mavrik

Creat de feerary, August 16, 2013, 12:27:05 AM

« precedentul - următorul »

Closcutz

Mavrik se dilueaza in apa (n-am auzit d ulei) se foloseste 2 ml la 1litru de apa ca sa pulverizezi pe intervale sau se impregneaza benzi de bumbac sau fasii de lemn(pt raportul mavrik vs apa cauta mai sus).

tinumaftei

Citat din: ioan76 din Februarie 06, 2017, 10:36:24 AM
mavrik 2f se dizolva in ulei sau se separa?
mersi,o zi frumoasa?
E formulat pentru soluție apoasă. În apă și în soluție apa-glicerina se dizolva complet.

Eugen B

Si din cauza ca folosim tratamente netestate sau nu le apilicam corect mor multe familii peste iarna.
Am auzit de tot felul de tratamente de la mop pana la hartie igenica. Fiecare face pe pielea lui.
Scabatoxul nu merge prin picurare ca mavarik?

yulian

Principala problema este ca ICDA este depasita de situatie si nu este in stare sa aduca tratamente care sa se poata aplica la nivel industrial. Cum poti sa faci proiecte apicole care din care mai marete, dar tu sa traiesti in continuare in epoca de piatra cu tratamentele?? Cutiute cu mavrirol pentru 5 stupi, varachet pentru 50 care iti "fura" o gramada de timp, sticle de protofil de jumate...de hrana nici nu mai zic.  :nono:

tinumaftei

Citat din: Eugen B din Februarie 06, 2017, 05:28:45 PM
Si din cauza ca folosim tratamente netestate sau nu le apilicam corect mor multe familii peste iarna.
Am auzit de tot felul de tratamente de la mop pana la hartie igenica. Fiecare face pe pielea lui.
Scabatoxul nu merge prin picurare ca mavarik?
Insectele interacționează rău cu apa. E ceva vreme de când nu mai tratez cu lichide picurate.

corneliuhrom

aveti perfecta dreptate d le yulian [mai ales ca varachetul l a dat pe mina dr veterinari care au dublat pretul si l au bagat in farmaciile lor  ))/ siparca e si diluat  ^:)^ nu mai stiu de unde sa suga bani  darear  dna in afacerile lor  :qp:.

Eugen B

Cu yulian sunt perfect de acord. Nici nu cred ca se vrea sa avansam. Cine vrea sa evolueze o face pe cont propriu. In plus nu suntem deloc ajutati  sa avansam
Tinule ce sa zic la mine merge bine. Albinele sunt sanatoase  si varroa pica bine.