STUPUL DADANT CU 12 RAME SI 2 MAGAZII DE 1/2 aspect,capacitate si ...

Creat de milu56, Iulie 01, 2009, 03:40:43 AM

« precedentul - următorul »

jenica67

        Fain link, numai ca nu poate fi accesat, numai de membrii.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?


relu

buna
sunt incepator si doresc sa infiintez o stupina,eventual sa iau fonduri eu
de profesie sunt inginer mecanic si doresc sa traiesc fara sa mai depind de angajator
cum sa incep?
mersi
relu
tg.mures

uve

In momentul in care nu mai doresti sa depinzi de cineva inseamna ca vrei sa devii intreprinzator. Este foarte greu sa iei o decizie si cu atat mai greu sa ti se ofere sfaturi .Este vorba despre siguranta financiara a familiei , despre ancorarea in sistemul legislativ romanesc (care stim ce stabilitate si predictibilitate are) Daca drumul nou este cat de cat paralel cu ceea ce ai invatat si ai acumulat experienta , este OK !Daca drumul nou este perpendicular ...este mai dificil sa o iei pe camp , prin buruieni si balarii necunoscute .Nu mai recomand nimanui sa mai schimbe radical(brusc ,subit si ditr-o data) foaia de parcurs.Te lovesti de prea multe probleme noi care te coplesesc.
Robert Kyosaki are o carte : Tata bogat , tata sarac -editura Curte Veche(mai are si altele extraordinare ," Cadranul banilor ","Copil bogat , copil istet" s.a).Citeste-o si multe intrebari vor avea raspunsul.Iti doresc succes si sa gasesti cea mai buna solutie pe termen lung !
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

melu

Eu am mi-am constrit stupi modelul dl. Dan Margarit cu doua urdinise dar am pus cat de 1/2 si sunt foarte multumit

melu



RazvanTi

nu este modelul dan margarit. :nono:
la el toate corpurile sunt identice de 3/4
doar ideea de urdinis superior ai luat-o de la el  :hi:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

milu56

#323
Stupul preferat continua sa se modernizeze (stupul multifunctional)

VA URMA:
              -prevenirea roitului
              -familie ajutatoare pt marele cules
              - avantaj la colectare polen
              -lvrare roiuri spre vanzare inainte de salcam
              -si alte avantaje ale stupului multifunctional

milu56

Acum sunt in Germania unde am stat de vorba cu un apicultor care imi propune sa fac o inovatie la partea inferioara a stupului
STUPUL GERMAN CARE VREA OMUL SA II ADUC INBUNATATIRI
deschideti linkul
Ma adresez d-lui ROMIKELE daca este amabil sa colaboram in gasirea unei solutii in problema fundului la acest stup unde sa fie incluse...alimentator,aerisire adica ventilatia stupului,colector de polen si siber de inchis ventilatia la nevoie...dar toate prin fata stupului pt ca atunci cand stupii sunt pe paleti nu est acces prin spate.

romikele

Ne gandim sa vedem ce iese.
Solutii tehnice sunt, dar trebuie verificate in practica.

milu56

Daca sunteti amabil sa veniti cu o schita din idei despre hranitor si colector de polen la fundul stupului dar prin pertea din fata sa se faca orce administrare ...multumesc..

PricopArthur

Miere multă şi inimă curată!

milu56

Citat din: PricopArthur din Octombrie 20, 2014, 07:10:43 PM
Ce preturi au la stupi acei producatori din germania!
Dupa cum se vede si in pagina pe net in jur de 170 €

milu56

Poate uni apicultori sunt interesati...de aceea am mai p[s o schita cu cateva detalii.