STUPUL DADANT CU 12 RAME SI 2 MAGAZII DE 1/2 aspect,capacitate si ...

Creat de milu56, Iulie 01, 2009, 03:40:43 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

Citat din: AndreiRN
Eu nu stiu ce este ala iernat.
:sad:
Fiecare zona cu avantaje si dezavantaje. Eu nu stiu ce-i aia stimulare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

AndreiRN

Stimularea este atunci cand esti nemultumit cu ritmul natural de dezvoltare a familiei si intervi cu ceva modificari.

milu56

Eu cand am rame blocate cu pastura,fac roiuri atunci cand in natura nu mai este nimic,pe 2 rame pline cu pastura care le pun la margini si 2 rame cu faguri artificiali in mijloc,fac stimulare pentru dezvoltare,dar inainte de simulare,fac un tratament de varroua,in acest fel recuperez albina uzata dupa terminarea culesului. 1,5 kg,albina/roi.


stefan1

CULESUL NATURAL E CEA MAI BUNA STIMULARE. Multi stimuleaza o mana de albine indiferent de cum e culesul si nu-si dau seama ca de fapt doar le epuizeaza, obligandu-le sa prelucreze zahar cand ele ar trebui sa-si foloseasca toate energiile pentru inmultire.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

milu56

Citat din: stefan1CULESUL NATURAL E CEA MAI BUNA STIMULARE. Multi stimuleaza o mana de albine indiferent de cum e culesul si nu-si dau seama ca de fapt doar le epuizeaza, obligandu-le sa prelucreze zahar cand ele ar trebui sa-si foloseasca toate energiile pentru inmultire.
Corect,dar aici e cu totul altceva,este o perioada moarta pana iu ianuarie cand incepe sa vina polen din natura,

milu56

Nucleul pentru transportat roi

stefan1

Pt Milu: E adevarat ce ai spus si tocmai de aceea am spus lui Andrei ca fiecare locatie cu avantajele si dezavantajele ei. La mine iernile sunt lungi si primaverile reci, dar nu se prea manifesta seceta intr-un pamant majoritar argilos, incat este un cules de intretinere, cu mici exceptii, in tot timpul anului. Acest cules este mai bun pentru ca ofera si polen nu numai glucide cum de obicei se dau la stimulari, fortand albinele sa creasca puiet in lipsa polenului, scurtandu-le viata si crescand o albina tarata, cu vitalitate scazuta si viata scurta.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

milu56

Citat din: stefan1Pt Milu: E adevarat ce ai spus si tocmai de aceea am spus lui Andrei ca fiecare locatie cu avantajele si dezavantajele ei. La mine iernile sunt lungi si primaverile reci, dar nu se prea manifesta seceta intr-un pamant majoritar argilos, incat este un cules de intretinere, cu mici exceptii, in tot timpul anului. Acest cules este mai bun pentru ca ofera si polen nu numai glucide cum de obicei se dau la stimulari, fortand albinele sa creasca puiet in lipsa polenului, scurtandu-le viata si crescand o albina tarata, cu vitalitate scazuta si viata scurta.
Aici sa tot traiesti,ai zona adevarat ecologica,esti de invidiat,in asemenea zone este nemaipomenit stuparitul stationar,am postat eu pe mai multe situri cum e frumoasa viata stuparului,succese Stefane... esti mare adica la inaltime,mi-ar face placere sa trec prin aceasta zona,unde sa fac un popas.

stefan1

Cum am spus, fiecare zona are avantaje si dezavantaje. As vrea si eu sa am cules de eucalipt... Aici nu este nici un cules cu adevarat mare, dar eficienta rezulta si din faptul ca in stationar faci cheltuieli infime. Cu zeci de ani in urma aveam stupina cu cativa km mai spre padure, dar atacurile ursilor a facul imposibila mentinerea stupinei acolo.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

milu56

Citat din: stefan1Cum am spus, fiecare zona are avantaje si dezavantaje. As vrea si eu sa am cules de eucalipt... Aici nu este nici un cules cu adevarat mare, dar eficienta rezulta si din faptul ca in stationar faci cheltuieli infime. Cu zeci de ani in urma aveam stupina cu cativa km mai spre padure, dar atacurile ursilor a facul imposibila mentinerea stupinei acolo.
Ma intereseaza 200 de matci pana in 20-25 august,pe loc se pot face,ce zici?
Platesc pe loc,in numerar.

AndreiRN

Acolo nu sunt crescatori de matci la care poti face contract anual?

milu56

Citat din: AndreiRNAcolo nu sunt crescatori de matci la care poti face contract anual?
Aici i-mi cresc eu matcile,dar acum vreau 200 de matci din Romania,daca cineva le poate face pana in 20-25 august.

stefan1

Eu nu am aceasta posibilitate, dar pe forum sunt multi cititori si s-ar puteasa fie unii dispusi. Am citit la francezi ca mai cumpara matci de la noi si ,parca recent, se spunea aici ca si nemtii incearca sa experimenteze matci romanesti si nu numai din cauza pretului.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

milu56

Citat din: stefan1Eu nu am aceasta posibilitate, dar pe forum sunt multi cititori si s-ar puteasa fie unii dispusi. Am citit la francezi ca mai cumpara matci de la noi si ,parca recent, se spunea aici ca si nemtii incearca sa experimenteze matci romanesti si nu numai din cauza pretului.
Da,asa este noi nu pre stim ce avem in tara noastra,trebuie sa vina strainii sa ne deschida ochi,abia acum i-mi dau seama ce stupi aveam eu in Romania.In consecinta,rasa romaneasca este cred ca cea mai buna,mai ales pentru tara noastra,dar bineinteles trbuie facuta selectie cu mare atentie.