model completat CARNET STUPINA

Creat de bogdan moldovean, August 26, 2013, 09:55:00 AM

« precedentul - următorul »

bogdan moldovean

domilor ma puteti ajuta cu completarea carnetului de stupina ? daca aveti un model completat va rog sa n e aratati si noua incepatorilor si unde se vizeaza si toate celelalte Va multumesc

pharaonu75

Roaga-l pe Romikele sa te ajute! Este "taticul" carnetelor de stupina! :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Trebuiesc niste date... pentru lamuriri contact la tel. 0724 067 074

bogdan moldovean

niste poze cu carnete de stupina completate nimeni nu are ?ar fi trei file mai importante ce se poate scrie la MISCAREA EFECTIVULUI FAMILIILOR DE ALBINE,TRATAMENTE,VIZITE SI OBSERVATII PERIODICE RECOLTARI DE PROBE DETERMINARI IN STUPINA  v as multumi mult doar pt pt cei care s au lovit efectiv de acest nu stiu daca pot sa I spun document ca nu cred ca merita Oricum romanii sunt meseriasi in comlicarea lucrurilor  si ne plangem de ce nu absorbim fondurile europene.......din cauza birocratiei  si a fundurilor prea multe pe scaune.....

marius_vfp

vezi poate te ajuta asta : APICULTURA VIDEO

eu lam gasit  interesant , si ii multumesc pe aceasta cale

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

marius_vfp

sau asa , ceva de genul e al meu :
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

marius_vfp

asta e prima pagina
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

romikele

Citat din: bogdan moldovean din August 27, 2013, 09:31:58 PM
niste poze cu carnete de stupina completate nimeni nu are ?ar fi trei file mai importante ce se poate scrie la MISCAREA EFECTIVULUI FAMILIILOR DE ALBINE,TRATAMENTE,VIZITE SI OBSERVATII PERIODICE RECOLTARI DE PROBE DETERMINARI IN STUPINA  v as multumi mult doar pt pt cei care s au lovit efectiv de acest nu stiu daca pot sa I spun document ca nu cred ca merita Oricum romanii sunt meseriasi in comlicarea lucrurilor  si ne plangem de ce nu absorbim fondurile europene.......din cauza birocratiei  si a fundurilor prea multe pe scaune.....

Ce e asa de complicat?
Carnetul de stupina are modelul aici: http://www.apia.org.ro/files/pages_files/15-07-21-04-19-09Modelul_Carnetului_de_Stupin%C4%83.pdf
La miscarea efectivului primul rand: data eliberarii carnetului, nr. de familii la acea data, acelasi cu cel din coloana dinaintea semnaturii.
Apoi de fiecare data cand apar modificari de efectiv, completare la coloana corespunzatoare..
Daca vrei sa te ajut la completarea sa, cu carnetul in fata, suna-ma dupa ora 20.00, pozele nu te ajuta prea mult, fiecare apicultor are datele sale...

Marius-ursulakhe

Si acest tip de carnet il cumparam sau il primesti de la directia sanitara veterinar cand te inscrii
Intreb ca as dori si eu sa ma incriu anul acesta atat la dsv cat si in asociatie

romikele

În mod normal asociația înmânează contra cost acest carnet fiecărui membru la înscriere, dar și celor înscriși anterior și care nu dețin documentul...

Acesta este carnetul asociației noastre:  http://albina-ramniceana.ro/aapar-website/doc/pdf/carnet_stupina_MACHETA_v2.pdf

bogdan moldovean

am rezolvat domnilor cu acest carnet de stupina .......in cele din urma greu......nimeni nu ti spune mai nimic si daca iti spune un lucru, alta autoritate iti raspunde cu totul altceva As functionam noi romanii nimic nu I concret stabilit de la inceput Am gasit un stupar, care aste  avansat cu un an, eu pt cerere de plata transa 3, el este transa 4 si mi a dat carnetul lui ca mostra,  bineinteles cu date schimbate ale mele , si dupa carnetul lui mi am completat carnetul meu......oricum aceasta maculatura nu I cu regim special ex. file numerotate, snuruite .....si mi l au acceptat Oricum apreciez intentia buna a domnului romikele de a ma ajuta ,nu a mai fost cazul  ,oricum multumesc si celor care nu au avut intentie de a ma ajuta...deasemeni multumesc si lui marius_vfp  pt intentie

romikele

Deoarece am constatat ca aceasta completare a carnetului de stupina ridica multora probleme, voi completa un model electronic cu date fictive, ca exemplu, si il voi posta.

Marius-ursulakhe

Frumos carnet domnule romikele aveti la asociatia dumneavoastra si eu zic ca este destul de complex
As mai avea o intrebare -o data la cat timp schimbati dumneavoastra acest carnet ?
La cat timp il schimbati si la ce numar de stupi va ajunge acest carnet?

romikele

Acest carnet nu se schimba mai devreme de 5 ani, in principiu adaugam pagini la nevoie.
Modelul e in document word, se poate insera sau scoate orice pagina.
Important e sa fie completat la zi si vizat atat de asociatie pentru deplasarile in pastoral, cat si de medicul veterinar zonal la paginile corespunzatoare.

bogdan moldovean

da domnule romikele ati face bine ca sa prezentati un carnet de stupina ca exemplu cu date fictive postat pe forum cu toate paginile partial sau complet  completate ne ati ajuta pe noi incepatorii Ne am lovit serios de acest carnet si de fisele familiilor de albine .Sa vedem ce o sa n e mai astepte in anii urmatori .Multumesc