folosirea naftalinei contra gaselnitei

Creat de aditza_71, Septembrie 08, 2013, 07:04:15 PM

« precedentul - următorul »

edy_mh

Anul acesta am inceracat toate metodele de combatere a gaselnitei, rame puse in caturi stil turn cu nafatalina intre ele, acid formic pus deasupra de rame ca la marin, batoane de sulf arse sub rame intro cameruta special amenanjata. Din toate acestea singura metoda care a dat randament a fost sulful, atata timp cat nu umblii in respectiva camera si cu conditia sa nu fie depuse oua de gaselnita in rame, altfel.... degeaba faci tratamentul. Cel putin asa a fost la mine, am pierdut peste 50 de rame mancate de gaselnita.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

aditza_71


aditza_71

Deci sa inteleg Edy ca tot mai eficienta este folosirea batoanelor de sulf.Metoda  cu naftalina este mai comoda pt. ca pui in toamna naftalina intre caturi si nu mai ai emotii pana in primavera, pe cand la sulf trebuie sa aprinzi batoane la 1-2 saptamani. Asta este parearea mea.

Donbazil

Sal'tare!
Naftalina .....NU!....
Cine mai are de gand sa foloseasca ramele si in anul viitor sa bage la cap......
Sal'tare!
Donbazil - Faget

cristi ciuc

Eu rămân la părerea că salvia este foarte eficientă.
La mine metoda cu salvie a dat rezultate 100%

aditza_71

Cristi cum folosesti salvia. De unde o cumperi? Si cum se pune uscata intre caturi? Sau cum o folosesti tu?  :thanks: anticipat.

cristi ciuc

Salut!
Salvia este o specie perenă.
Acum vreo patru ani am luat un plic cu semințe de la un market gen Kaufland...Penny...ș.a., iar planta se poate folosi sistematic.
Tunderea repetată, efectuată în cursul unui singur an nu o afectează.
Frunzele se pun peste și sub rame în cutii închise.

bismark

   Asa este cristi si eu procedez la fel si ma straduiesc de citiva ani sa prind levantica care stim ce efect are asupra moliei de rufe femeiile punind-o printre haine in dulapuri.Pina acum am cumparat din piata,dar voi mai incerca si la primavara sa cumpar seminte.Gaselnita fiind tot o molie.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

edy_mh

Citat din: aditza_71 din Septembrie 13, 2013, 10:13:18 PM
Deci sa inteleg Edy ca tot mai eficienta este folosirea batoanelor de sulf.Metoda  cu naftalina este mai comoda pt. ca pui in toamna naftalina intre caturi si nu mai ai emotii pana in primavera, pe cand la sulf trebuie sa aprinzi batoane la 1-2 saptamani. Asta este parearea mea.
la mine naftalina nu a dat nici un rezultat, se plimba gaselnita pe rame ca la ea acasa..... si vorbesc despre fluturi nu despre viermii de gaselnita. Am pus acid formic luat de la sarbi deasupra de rame, mirosea in camera respectiva de nu puteai sa intri si gaselnita, viermii isi vedeau de treaba lor, cand am facut fumigatii cu sulf s-a schimbat treaba, au inceput sa zboare fluturii pana au murit si am gasit si viermi morti in rama. Din pacate a trebuit sa umblu in respectiva camera de mai multe ori si cred ca si a pierdut efectul sulful, am repetat tratamentul si am mai scapat de gaselnita o data. Este adevarat ca daca nu repeti la ceva timp tratamentul se va umple de gaselnita, dar pentru mine a fost cel mai eficient tratament.
Fac mentiunea ca eu ma refer la perioada aprilie-septembrie, nu vorbesc despre perioada de toamna-iarna-primavara.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

CORNEL V.

Citat din: edy_mh din Septembrie 12, 2013, 07:26:25 PM
Anul acesta am inceracat toate metodele de combatere a gaselnitei, rame puse in caturi stil turn cu nafatalina intre ele, acid formic pus deasupra de rame ca la marin, batoane de sulf arse sub rame intro cameruta special amenanjata. Din toate acestea singura metoda care a dat randament a fost sulful, atata timp cat nu umblii in respectiva camera si cu conditia sa nu fie depuse oua de gaselnita in rame, altfel.... degeaba faci tratamentul. Cel putin asa a fost la mine, am pierdut peste 50 de rame mancate de gaselnita.
Batoanele cu sulf se ard deasupra ramelor...sulful este mai greu decat aerul
0733691021

oroles

Contra gaselnitei din stup ce poti sa faci? Am un stup il gasesc mereu cu gaselnita. Cand ridic capacul 2-3 molii. Am strans cuibul la maxim, am omorat gaselnitele identificate. Ce altceva poti sa mai faci?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Pentru ca ramele din cuib sa nu fie atacate de gaselnita e necesar sa avem familii puternice si albinele sa acopere in totalitate ramele din stup. O familie puternica poate sa se apere si de un eventual furtisag si de orice intrus care ar intra in stup.  O familie de albine poate fi considerata in totalitatea sa un organism viu. La fel ca si in cazul oamenilor, un organism slabit este usor invadat de o multime de virusi, bacterii, paraziti etc care pot ii provoca diferite boli, pe cand un organism puternic rezistza mult mai usor impotriva factorilor externi care il agreseaza.

oroles

Citat din: bucovineanu din Septembrie 15, 2013, 09:51:51 AM
Pentru ca ramele din cuib sa nu fie atacate de gaselnita e necesar sa avem familii puternice si albinele sa acopere in totalitate ramele din stup. O familie puternica poate sa se apere si de un eventual furtisag si de orice intrus care ar intra in stup.  O familie de albine poate fi considerata in totalitatea sa un organism viu. La fel ca si in cazul oamenilor, un organism slabit este usor invadat de o multime de virusi, bacterii, paraziti etc care pot ii provoca diferite boli, pe cand un organism puternic rezistza mult mai usor impotriva factorilor externi care il agreseaza.
Multumesc domnule bucovineanu.
Familia de care vorbesc eu se afla la umbra si banuiesc ca aceasta este cauza pentru care are gaselnita. Nu e o familie slaba. Ramele sunt acoperite integral de albine. Nu cred ca este vorba de un atac puternic. Nu am gasit nici galerii pe faguri pana acum. Sper sa nu aiba iarna probleme din cauza gaselnitei. Daca scapa pana in primavara, ii voi schimba stupul cu unul curat, voi reforma fagurii si cred ca asa voi mai ajuta albina.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marius_vfp

de curand am observat ca , la ramele insarmate vertical , daca ,gaurile sunt prea mari ,viermii de gaselnita isi fac loc acolo albina neputand ajunge la ei , atentie deci la gaurile din speteaza superioara.

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bucovineanu

Un loc unde larvele de gaselnita se dezvolta fara ca albinele sa le poata elimina, este santul din batul de sus a ramelor facut pentru a se introduce fagurele artificial. Mai bine se renunta la acel sant.