folosirea naftalinei contra gaselnitei

Creat de aditza_71, Septembrie 08, 2013, 07:04:15 PM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Contra gaselnitei din ramele de rezerva folosesc cateva frunze de corcodus, si o banda  de sulf la 10 caturi cu rame.  Combinatia darezultate bune. :)
Miere multă şi inimă curată!

cipik

Citat din: PricopArthur din Septembrie 17, 2013, 10:09:40 PM
Contra gaselnitei din ramele de rezerva folosesc cateva frunze de corcodus, si o banda  de sulf la 10 caturi cu rame.  Combinatia darezultate bune. :)
Eu stiam de frunze de nuc.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

morozan simion

la mine a dat randament frunza de nuc, eu o recomand cu caldura e foarte buna, pe langa gaselnita nici alte vietati nu atenteaza a intra la rame

PricopArthur

Orice frunza combinata cu o fumigatie de sulf la mine  a dat rezultate bune.
Miere multă şi inimă curată!

morozan simion

atata timp cat procedeul folosit de tine da randament maxim este ok

sorinma

Si din experienta mea pot spune ca in afara de furnici frunzele de nuc sunt cam ocolite de goange
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

feerary

Am folosit si eu naftalina cu succes. Conditia e ca nucunva sa fie pe vre-o rama larve. Am luat de la magazin de metalo-chimice, sunt sub forma de pastile...

alex'


alex'

dar daca stivuim 4-5 caturi unul peste altul, puse pe un stativ, cu sita de arisire jos si sus ar da rezultate ? find curent de aer ma gandesc ca poate nu sunt atacate

RazvanTi

sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

feerary

Citat din: alex' din Octombrie 21, 2013, 09:37:47 AM
dar daca stivuim 4-5 caturi unul peste altul, puse pe un stativ, cu sita de arisire jos si sus ar da rezultate ? find curent de aer ma gandesc ca poate nu sunt atacate

    te asigur ca tot va gasi pe unde sa intre

alex'

as vrea sa stiu daca sulful omoara ouale depuse deja....

tassevasi

               Nu omoara  ouale  depuse  Alex.

alex'

bine, dar in cazul asta ce se face cu acele rame?

morozan simion

eu zic ca daca le depozitezi peste iarna unde temperaturile vor ajunge cu minus 10-15grade nu o sa mai iasa din ele nimica