Romania, Tara Bogata, Tara Saraca

Creat de petru.atudorei, Septembrie 18, 2013, 11:33:00 PM

« precedentul - următorul »

bismark

   Filmul acesta releva exact ce nu ar trebui sa facem in Muntii Apuseni,la Rosia montana unde pentru a rade un munte in citiva ani se va produce un dezastrul ecologic.Deja in zona sau produs 2 cutremure  unul de 4,2 si altul de 4,7. Miile de kg de explozibili care se vor introduce in acel munte va zgudui din temelii roca lui si Doamne fereste ce se poate intimpla.Animalele din zona vor fi speriate si alungate, iar padurile de sute de ani vor fi defrisate.Acel munte trebuie refacut asa cum a fost si lasat mostenire neamului.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Bătrânul

Titlul este gresit  :rotfl: . Se spune : Tara bogata si frumoasa , PACAT CA ESTE LOCUITA !  :welcome:

NiKoN

Pacat ca este locuita....de romani! :P Ar fi fost mai usor de colonizat .... :rotfl:
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

Aurel

Citat din: NiKoN din Septembrie 19, 2013, 08:54:29 AM
Pacat ca este locuita....de romani! :P Ar fi fost mai usor de colonizat .... :rotfl:
Pai nu asta se intampla acum?

petru.atudorei

Acum in minerit nu prea ma pricep. Dar din cate mai vad pe discovery si alte posturi de genu, orice minerit industrial, lasa in urma o mare gaura. Asadar, cum se va mai face ecologizarea acelei zone dupa extractia minereului, daca nu vor mai exista arbori, animale..etc? vor face un mare bazin de apa ca sa ai unde merge la piscina vara?

vranceanul

Extracţia aurului pe înţelesul tuturor:

Nea Ioane, matale ai 1kg de aur în curte, dar nu ştiu decât eu cum să-l scot printr-o metodă nemaipomenită. Uite îţi fac o ofertă extraordinară: îl scot eu, drept răsplată că l-am scos din curtea ta îţi dau şi ţie 60 de grame redevenţă şi dacă mă ajuţi să ţi-l scot în 15 ani îţi dau de lucru şi-ţi plătesc salariu 5 grame pe an pentru că sunt de treabă şi nu vreau să stai ca prostu fără serviciu. Adică de fapt nu-l scot eu, îl scoţi tu, eu doar îţi împrumut uneltele, te învăţ cum să le foloseşti şi te răsplătesc pentru efortul de a-ţi scoate singur aurul din curte ca să mi-l dai mie.
Nu-i aşa că-i nemaipomenit? Ah, era să uit... şi cum tot nu-ţi mai trebuie la nimic o curte după ce am scos 1kg de aur din ea, voi lăsa acolo vreo 3 tone de cianură şi alte substanţe toxice... Cum? Nu-ţi fă probleme, crede-mă pe cuvânt că nu o să vă afecteze cu nimic! Nu, nu o să ajungă nici în apă, nici în grădină, jur pe ce-am mai scump!
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

marian sima

Numele topicului este pus gresit,daca se aproba noul cod rutier va fi Romania taramul politistilor superbogati. =))
3500 de euro amenda.

Amenzi ca in America si gropi ca la noi ,ma bate gandul sa-i dau in judecata pe astie stiu niste gropi la o curba care sint real pericol de moarte.

sorinma

Citat din: Bătrânul din Septembrie 19, 2013, 08:31:18 AM
Titlul este gresit  :rotfl: . Se spune : Tara bogata si frumoasa , PACAT CA ESTE LOCUITA !  :welcome:

Se bucura ca e locuita,pt ca are un minim de amenajari( te bucuri si prin padure cand gasesti cate o carare) si mai sunt si sclavi pe tarla, nu trebuiesc importati de prin alte continente
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Kov iulian

Priviti ce stire a aparut pe diverse situri online.

Nuclearelectrica s-a vândut la preţul minim. Guvernul ia 63 milioane de euro pe pachetul de 10% .

http://www.economica.net/oferta-nuclearelectrica-s-a-incheiat-prin-vanzarea-pachetului-de-10prc-pentru-63-milioane-euro_62416.html

Romania e o tara saraca fiindca e condusa de prosti care distrug tara bucata cu bucata si noi stam si ne uitam la ei.

Aurel

     Da! Si cel mai important e ca ne uitam in mod democratic  :razz:

pad3

felicitari locuitorilor din Silistea Pungesti . o mana de tarani dintr-un colt uitat de lume au ingenunchiat o multinationala sustinuta de toti politrucii tarii.
cinste lor, ne demonstreaza ca se poate; ca pestele cel mic inghite pe cel mare. si ca avem solutii. decat sa ne lamentam ca politicul ne fura mai bine iesim in strada si ii punem la respect. SE POATE SI-ASA
:bravo: :bravo: :bravo: CINSTE LOR, EROII ROMANIEI
somnul ratiunii naste monstri

davcosti

 :nono: Doar le-a amintit că și Ei i-au votat pe Politrucii noștri și au uitat de ce au fost aleși!-Se comportă mai urât ca ceilalți! De câte ori îi schimbă lumea între Ei, mereu cei care vin se poartă mai urât!...mama lor de hoți! ))/ ...NOI îi punem,noi îi dăm jos! Ei cred că nu li se termină mandatul...și dacă știu, vor să fure tot, să nu mai aibă șinevoie de alt mandat...,dar cum de-i votează lumea că majoritatea au câte 4-6 mandate! NU MERITĂ CUM SE COMPORTĂ ALT MANDAT,de aceia fac apel când se duce Lumea la vot să nu voteze pentru un pix și-o bere că: Cei mai "mari" bankeri sunt politicienii: dau promisiuni și vorbe goale, și percep Dobânda mare. :rotfl:
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

Kov iulian

Singura salvare e PNL-ul si Domnul Crin Antonescu, daca nu il votam sa ne scape de Ponta suntem pierduti.

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

Mai tineti minte cum spuneam in urma cu ceva timp ca pentru ei totul e doar un joc, o piesa de teatru.
Inainte Basescu era personajul negativ si ceilalti personajele pozitive, acum nu mai are mult si pleaca de pe firmament personajul negativ Basescu asa ca trebuie sa ii ia  locul  Ponta

In locul Baiatului bun  vine Crin :rotfl:

Ce rost are jocul asta?

Ei sunt doar niste slugi niste marionete iar stapani lor au nevoie de asemenea personaje ca sa poata controla populatia si resursele tarii.

Daca nu ar exista acest joc si aceasta manipulare populatiei le-ar veni idei ar pune alti lideri care poate nu ar urma toate indicatiile stapanilor.

Nu stiu daca ati urmarit vreodata lupte de wrestling la americani, ati vazut cum se fac aia ca se ameninta ca se urasc, ca se lupta, ca incearca sa se omoare dar totul e un joc.
Hulk Hogan wants answers about Brooke and Bully Ray. - Nov. 29, 2012

Asa e si la noi in politica se fac ca se cerceteaza, aia  "cercetati" tipa din toti rarunchi ca sunt neindreptatiti, lumea e pacalita pune botul si accepta orice manipulare ordinara.

Aurel

#14
Citat din: pad3 din Octombrie 17, 2013, 03:48:15 PM
felicitari locuitorilor din Silistea Pungesti . o mana de tarani dintr-un colt uitat de lume au ingenunchiat o multinationala sustinuta de toti politrucii tarii.
cinste lor, ne demonstreaza ca se poate; ca pestele cel mic inghite pe cel mare. si ca avem solutii. decat sa ne lamentam ca politicul ne fura mai bine iesim in strada si ii punem la respect. SE POATE SI-ASA
:bravo: :bravo: :bravo: CINSTE LOR, EROII ROMANIEI
Nu te grabi.!Nu e sfarsitul aici.A fost o incercare laudabila .Dar proverbul suna altfel, adica invers.
  Primul ministru spune chiar acum (la Tv.), ca pe el nu-l deranjeaza faptul ca oamenii iua atitudine si ca sant impotriva .Sa o faca! zice el, dar numai din gura .Cum s-ar zice  "Cainii sa latre, ursul sa mearga" .Tot un proverb.
      Asta isi doresc toti care vin la putere.I s-a pus intrebarea de ce cand era in opozitie era impotriva acestor exploatari.Raspunsul a fost ocolit .Toti sant la fel.Ca sa se schimbe ceva , trebue sa ne shimbam noi. ))/ ))/ ))/