A folosit cineva Apiguard gel ?

Creat de standdupp, August 17, 2013, 04:16:03 PM

« precedentul - următorul »

standdupp

Salut,

A folosit cineva Apiguard gel pentru varrroa ?
Am inteles ca e un produs bio si ca e ideal pentru tratamentul cu varroa dupa culesul de floarea soarelui.
http://www.stuparul.ro/tratamente-albine/apiguard-gel.html

Eu am facut acum in august un tratament cu Varrachet si pt ca sunt incepator, stupii nu i-am etansat 100% ci doar am acoperit urdinisul si l-am lasat asa 15 minute dupa tratament. M-am gandit astfel sa le mai pun un apiguard gel 2-3 saptamani si apoi sa fac si tratamentele de toamna cu varrachet cand puietul din cuib e pe terminate.

Voi ce parere aveti ?
Un apicultor incepator

pistol28

Citat din: standdupp din August 17, 2013, 04:16:03 PM
Salut,

.....................................................
si apoi sa fac si tratamentele de toamna cu varrachet cand puietul din cuib e pe terminate.

Voi ce parere aveti ?

si apoi sa fac si tratamentele de toamna cu varrachet cand puietul din cuib NU MAI ESTE
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

standdupp

Mersi pentru corectare. Asta am vrut sa zic si eu, dar nu m-am exprimat corect.
Un apicultor incepator

NYK74

APIGUARD,este un gel care are ca principiu activ "timolul"o plantă cu miros puternic.
Eu personal nu l-am folosit,dar stiu ca apicultorii de aici,din Italia,il folosesc.
Din ce am inteles,produsul este pus in stup,in Toamnâ,il asează deasupra pe rame,unde albinele vin in contact cu acest gel,procedeu in urma caruia se realizează deparazitarea de Varroua destructor .
Este descris ca fiind un produs natural,fară chimicale,la nevoie administrinduse si in timpul culesurilor. :wink2:

comi

Tymolul este un derivat din cymene C10H14 ,1isopropil-4-metilbenzen
Se obtine din uleiuri esentiale din chimion(cumin) si cimbru(thyme)de aici si acel miros specific