Schimbul linistit de matca

Creat de feerary, Septembrie 27, 2013, 01:09:48 PM

« precedentul - următorul »

feerary

     Buna! azi am fost in stupina si am verificat o familie care isi schimba matca. Luna trecuta matca tanara era deja imperecheata; matca batrana inca era acolo si azi ma asteptam ca  procesul de schimbare linistita sa se fi incheiat. Defapt ambele matci sunt inca acolo (au incetat ponta) si tanara matca inca nu a apucat sa preia conducerea, gasind-o pe ramele marginase fara bodyguard.
      ii posibil sa ierneze ambele matci? :uimit: astept sfaturi, pareri, sugestii.
         

apivasmob

Iarna este lunga si la primavara o sa vezi ca au ales(albinele) care va ramane stapana familiei.
Sanatate tuturor apicultorilor

mape 48-petru manea

Tot la un schimb de matca linistit am avut un caz ,cand au trait inpreuna pana in aprilie anul urmator si au pontat amandoua avand ghemuri diferite pe aceasi cutie (etaj) sunt cazuri f.rare  :hi:

cipik

Cazurile astea au inceput sa fie din ce in ce mai dese, daca nu vedeam nu credeam ca se poate asa ceva. Am un prieten care are in o familie 2 regine de circa 1 luna, ponta pentru perioada asta este mult peste media celorlalti stupi. Dragos are un film in care prezinta o asemenea familie. Sanatate
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

roi_ag

Am avut si eu cazuri in care primavara oua ambele matci dar si situatia in care a iesit din iarna
numai matca tanara si neimperecheata.A trebuit sa o omor si familia sa o unific . :wink: :hi:

feerary

           Apicultura devine  din ce in ce mai interesanta, ne surprinde in asa fel incat nu ne plafonam. Eu nu am cunoascut o meserie mai captivanta si interesanta; Este ca  si heroina, provoaca dependenta de la prima intepatura  :bzz:
          Va multumesc pentru postari!