folosirea naftalinei contra gaselnitei

Creat de aditza_71, Septembrie 08, 2013, 07:04:15 PM

« precedentul - următorul »

aditza_71

Mi-a spus un apicultor cu experienta ca pune intre caturile cu rame goale  ziare si pe ziare granule cu naftalina si nu are problem toata iarna cu gaselnita.Primavara a zis ca inainte de a pune  caturile pe stupi,  inainte de cules le lasa o zi  sa se aeriseaca afara.Ce parere aveti? A mai folosit cineva dintre dumneavoastra naftalina pentru rame ? Daca da este sau nu mai eficient decat tratarea ramelor cu sulf?

sandupop

Se vorbeste despre folosirea frunzelor de nuc....si eu am auzit despre naftalină,  dar nu am folosit inca, deoarece doar anul acesta am faguri de iernat.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

oroles

Citat din: sandupop din Septembrie 08, 2013, 07:43:38 PM
Se vorbeste despre folosirea frunzelor de nuc....si eu am auzit despre naftalină,  dar nu am folosit inca, deoarece doar anul acesta am faguri de iernat.
Dar sulful nu va place? Afumati cu sulf si dupa 2 saptamani tot miroase a sulf...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Marius-ursulakhe

Fratilor eu am pus maftalina anul trecut si a fost foarte eficient numai ca imi pare foarte scump pt ca eu nu am gasit naftalina numai la 10 lei buata lichida de la firma raid
Anul acesta am zis ca optez pt o madalitate mai ieftina si am luat benzi de sulf la 1 leu bucata si am aprins un sfert de banda la 24 rame
Prima data inainte de sulf cu 2 sapt am bagat frunze de nuc dar nu stiu daca si-a facut efect

dorindafi

am folosit naftalina granulata timp de 4/5 ani pina cand nu a mai dat randament
prietenului tau care spune ca lasa o zi ramele in aer liber shi nu mai emana mirosul de naftalina sa-i spui ca nu-i adevarat
dece: eu le tzineam cate 5/6 zile shi dupa ce ashezam catul pe stup ventilau 3/4 zile
cauta pe forumul vechi shi te vei lamuri mult mai bine
tzin ramele in caturi cu aerisira sub shi peste caturi shi folosesc sulful . de 5 ani nu mai am probleme  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bucovineanu

Folosesc naftalina de  multi ani cu rezultate foarte bune.

Kov iulian

Citat din: bucovineanu din Septembrie 08, 2013, 09:00:49 PM
Folosesc naftalina de  multi ani cu rezultate foarte bune.

Si eu foloseam naftalina in trecut dar zic astia in noul " Ghid de bune practici in apicultura " ca nu mai avem voie sa folosim .

jenica67

      Eu am cumparat de la Kaufland anii trecuti, niste pastile de Aeroxol (sper ca asa le cheama), care miroasa foarte frumos, nu se mai simte mirosul dupa ce indepartezi ramele ca la naftalina si nu am avut nici o problema, si nici nu au fost scumpe si intr-un pachet sunt foarte multe pastile, cam cat doua mentosane de pe vremuri de groase.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

RazvanTi

si eu folosesc naftalina si am pierdut pana acum 30 rame din 100
nici celelalte nu-s prea roze ( cam o treime din faguri is rezuiti sa "ejectez" viermii afara).
cea mai buna metoda:
peste cuib folie de colo pana colo, un colt indoit si caturile peste.
albina urca si prin ele si stie ce are de facut.
se vor da jos cand facem impachetarea si atunci inchise ermetic si SULF
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

bucovineanu

Nu inteleg de ce ai pierdut o treime din ramele puse la pastrat folosind naftalina. Eu pastrez vreo 1500 de rame in timpul iernii si numai rareori sunt atacate pana la 20 de rame.

aditza_71

Dl.Bucovineanu  inteleg de la dvs. ca este foarte eficienta naftalina contra gaselnitei, dar nu ati spus primavara cum faceti cu ramele inainte de a le pune in caturi.Le lasati 1-2 zile afara sa se aeriseasca si apoi le bagati in stup? Nu se simte mirosul de naftalina in miere? Pe albine nu le deranjeaza mirosul de naftalina daca eventual nu au fost aerisite bine?
Sa nu va suparati ca va adresez atatea intrebari , dar este foarte important sa stiu; pentru ca daca mirosul de naftalina persista primavara , dupa ce albinele baga mierea in rame poti strica toata mierea cu acest miros de naftalina.Va multumesc anticipat pt. raspunsuri si multa sanatate va doresc.

RazvanTi

pai ce e greu de inteles?
naftalina in timpul iernii e degeaba deoarece nu e nici o molie sa depuna oua...
naftalina in timpul verii e FIX PIX.
in timpul verii cea mai buna "naftalina" e familia de albine (familie puternica bineinteles). PUNCT
parerea mea...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

vranceanul

Un produs natural (pe care il folosesc de mut timp si da rezultate) sant frunzele de piersic si plante de lavanda.  O bucata de hartie pe rame pe care se pun frunzele (cam un pumn) si 2-3 plante lavanda, asta-i tot. Ps, piersicul il pun si la fasole pt. gargarite.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

bucovineanu

Intradevar, iarna dupa ce temperatura scade sub minus 7 grade nue nevoie de nici un tratament. Perioada critica e dupa ce ramele sunt scoase din stupi si pana sunt puse la pastrare in caturi sau dulapuri. Daca nu sunt adapostite imediat si fluturele depune oua in rame, degeaba sunt puse la pastrare in prezenta naftalinei. Naftalina nu omoara larvele ci impiedica depunerea oualor.
Primavara las ramele in aer liber 1-2 zile in aer liber si nu am avut niciodata probleme cu mirosul mierii. Cu ani in urma mierea ajungea in Germania, exportata de un procesator, unde se fac analize serioase si nu a fost nici o problema. Nu trebuie pusa o cantitate mare ci una care sa tina pana la venirea frigului.

puiu

 Folosesc naftalina,nu am avut probleme daca naftalia e in termen de garantie si a fost respectat.Primavara le scot din stup sau cat cu 5-6 zile inainte de folosire si le stropesc cu sirop 1:1+PROTOFIL cu rezultate ff bune pana acum.