Apicultura romaneasca intre ADEVAR si MINCIUNA

Creat de D006, Octombrie 07, 2013, 08:53:35 PM

« precedentul - următorul »

D006

Vreau sa deschid acest topic pentru a sparge toate miturile existente in apicultura romaneasca . Pentru a demasca fara mila minciuna  si a rosti fara frica adevaruri  .
Va bagati sa deschidem impreuna cutia Pandorei ?

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Acum depidende de cate injuraturi voi lua si cate telefoane voi primi.  Nu mai sunt asa rabdator ca acum 6 ani.

pharaonu75

Cand faci un astfel de demers, trebuie sa fii constient ca vei fi injurat, sunat, amenintat si "tot tacamul".
Si in apicultura, ca peste tot, sunt oameni care isi bazeaza afacerea si fac bani frumosi "fraierind" lumea. Prin initiativa ta le deranjezi afacerea, le deschizi ochii clientilor lor, ceea ce nu le va conveni sacalilor!

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Primul mit : m-am imbogatit din productia de miere ! , stupii mei produc intre 70 si 100 kg. miere pe an.

bio

Citat din: dragos2006 din Octombrie 07, 2013, 09:16:51 PM
Primul mit : m-am imbogatit din productia de miere ! , stupii mei produc intre 70 si 100 kg. miere pe an.

...aa.. =D>

xvader

si eu fac intre 200 si 250 kg miere pe familie :D :D :D....fara pastoral :nebun: :nebun: :nebun:

Tamu

xvader: avantajul stupinei de la metrou.  :D  Daca noi nu avem metrou.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

ioanardelean55

 La un C.A.P. o scroafa a fatat doi purcelasi ,sefului de ferma i-sa raportat trei , sefu la presedinte cinci ,presedintele la jud. sapte ,jud. ;la capitala 10 .  : =D> =D> =D> =D> :bravo:    In ce domeniu din agricultura nu s-a lucrat asa ?  :rusine:

D006

  Din bun simt nu vreau sa dau exemple de apicultori cu superproductii pe forum iar in realitate se incadreaza in statistica . Chiar azi pe un forum apicol am gasit un astfel de exemplu dar ma abtin de la comentarii inutile .
  Frate hai sa fim sinceri , nu bate ideia cu inspe kile de miere pe familie iar in realitate merge cu o troca de masina , sta intr-o casa sau apartament vai mama lor si se scuza pueril cand e vorba de deplasari la un targ sau intalnire .
  Vin , posteaza pe net ca sunt campionii apiculturii romanesti dar nu sunt in stare sa puna un film cu stupina lor.
  Problema e ca pe net poti posta orice gogomanie ,sunt suficienti prosti sa o inghita.

marian sima

Bree pai crezi ca Hagi Tudose nu are neamuri. =)) =)) =))

Un director de hotel povestea cum a poposit Bill Gates la hotelul lor,omul nu a iesit cu nimic in evidenta ba prin cea ce a comandat a fost chiar modest,in acel timp a poposit si o parasuta de cantareata de la noi,a pus sa-i schimbe hirtia igienica ,a comandat apa minerala de la Nicagaura,nu a fost multumita de limuzina si multe alte aspecte in care matracuca a cerut ceva mai scump.

Acum pe bune care avea bani mai multi?
Unii oameni sant modesti din fire ,altii au gip dar nu au bani de motorina omul difera nu putem sa fim toti la fel.
Poate unii  sant mai pudici si nu sant obisnuiti asa cu filmarile ca tine. =)) =)) =)) :hi:

Crezi ca filmarile nu pot fi trucate?  =)) =)) =))






D006

In ultimii 10 ani m-am intalnit cu sute de apicultori . Cu adevarat bazati daca ii pot numara pe degetele de la o mana.
  In extrema cealalta Valter dupa ce a inventat categoria "PINGUIN acum dupa ultimile miscari din apicultura autohtona a mai gasit o categorie : PINGUIN LA MINUS !
Pe aici se invarte apicultura la ora actuala intre minus si ceva peste zero.

bio

..off..off..

Citat din: dragos2006 din Octombrie 09, 2013, 06:25:15 PM
  ....
  Frate hai sa fim sinceri , nu bate ideia cu inspe kile de miere pe familie iar in realitate merge cu o troca de masina , sta intr-o casa sau apartament vai mama lor si se scuza pueril cand e vorba de deplasari la un targ sau intalnire .
  ...

Dragoshe, parca esti neam cu vecinii mei de cartier .....vecinii mei au fost la "cules de portofele" prin Anglia si acum se sparg care mai de care in figuri cu masini si vile .


Citat din: dragos2006 din Octombrie 09, 2013, 06:25:15 PM
  .... .
  Vin , posteaza pe net ca sunt campionii apiculturii romanesti dar nu sunt in stare sa puna un film cu stupina lor.
  ...
In ultimii 10 ani m-am intalnit cu sute de apicultori . Cu adevarat bazati daca ii pot numara pe degetele de la o mana...
....

Eu am intilnit destui apicultori bazati,... de fapt fiecare apicultor are un capitol unde se simte bazat... si marea majoritate a lor nu fac filme pe net.
Nu fac filme ca de obicei sunt singurei la munca,.. ..nu fac filme ca nu au timp sau...sau sunt depasiti de tehnica actuala.

Dragosh ai deschis aceasta tema cu ideia asta.
.
Citat din: dragos2006 din Octombrie 07, 2013, 08:53:35 PM
Vreau sa deschid acest topic pentru a sparge toate miturile existente in apicultura romaneasca . Pentru a demasca fara mila minciuna  si a rosti fara frica adevaruri  .
Va bagati sa deschidem impreuna cutia Pandorei ?

..acum ne iei cu pinguini .. cu mini-pinguini sau alte specii .

Ai ceva ce tu spui ca este adevarul absolut spune-l si noua..

...spune si noua cine te-a suparat asa tare...

morozan simion

da sunt de accord cu 70 - 100kg de miere pe an dar 70 - 80 kg consuma  :nudie:ele

mape 48-petru manea

Pentru stationar miere-marfa in zona mea media pe stupina 30 kg
Familii recordiste 65-100 kg-ADEVAR ---fara minciuna