controlul infestatiei cu acarieni

Creat de bee_lover, Octombrie 16, 2007, 01:52:42 AM

« precedentul - următorul »

bee_lover


balasbebe

Filmele acestea sunt bune, dar este pacat ca nu prea ne descurcam cu traducerea. Decat doar o amarata de revista, este mai bun un filmulet.
  Este buna ideea, sa punem niste albine, in alcool, pentru a ne da seama de infestatie, cu Varroa. Eu va propun sa folositi, daca nu avetzi tuica de Zalau, sa cumparati alcool tehnic, caci este mai ieftin. Mare atentie la matca.

D006

..sunt foarte bune pt a vedea cum se face la alte case.. tehnologia folosita de ei...niciodata nu le stim pe toate..
Eu dupa ce dau tot anul cu klartan toamna tirziu fac un tratament de control cu alt medicament care are alta substanta activa...de obicei folosesc ba perizin..ba varachet...Introduc o bucata de carton sub ramele la citeva familii si le fac tratamentul..apoi dupa un timp scot foile de control daca gasesc paduchi fac la toate familiile unu sau chiar doua tratamente cu cea de a doua substanta..
De doi ani nu a mai fost nevoie de alt medicament in afara de klartan
Peste iarna nu am pierdut decit 2-3 familii la un efectiv de cam 200 ...ce se mai pierd sunt matci care dispar si familia respectiva o unific..

PricopArthur

Am inteles ca acest alcool nu se poate bea. Deci este alcool metilic.
    Stupi ME ,rama 3/4, fara tabla pe capac, incheiati in tincuri. Ar fi pacat sa strici pt. asa ceva tuica de Zalau.
Miere multă şi inimă curată!

Popescu Gheorghe

Sunt de acord cu verificarea clasica a infestatiei cu Varroa pe baza de carton-atentie acesta uns cu margarina ca acarienii sa ramana pe carton;dar trebuie tinut seama cel putin de medicamentele acceptate  in uz in Romania ;kartlanul,tic tacul nu sunty acceptate de Romania iar U.E doreste sa scoata toate preparatele pe baza de amitraz(varachet,verofil etc)sau flivalinat(mavrirol)si folosirea pprparatel.or naturale-BEE VITAL_care contine si o doza de acid oxalic pe langa alte produse naturale fiind considerat in aceasta combinatie ca nedaunator.Eu am folosit in anii trecuti tratarea albinelor toamna cu Acid formic in concentratie de 60% si chiar 80% conform indicatiilor generale de la apimondia si am avut ca rezultat perderea unor matci,lucru ce s-a intamplat si la un alt apicultor.Deci concluzia este ca este foarte riscant daca nu dozezi perfect cantitatea de substanta.CU combinatia de acid oxalic din BEE VITAL riscul dispare fiind indicat si in folosirea stupinelor bio.Rezultatul fiind obtinut daca se respecta dozajul,conditiile de temperatura, fara efecte in sezon

valter

''Mos poveste'' (adicate eu) a fost martor la o ingopaciune a amitrazului si fluvalinatului acum vreo trei ani.
LOcul inmormantarii se producea la Cnstanta in prezenta unui reputat apicultor-la vremea aceia presedinte tehnic al APIMONDIA.
Doi tovarasi care pledau pentru bee vital au premonit interzicerea medicatiei antivarooa incepand cu 2008.
Uite ca... neangropate si produse in ''draci'' atat in Romania, Grecia, Franta(tactic)...ne ajuta uneori(sau deseori) sa aducem infestatiile masive cu acarieni in limite normale.
Cred si sper ca timpul sa le dea dreptate celor ''tovarasi'' desi ma indoiesc uneori.

Controlul infestarii ne poate edifica asupra necesitatii folosirii uneia sau alteia dintre variante, blanda(oxalic) vs radicala amitraz/fluvalinat.

Iar asta cu... bee vital la pret de pudra de perle vs oxalic cu 50-100 ron/kg(99,99% puritate) e lesne de ''socotit''.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

Bătrânul

In toate europa stupii se depopuleaza masiv !!! Dupa unii de vina sint virusi necunoscuti purtati de varooa.  Nu contenesc sa va spun FACETI TRATAMENTE !!! :nod:

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: bio din Octombrie 16, 2007, 03:14:03 AM
..sunt foarte bune pt a vedea cum se face la alte case.. tehnologia folosita de ei...niciodata nu le stim pe toate..
Eu dupa ce dau tot anul cu klartan toamna tirziu fac un tratament de control cu alt medicament care are alta substanta activa...de obicei folosesc ba perizin..ba varachet...Introduc o bucata de carton sub ramele la citeva familii si le fac tratamentul..apoi dupa un timp scot foile de control daca gasesc paduchi fac la toate familiile unu sau chiar doua tratamente cu cea de a doua substanta..
De doi ani nu a mai fost nevoie de alt medicament in afara de klartan
Peste iarna nu am pierdut decit 2-3 familii la un efectiv de cam 200 ...ce se mai pierd sunt matci care dispar si familia respectiva o unific..

am facut si eu anul trecut cu klartan, primit mocca de la cineva de test
a fost bine,ca se putea face oricand si pe timpul culesului

spuneti-mi si mie de unde se cumpara si care e dilutia pentru tratarea albinelor?
multam
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

Citat din: Batrinul din Octombrie 09, 2010, 06:38:36 AM
In toate europa stupii se depopuleaza masiv !!! Dupa unii de vina sint virusi necunoscuti purtati de varooa.  Nu contenesc sa va spun FACETI TRATAMENTE !!! :nod:

Eu cred ca tratamentele cu medicamente pot face mai mult rau decat bine.
Dar sunt si tratamente nefarmaceutice care ar ajuta mult.

pistol28

Cercetările pentru identificarea unor modalităţi noi de combatere biologică a
Varroa destructor

http://www.apimondiafoundation.org/foundation/files/090rom.pdf
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi