caba stefan

Creat de caba stefan, Iulie 31, 2012, 06:32:58 PM

« precedentul - următorul »

caba stefan

cine ma poate ajuta si pe mine cu cateva sfaturi?
azi am mers pe la stupina dupa 2 saptamani sa le dau niste sirop si o familie mi-a murit,pe fundu stupului erau albinele moarte  si pe cateva rame erau albine moarte bagate in celule ,de foame nu cred ca a murit pt ca era o gramada de pastura pe rame.Mierea sigur au luat-o astealalte.

oare sa fi murit din cauza furtisagului sau din cauza unei boli?

morozan simion

furtisag a putut fi in cazul in care ai facut hraniri suplimentare si nu ai fost atent, poate fi si boala,loca daca ai fost in pastoral, nu stiu ce sa zic ai dat putine detalii

caba stefan

nu am fost in pastoral
intradevar,ultima data cand le-am controlat,acum 2 saptamani,le-am hranit.eu am urdinisurile cam de 5 cm ,ar trebui sa le fac mai mici?
am observat ca se mai viziteaza una pe alta,iar la roi am pus urdinisul de 1 cm.
ce ar mai trebui sa fac la urmatoarea hranire pt a nu face furtisag?

Aurel

#108
     In primul rand trebue sa tii cont de temperatura sa nu fie prea scazuta si sa le dai siropul spre seara asfel incat pana dimineata sa-l traga.
   Acum la ora asta temperatura variaza de la zi la noapte si de la zona la zona.
  Atentie sa nu fie noaptea prea rece.Siropul poate ramane netras iar peste zi cand creste temperatura ,si daca mai ai si stupii gauriti exista pericol de furtisag sigur in aceasta perioada.
    Ce am spus pana acum e valabil daca folosesti uluc hranitor.Mai exista si alte variante de hranire mai putin riscante.Cauta pe forum si vei gasi.
    Succes!

morozan simion

eu spun ca e tarziu sa mai faci hraniri acuma pentru ca temperatura noaptea scade sub 8 grade, poti sa faci ziua daca ai stupii ermetic , urdinisurile max 2 cm si cu hranitoare de podisor, altfel nu se poate.

dorindafi

pro shi contra
cu 3/4 zile in urma am deswcapacit iar la altzii am alimentat hranitoarele
shi toate astea de la ora 10 deoarece de dimineatza a fost prea frig
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

morozan simion

eu mi-am spus punctul meu de vedere, fiecare cum considera la noi in zona 3 zile a fost cu nopti intre 1-3 grade, daca stupina este si intr-o zona unde sunt curenti si soarele nu prea a iesit cam greu de mutat din hranitoare si din ramele descapacite, asta trebuiau facute pana pe 10 septembrie seara de seara cate 150 - 250 g sirop pe familie ca sa poata sa-l mute in rame.
la noi in zona este recomandat ca si tratamentele de paduchi sa fie facute.

caba stefan

pt varoa nu am vrut sa le fac tratament pt ca nu aveau nici o familie ,dar de putin timp un nepot si-a cumparat o familie destul de puternica si a pus-o aproape de ai mei.cand m-am uitat la ea un pic am vazut ca aia are varoa si cred ca familia lui mi-a atacat familiile mele si mi sa nu-mi fi infestat cu varoa si p a mele

G. Iulian

Fă-le tratament, chiar dacă nu se văd nu înseamnă că nu au.

morozan simion

daca astepti pana vezi paduchii pierzi stupi, cineva a spus tot asa si i-am recomandat sa-i trateze de celputin 3 ori cu varachet, sti cati paduchi a numarat pe hartia de control la primul tratment? 240 buc, iti dai seama ce infectare?
daca astepti pana se fac paduchii ca boii  ))/

caba stefan

tre sa le fac,dar nu prea am timp,eu ies de la lucru la 16,si azi,le-am dat sirop si am vrut sa unesc 2 roi ca unu nu avea matca imperecheata si nu am gasita-o sa o iau sa nu cumva sa mi-o omoare pe cea imperecheata.si siropul l-am terminat de dat pe la 9 seara.si trebuie sa iau fiecare rama la puricat ca am vazut la fam.moarta ca mi-a atacat gaselnita ramele,eu m-am gandit ca le-a atacat pt ca nu a fost albine in stup,dar mi sa nu imi fie si in alti stupi.
de facut tratament ,tre sa le fac oricum