Offtopic la buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de Bătrânul, Septembrie 28, 2013, 08:46:14 AM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

Bun gospodar Marin&Mari . Familie frumoasa ! ^:)^ Cucuruz cit cuprinde ! =D> Stupina jos palaria (de panama) . Un singur lucru nu inteleg : Marin scrie dar nu raspunde la intrebari  :uimit: :uimit: Mindru barbat? :roll: Nu sint lamurit, dar mi-am pus in gind sa scot iepurele din tufis ( mai invat ceva ) In ultima filmare se vede clar ca tot porumbul dintr-o filmare anterioara e a lui DOMNUL  Marin , cel care are nu dialogeaza cu amariti ca noi .....  :sad: :sad: :sad: sana tace ?  :thanks:

marinlm64

dragi mei stupari eu răspund la tot ce mă întrebaţ dar la mine pe topic ,că nu am baş timp să stau pe forum , am foarte mult delucru ..-numa  atunci nu răspund la întrebări  dacă  arăt la film şi dacă mă întreabă cineva tot aia...atunci  nu răspund fincă... la filmu meu trăbă să vă uitaţ de mai multe ori şi atunci înţelegeţ tot ...dar ca să înţelegeţ tot trebuie să aveţ barem ceva cunoştinţă din stupi ...din agricultură...cucuruzul carel vedet are preţ foarte mic anu asta ,si nuştiu cum om ieşi ca să ne acoperim cheltuielile,aşa că înzadar vedeţ că-i mult că venitu e foarte mic.. la cules ce vam arătat aţ văzut mehanizaţia de 30 de ani în urmă cu care lucrăm fincă atâţi bani facem de nu mai putem să ne lom nimic nou ...acum vă salut si de avet ceva postaţ la mine pe topic să mai aud ceva că eu numa aici mă uit si văd ...vă mulţumesc de toate şi de urări ,şi sânt fălos cu voi ...sănătace

Bătrânul

" dragi mei stupari eu " am mai auzit "noi muncim nu gindim" ca daca ar dialoga si la noi pe "topic" poate "Batranul" ar fi explicat  cum poate fi valorificat economic muntele ala de cucuruz si cum s-ar transforma " mehanizaţia de 30 de ani " intr-un tractor de 250 cai cu aer conditionat  :) :) No dar daca "am foarte mult delucru ..-numa  atunci nu răspund la întrebări" SANA TACE "  :thanks: :hi: :hi: :hi:

marinlm64

dragul meu "Bătrânul "Te-ai cam înşelat,noi ghingim încă şi prea mult decât ce trebuie ca să ieşim bine ,dar e baiu că avem un preţ foarte mic la bucate, chiar nici preţul la cucuruz nul stim precis cât o sa fie 11 sau 12 dinari faţă de anu trecut de 30 dinari ,investiţia nio fost socotită pe pretul de 30 dinari si când acum la plată este de 11 dinari aşa că nu maş băga în detalii prea multe, numa dacă as fi sococit cît am câstigat naş fi putut lua nic o roată la tractorul de 250 cai putere ....maş fi bucurat sămi spui cum ar trebuii sa fac dar cred că pân la urmă ai fi ajuns tot la asta ce zic eu .eu nu ştiu cine esti dar din scris văd că eşti un om deştept.mi-ar face plăcere să discut cu tine pe skype sau mess,ca să ne spunem părerire ....  te salut numai bine  :smile:   :hi:

Bătrânul

Marine sa stii ca ai tot respectul meu!!! Esti un om harnic, cinstit cu minte naturala, un pic cam prea mindru dar asta vine din vorba aia " trebuie sa stii foarte multe ca sa-ti dai seama cit de putin stii ) si tu inca  nu ai aflat acest lucru  !!!!!!!!!!!!!!!! Marine afirmatiile mele cu tractorul SINT REALE ! Eu sint consilierul personal a doi din top 300 milionari in euro a Romaniei . In ultima vreme m-am cam rablagit dar tot ma mai tin astia inca  :uimit: (ma mir si eu ) si pe cont propriu sint dezvoltator imobiliar . Ca stupar am creat brandul www.stupiibatranului.ro si www.kaptarak.hu  Iti propun sa nu vinzi cucuruz de loc pina nu discuti cu mine . ( ca doar nu ai sa mori  de foame pina primavara )  Sefii mei cind au probleme ma viziteaza in virf de munte(  unde traiesc ca un zombi) , dar de la tine nu astept asa ceva . Putem sta de vorba la banchetul de la tirgul apicol de la BLAJ in primavara . (si fara aceasta discutie merita sa iei parte ) :hi:  :thanks:

ovijivoin

Citat din: Bătrânul din Septembrie 29, 2013, 01:24:49 PM
Marine sa stii ca ai tot respectul meu!!! Esti un om harnic, cinstit cu minte naturala, un pic cam prea mindru dar asta vine din vorba aia " trebuie sa stii foarte multe ca sa-ti dai seama cit de putin stii ) si tu inca  nu ai aflat acest lucru  !!!!!!!!!!!!!!!! Marine afirmatiile mele cu tractorul SINT REALE ! Eu sint consilierul personal a doi din top 300 milionari in euro a Romaniei . In ultima vreme m-am cam rablagit dar tot ma mai tin astia inca  :uimit: (ma mir si eu ) si pe cont propriu sint dezvoltator imobiliar . Ca stupar am creat brandul www.stupiibatranului.ro si www.kaptarak.hu  Iti propun sa nu vinzi cucuruz de loc pina nu discuti cu mine . ( ca doar nu ai sa mori  de foame pina primavara )  Sefii mei cind au probleme ma viziteaza in virf de munte(  unde traiesc ca un zombi) , dar de la tine nu astept asa ceva . Putem sta de vorba la banchetul de la tirgul apicol de la BLAJ in primavara . (si fara aceasta discutie merita sa iei parte ) :hi:  :thanks:

Va citesc cateodata comentariile , cateodata placute si cateodata neplacute si de prost gust ca si acesta de altfel la adresa domnului Marin.
Din ceea ce ati scris dati dovada de o modestie iesita din comun :"consilier personal" , " dezvoltator imobiliar" , "stupar cu brand" si toate acestea din varful muntelui unde traiti ca un "zombi" . Dumneavoastra stiti cat este pretul porumbului in romania ? Stiti cum se face agricultura in Serbia ? (fara fonduri europene). Tare as fi curios ... probabil si domnul Marin ... ce sfaturi le dati "sefilor dumneavoastra" care va viziteaza in varf de munte si care sunt milionari.

romikele

Citat din: ovijivoin din Septembrie 29, 2013, 05:49:51 PM
Va citesc cateodata comentariile , cateodata placute si cateodata neplacute si de prost gust ca si acesta...
Citești, dar nu cunoști OMUL, de aceea pentru mine cel puțin acesta este unul din multele comentarii de pe forum
Citatneplacute si de prost gust

Bătrânul

Auzi ovijivoin din postarea ta suna amarul neputintei tale  :nod: Profilul tau e necomplectat deci ai complexe de inferioritate si dorinta de a se ascunde . In asa conditii nu discut cu tine . Fii barbat si descoperati fata .  :welcome: Voi tinerii aveti impresia ca numai cu fonduri europene poti razbate ... :nod: De asta avem atitea stupine cu loca ...


istodorescu vasile

eu v-as propune sa cadeti la pace atit batrinul cit si ovijivoin si sa revenim la ale apiculturii fiindca asta ne uneste pe toti cei de pe acest site.eu as propune sa lasam cucuruzul deoparte . fara discutie ca batrinul este cunoscut in ale stuparitului ,despre alte activitati nu stiu. respect

ovijivoin

Citat din: Bătrânul din Septembrie 29, 2013, 06:05:19 PM
Auzi ovijivoin din postarea ta suna amarul neputintei tale  :nod: Profilul tau e necomplectat deci ai complexe de inferioritate si dorinta de a se ascunde . In asa conditii nu discut cu tine . Fii barbat si descoperati fata .  :welcome: Voi tinerii aveti impresia ca numai cu fonduri europene poti razbate ... :nod: De asta avem atitea stupine cu loca ...

Mi-am permis sa fiu total de acord cu postarea d-lui Marin si impotriva comentariilor rautacioase ale dumneavoastra la adresa respectivei postari.Nu vad aici nici neputinta mea , nici complexul de inferioritate. Nu cred ca dvs. din jud. Covasna puteti sa ii dati sfaturi cum sa isi valorifice porumbul domnul Marin din Serbia, "ca sa isi cumpere tractor cu aer conditionat", folosind in postarea dumneavoastra cuvintele in grai banatean ale domnului Marin cu ghilimelele de rigoare dar putin la misto sau chiar in batjocura. (Recitiva postarea)
Imi pare rau daca v-am suparat dar va citez : " cred ca va-ti cam rablagit"

stefan1

  Eu nu am vazut ironie in postarea Batranului, poate putina mandrie de care il acuza pe Marin. Eu zic ca Marin are tot dreptul sa fie falos pentru ce a realizat, incepand de la familie, gospodarie, stuparie, simt si calitati artistice. Totul din multa munca, fara speculatii si jmecherii. Apoi e banatean, chiar daca din Serbia, si banatenii sunt oameni mandrii.
  Zic apoi ca merita sa asculte parerile Batranului, un sfat totdeauna poate ajuta. Totusi e mai dificil sa sfatuiesti pe cineva din alta tara. Ar trebui sa cunosti legislatia de acolo. Ii spune sa nu vanda nimic pana in primavara, dar ce garantii ii da ca sfaturile lui se potrivesc in Serbia? Daca nu merg, cine raspunde? Daca tot s-a oferit sa dea niste sfaturi, sa le dea mai repede, ca Marin sa poata alege din timp ce va face.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marinlm64

vă salut...porumbul e pus în hambare si nu se vinde pân la primăvară naince de băgrin sau după dar preţul o sa fie numa 2 dinari mai mult ca acum ,or anunţat la emisiunea pentru agricultură ,cum o fi aşa e bine ...bănăţăni sânt oameni mândri de aia ce fac ,dar de sânt şi eu aşa atunci nu e bine din cauza că mândria este un păcat naintea lui Dumnezeu şi asta nui bine ,musai sămi vizionez eu filmele si să văd unde mă dau mândru ,sau poate unde vreau tot să varăt cum e aici pe la noi şi asta arată că mă mândresc cu satu cu lucru cu stupii ...vă salut...mis bucuros cu voi  ,printre voi sunt stupari foarte buni numa nu vreau să.şi pună filme din stupărit pe iutub ,să fi în ochiu lumii e foarte greu ...sănătace numai bine  :hi: :hi: :hi:

romikele

Batranul stie ce spune, chiar daca nu gaseste intotdeauna cele mai potrivite cuvinte.
Cu siguranta nu a fost ironie in postarea sa, ci doar incercarea de a convinge ca e profesionist in afaceri la scara mare. Eu stiu sigur ca asa este!  :nod:
Sunt convins ca are o idee buna in ce priveste cucuruzul lui Marin, de aceea o discutie pe skype sau messenger intre cei doi ar fi cel putin interesanta.
Afacerile nu au granite sau bariere legate de mandrie... iar daca ai cu ce te mandri, de ce sa n-o faci?
:bravo: Marine pentru tot ceea ce faci, pentru tot ce ne arati!  =D>

pharaonu75

Felicitari Marine pentru tot ceea ce faci si pentru ceea ce ne arati si noua!
=D> =D> =D>

Batranul are, cu siguranta, intentii bune... insa probabil nu si-a gasit cele mai bune cuvinte pentru a arata acest lucru, ceea ce a facut ca vorbele sale sa fie intelese gresit.
Asa cum am mai spus (si cum bine preciza si Romikele putin mai inainte) convorbirile pe skype sau mess pot clarifica totul.

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

NiKoN

D-le Batranu, cei doi milionari au afaceri forestiere? Daca da, probabil noile sfaturi se refera la replantarea codrilor, facuta cu mana de lucru gratuita, ca e plina Romania de voluntari. Romania prinde radacini ca sa aiba ungurii ce taia. ))/
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!