rame, hanneman  deasupra fiecaruia si cat de jumate pe toata lada. Au colaborat frumos la stransura, dar problema a fost transportul lazii. Apoi, in cuib ul pe 10 rame o matca la imperecheat, deasupra in cat alta. Fiecare cu urdinis propriu. Intre ele hanneman. S-au fecundat ambele matci, dar majoritatea albinei era in corpul de jos. Matca din cat, cu toate  ca  fecundata, era disperata sa treaca la cea de jos sa stea de vorba cu vecina.
Fac  si acum in cat roiuri, dar  despartite de o plasa de tantari.
Miere multă şi inimă curată!

abeja

Salutari  .
E  usor  sa  ai  doua  matci  intr-un  stup ?
Cu  siguranta  multi  nu  s-au  gandit  la:foarfecuta,antene,taiat segmentul  nr....
Posibilitati  sunt ,insa  cu  legile   UE  e interzisa mutilarea matcii.Eu  am venit  cu  ideia  si  doar  atat.


mape 48-petru manea

Nu am mutilat niciodata o matca si nici nu o voi face in viitor  :qp:

ioanardelean55


Constantin_MH