pavilion cu stupi din poliuretan

Creat de dodo79, August 10, 2013, 09:43:11 PM

« precedentul - următorul »

dodo79

buna.dupa cum am mai scris sunt incepator dar tare as vrea sa stiu daca are cineva pavilion cu stupi din poliuretan(farostup) ptr pastoral sau se folosesc doar cei din lemn.multumesc

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dodo79

multumesc mult.vad ca se folosesc magazii de 1/2.sa inteleg ca magaziile de 1/2 sunt mai eficiente in pastoral decat cele 3/4?sau se folosesc ptr ca se imparte mai bine pavilionul pe 2 randuri orizontale egale.daca poate cineva sa imi dea detalii va rog mult sa o faceti.multumesc

pharaonu75

Pavilionul din clip este pe trei randuri de stupi!

S-a mai discutat pe forum despre cat 1/2 vs cat 1/1.
Doua avantaje majore ale catului 1/2 ar fi:
- o mai buna manevrabilitate, deoarece este mai usor decat cel de 1/1;
- se poate obtine mai usor miere monoflora;
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

xvader

iar ca dezavantaj, inca un tip de rama in stupina.

dodo79

multumesc ptr raspuns.ptr rame nu e o problema.am deja caturi si de 3/4 si 1/2.rame la fel.deocamdata folosesc caturi de 3/4 ptr ca sunt stationar. pun 3/4 peste 1/1si al doilea 1/2.matca sa obisnuit sa ponteze 2-3 rame si in catul de 3/4.mie imi convine ptr ca sunt la inceput si vreau sa le inmultesc.(asta bineinteles la anu).

dodo79

dupa ce am urmarit mai atent filmuletul am observat ca scoate o rama cu puiet de trantor si o elimina.imi puteti spune de ce a facut asta?daca imi dati si numele proprietarului de pavilion va cinstesc cu o :beer: sau  : sampanie: .multumesc

Kiwi Bee

Citat din: dodo79 din August 14, 2013, 10:29:20 PM
dupa ce am urmarit mai atent filmuletul am observat ca scoate o rama cu puiet de trantor si o elimina.imi puteti spune de ce a facut asta?daca imi dati si numele proprietarului de pavilion va cinstesc cu o :beer: sau  : sampanie: .multumesc
Este vorba despre rama claditoare. Gasesti mai multe topice aici pe forum despre asta.
Este o rama fara nimic in ea, nema sirma, nema foitza doar rama de lemn. Unii o pun prima dupa puiet altii la margine. Albinele cladesc doar celule de trintori acolo si matca depune oua in celule. Evident ca varroa prefera sa se inmulteasca in celulele de trintor deci cind decupezi o rama intreaga de puiet de trintori elimini si o mare parte de varroa. Nu te poti scapa de varroa doar prin decuparea ramei claditoare iti mai trebuie si tratamente dar unii prefera sa lucreze cu rama claditoare. In celelalte rame cu puiet deabia vei gasi celule de trintori. Aproape toate larvele de trintori vor fi numai in rama claditoare. Daca urmaresti filmuletele IWF de aici de pe forum vei vedea si acolo aceasta metoda dar cu 2 rame claditoare. Cite una la margini. Care inca nu este capacita o lasa si o decupeaza doar pe aceea care este deja capacita, deci din 10 rame 2 sint claditoare si poate 2 cu miere si doar 6 cu puiet de albina. Acuma totul depinde cum iti dezvolti technica de lucru. Nu la toti le place sa lucreze cu rama claditoare. De citiva ani americanii au inventat rama claditoare de plastic automata. La fundul fiecarei celule este un miniresheu care cu ajutorul unui circuit electronic programabil "arde" defapt inclazeste celula pina toti mor in celula(si pupa de trintor dar si larva de varroa). Apoi albinele detecteaza cadavrele din celule si le elimina/curatza apoi incepe ciclul din nou. Aici si parerea mea este ca riscul de boli creste cu acele mii de cadvre de trintori in celule. Eu nu as folosi asa ceva, atunci cind decupezi cu totul este altceva.

dodo79


xvader


dodo79

am citit ceva de apilarnil,chiar am gustat un trantor inca neecluzionat.cum se poate extrage?

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

xvader

se stoarce rama, ce se obtine se strecoara printr-o sita deasa ...gata

dodo79

bun.am inteles.se scoate larvele se storc,strecoara si se baga la rece.am inteles ca se pot amesteca cu miere in proportie de 50-50%.ce nu am vazut este ce cantitate se poate consuma pe zi,saptamana.........si daca poate fi consumat si de copii.daca da in ce cantitate.Daca are reactii adverse.....multumesc

pharaonu75

Arunca un ochi pe cartea parintelui apilarnilului, Nicolae V. Iliesiu (ti-am postat un link putin mai sus) si vei afla tot ce doresti.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube