Pintenul apicol

Creat de oroles, Octombrie 08, 2013, 05:15:05 PM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee


oroles

Citat din: Kiwi Bee din Octombrie 09, 2013, 02:07:15 AM
Oroles, sa ma discutat aici despre sursa de calculator:

http://apiardeal.ro/forum-discutii/index.php?topic=4069.msg76638#msg76638
Stiu! Am discutat si eu acolo. Eu intrebam de pintenii apicoli, nu de sursa...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dodo79

fa-ti rost de o baterie mai uzata,si sa o folosesti doar ptr lipit.o sa ai nevoie de un redresor sa o incarci din cand in cand.

PARINTELE

Poti folosi o baterie de motocicleta,eu cu o asemenea baterie am lipit foitele de faguri anul acesta.

kamy

Ehei,cei care au lucrat cu pintenu au ajuns sa-l urasca!
Nu are rost sa va chinuiti dar vorba lui oroles niciodata nu strica sa ai un pinten in stupina!
Va invit calduros sa folositi bateria de la masina,folositi doua cleste si fir cositorit,la celalalt capat fiinca aveam sarmarea cu noduri am folosit 2 surubelnite late la fel firul de 2,5 cositorit pe ele si izolate doar varful ramanea neizolat si una intr-o parte una in cealalta,sau altii folosesc o sipca cu cuie la care e latita capsa!

Nisculescu.L

Eu inca nu ma pot numi nici incepator fiindca nu am albine deocamdata insa am incercat transformatorul pentru pirogravura din dotare si incalzeste destul de bine sarma de pe rama. Urmeaza sa cumpar fagurii si sa-i pirogravez".
Pintenul, ma gandesc ca ar fi bun,poate, pentru mici corecturi

kamy

Nu strica un pinten in stupina io am si acum chiar daca nu e folosit de vo 15 ani!

PARINTELE

#22
Niciodata nu strica sa ai un pinten in stupina
Si eu il am,chiar daca nu a fost folosit
La lipirea fagurilor, am folosit prima data acumulatorul auto,iar acum folosesc UPS Oxxtron  de calculator (din care pot scoate o tesiune de 12 v
Sarma trebuie incalzita numai cat sa fie incorporata in rama.
cu respect

jenica67

             Kamy, am si eu o intrebare daca nu e cu suparare : il mai gasesti ???  =))  Ca eu nu mai gasesc lanseta chinezeasca de acum 2 ani.  =))
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Vyktor

Citat din: PARINTELE din Decembrie 05, 2013, 02:09:28 PM
Niciodata nu strica sa ai un pinten in stupina
Si eu il am,chiar daca nu a fost folosit
La insarmare,am folosit prima data acumulatorul auto,iar acum folosesc UPS Oxxtron  de calculator (din care pot scoate o tesiune de 12 v
Sarma trebuie incalzita numai cat sa fie incorporata in rama.
cu respect

Parinte, postarea asta seamana cu una de pe alt  topic. Ori eu nu inteleg despre ce este vorba,  ori formularea este gresita :
-insarmare cu acumulator
-incalizire pana la incorporare in rama
???????

Vyktor

Citat din: kamy din Decembrie 02, 2013, 06:17:25 AM
Ehei,cei care au lucrat cu pintenu au ajuns sa-l urasca!
Nu are rost sa va chinuiti dar vorba lui oroles niciodata nu strica sa ai un pinten in stupina!
Va invit calduros sa folositi bateria de la masina,folositi doua cleste si fir cositorit,la celalalt capat fiinca aveam sarmarea cu noduri am folosit 2 surubelnite late la fel firul de 2,5 cositorit pe ele si izolate doar varful ramanea neizolat si una intr-o parte una in cealalta,sau altii folosesc o sipca cu cuie la care e latita capsa!

A dracului gramatica asta
Sau nu este in limba romana  =))  =)) =))

PARINTELE

Multumesc vyktor, de sesizare.
a fost o formulare a mea gresita, pe care am remediato

multumesc mult inca o data.

kamy

Citat din: vyktor din Decembrie 05, 2013, 07:37:10 PM
Citat din: kamy din Decembrie 02, 2013, 06:17:25 AM
Ehei,cei care au lucrat cu pintenu au ajuns sa-l urasca!
Nu are rost sa va chinuiti dar vorba lui oroles niciodata nu strica sa ai un pinten in stupina!
Va invit calduros sa folositi bateria de la masina,folositi doua cleste si fir cositorit,la celalalt capat fiinca aveam sarmarea cu noduri am folosit 2 surubelnite late la fel firul de 2,5 cositorit pe ele si izolate doar varful ramanea neizolat si una intr-o parte una in cealalta,sau altii folosesc o sipca cu cuie la care e latita capsa!

A dracului gramatica asta
Sau nu este in limba romana  =))  =)) =))
No fatu mneu,spune ce vrei si-ti traduc?

PricopArthur

Am folosit pintenul apicol, si pentru incalzirea lui aveam mereu un vas cu apa pe foc.
Cand nu il foloseam, statea in apa fierbinte.
Am fost multumit de el.
Fata de  pintenul postat mai sus, al  meu are un sant pe mijloc, ca sa poata fi dirijat usor pe sarma.
Miere multă şi inimă curată!

kamy

E mai practic pintenu de mai sus decat cele cu sant si rola, care deraiaza mai des ca trenurile si te trezesti ca ,,personalizezi,,fagurii!