Albinutza

Creat de albinutza, Iulie 26, 2013, 10:51:19 AM

« precedentul - următorul »

sandupop

 Draga Albinutza, cum scriai mai sus, sunt foarte fericit, chiar extrem de fericit, :i_love_you: :i_love_you: =D> " Inevitabilul"......s-a produs!!! Fiica mea a inceput sa scrie pe forum :bravo:. Cu toate ca as fi dorit să mai aman acest moment, pentru a acumula mai multe cunostinte despre apicultura, a inceput sa scrie pe forum. Sper sa nu va suparati, dar dupa ce o sa prinda mai mult  curaj o sa va bombardeze cu intrebari, nu-i tace de loc gurita. Sunt mandru ca a fost primita cu atata caldura in comunitate,  :thanks: :thanks: Pentru mine este un real ajutor in stupina, de fiecare data cand mergem la stupi trebuie sa fie prezenta, numai ca pune o Gramada de intrebari la care nici eu nu stiu sa-i raspund :rusine:...nu-i ușor sa fi tata !!! Pentru tine Adriana, felicitari ai reusit sa ma faci fericit, pentru membrii comunității Apiardeal , Multumesc :thanks:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Tamu

Sandule,  :P deci tu esti fericitul tatic?
Ma bucur sincer pentru tine.
Sa ai parte numai de bucuri din partea fetitei tale.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

pistol28

Citat din: bismark din Iulie 27, 2013, 10:17:41 AM
   Frumoasa Albinutza,mi-aduc aminte de copii mei cind erau cam de virsta ta.Aveam citiva stupi orizontali pe-atunci si ne asezam in jurul lor si adunam trintorii.Acesta era un test sa  vad cui ii place albinaritul.Fiecare era cu cite o cutie goala de chibrituri in care punea trintorii.Dupa ce stringeam cam 300 de trntori,bineinteles ca cei mai mari intrau la cutie,incepea formare calestilor regale dintr-o cutie de chibrite goala la care legau citmai multi armasari (trintori) cu ata de papiota.Si concursul era gata care zboara mai mult si mai sus.Unii se mai spinzurau prin pomi altii se roteau in jurul stupilor pina la epuizare si cadeau jos.Ce harmalae =)) :yahoo_cry: dar pina la urma totul se termina cu o inghetata.Pe unii ii mai intepa cite o albina,acesta era si scopul,sa vad care rezista.Si din 3 fete si un baiat,una din fete a urmat Liceul Apicol.Bine ai venit printre noi sidaca iti place cred ca mai exista in Bucuresti pe  strada Ficusului ,,Liceul Apicol,,.Cu respect

Liceul Apicol
http://www.admitereliceu.ro/institutie/colegiul-agricol-viaceslav-harnaj-bucuresti
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

marian_6777

Citat din: sandupop din Iulie 27, 2013, 01:14:32 PM
Inevitabilul"......s-a produs!!! Fiica mea a inceput sa scrie pe forum :bravo:. Cu toate ca as fi dorit să mai aman acest moment, pentru a acumula mai multe cunostinte despre apicultura, a inceput sa scrie pe forum. Sper sa nu va suparati, dar dupa ce o sa prinda mai mult  curaj o sa va bombardeze cu intrebari, nu-i tace de loc gurita.
Sandule, asta da surpriza.... ai toate motivele sa fi mandru.
Sa intrebe... nu cred ca va fi cineva deranjat de acest lucru. Din partea mea  FELICITARI. Se vede educatia primita din modul in care se exprima.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

stefan1

   :bravo:   :bravo:   :bravo:   si pentru tatic, pentru ce fata are!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

romikele

Citat din: albinutza din Iulie 26, 2013, 10:51:19 AM
Buna ziua, numele meu este Adriana Pop, am 13 ani si de aproape doi ani sunt foarte intersata de aceasta frumosa îndeletnicire....

:welcome:
Mi-as fi dorit sa vad cat mai multe astfel de prezentari frumoase si succinte.
Din pacate n-am reusit pana acum sa te felicit pentru decizia ta de a scrie pe forum, asa ca multumesc colegilor care au facut oficiul de gazda.
Ma bucur ca si tata e "apiardelean" asa ca asteptam cat mai multe imagini din stupina si prezentari ale acestei frumoase indeletniciri.
Urmeaza-ti visul dar si pasiunea, medicina si apicultura se pot imbina perfect. Satisfactiile nu se vor lasa mult asteptate.
Apiardealul iti pregateste o surpriza!
:hi:

pharaonu75

Citat din: albinutza din Iulie 26, 2013, 10:51:19 AM
Buna ziua, numele meu este Adriana Pop, am 13 ani si de aproape doi ani sunt foarte intersata de aceasta frumosa îndeletnicire. Tata mi-a cumparat anul acesta de la târg din Blaj, un costum de apicultoare, foarte frumos, cu care in primele nopti am dormit sub perna. Daca as avea timp as sta ore intregi in fata stupilor sa vad cum albinutele cara polen si cum lucreaza...De fiecare data cand tatal meu, care este si el incepator, avem albine de anul trecut, face control la stupi, cinci la numar, eu sunt prezenta si il ajut. Mi-a facut si mie o dalta, mai mica, cu care curat ramele de ceara. Anul acesta , cand tata era la serviciu, a roit un stup, m-am speriat putin, dar am reusit sa pun o roinita langa prunul pe care s-a prins roiul, si cu ajutorul telefonic al lui, am reusit sa-l fac sa intre in cutie.Este cel mai tare roi, deja este pe 7 rame. Tata este foarte mandru de mine ca imi place apicultura. Mama este cam reticenta, zice sa invat si ma fac doctorita, dar eu pot fi si doctorita si apicultoare, nu ?...Printre pasiunile mele se numara si volei-ul, sunt in echipa locala de juniori. Acum va las, mi-a facut placere sa scriu pe, acest forum. Cu siguranță ne  vom mai auzi.

Bun venit pe forum si felicitari pentru ca ai ales sa traiesti sanatos (sport + apicultura).
Iti doresc mult succes in atingerea telului de a ajunge medic, lucru care cu siguranta iti va face tatal mandru inca o data!

Te mai asteptam pe aici cu intrebari sau pareri personale.

:welcome: :welcome:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sandupop

Va multumesc mult de tot, pentru felul cum a fost primită,  sa vedeti ce fericita este si cum țopăie prin casa ca a primit atatea raspunsuri ....."Am primit mai multe raspunsuri decat tine", au fost cuvintele cu care am fost trezit in dimineata asta. La început am crezut ca este doar curiozitatea aia infantilă,  dar acum sunt convins ca este pasiune, este mult prea interesată de albine. Sa dea Dumnezeu sa continue. De postat sigur o sa mai posteze deoarece m-a rugat sa o las sa atașeze imagini din stupina si din atelierul nostru. Inca o data va mulțumesc.  :thanks:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

ves.lucian

  domnule Sandu , sincer va invidiez intr-un fel , in sensul ca si eu mi-am dorit o fata si pana la urma am doi baieti !!!
  am zis ca daca imi va darui Dumnezeu o nepotica , va fi teroare !!! nu cred ca voi putea sa-i spun NU !!!
  ma bucur pentru dumneavoastra ca aveti asa o fiica activa !!!
  a fost intepata de albine pana acum mai serios , asa ???
  ma bucur de bucuria dumitale , domnule Sandu !!!
  tinem legatura !!!
   :hi: :razz: =D> :-c :beer: : sampanie: :beer: : sampanie: :beer: :beer: :beer: : sampanie:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

MyBees.ro

Albinutza, felicitari pentru felul tau de a fi si mai ales pentru placerea pe care o simti alaturi de albine. Sunt impresionat de "intrarea" pe care ti-ai facut-o si pentru maturitatea cu care gandesti.
Am convingerea ca vei gasi solutia pentru a impleti si apicultura si o cariera stralucita in medicina, daca asta iti spune inima.

@sandupop. Ce sa zic, felicitari. Sa fii mandru si fericit ca ai o asa fiica. Nu ca n-ai fi, dar zic si eu asa...  :)
my flickr  |  my facebook  |  my pinterest  |  my blog  | my YM: MyBees_ro@yahoo.com

sandupop

Citat din: MyBees.ro din Iulie 31, 2013, 01:44:28 AM

@sandupop. Ce sa zic, felicitari. Sa fii mandru si fericit ca ai o asa fiica. Nu ca n-ai fi, dar zic si eu asa...  :)
Mersi mult :thanks: :thanks:,.... da chiar sunt extrem de fericit si mandru , mai ales ca suntem amandoi incepatori, tata si fiica.... si o sa invatam in acelasi timp aceasta... onoranta indeletnicire, nu cred ca pot descrie in cuvinte bucuria! Si am uitat sa va spun mai am un fecior de 18 ani, care spre dezamagirea mea, nu prea se baga in discutiile dintre " apicultorii familiei", apreciaza doar mierea si alt fel de.... "albinute"
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

sandupop

Citat din: ves.lucian din Iulie 28, 2013, 11:30:26 AM
  domnule Sandu , sincer va invidiez intr-un fel , in sensul ca si eu mi-am dorit o fata si pana la urma am doi baieti !!!
  am zis ca daca imi va darui Dumnezeu o nepotica , va fi teroare !!! nu cred ca voi putea sa-i spun NU !!!
  ma bucur pentru dumneavoastra ca aveti asa o fiica activa !!!
  a fost intepata de albine pana acum mai serios , asa ???
  ma bucur de bucuria dumitale , domnule Sandu !!!
  tinem legatura !!!
   :hi: :razz: =D> :-c :beer: : sampanie: :beer: : sampanie: :beer: :beer: :beer: : sampanie:

Sa dea Dumnezeu sa aveti o nepotica, cum va doriti, sau ce o vrea cel de sus, sanatosi sa fie, ....ca dragostea de bunic este ceva deosebit  de ...intens, sigur nu o sa puteti sa-i refuzati ceva.
Cea mica a mea a fost intepata de vreo trei ori patru ori, a doua oara a fost cel mai...dureros, a primit trei intepaturi, a fost jale mare de tot... :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry:, noroc ca nu este sensibila aproape de loc , a doua zi nu a mai avut aproape nimic, doar ceva mancarimi, ... asa ca a continuat. Fara modestie chiar sunt mandru. Avand aceeasi principala preocupare am devenit si cei mai buni prieteni si confidenti. Tinem legatura. Toate bune.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Hermannstadt

Bun venit Albinutz-o si felicitari parintilor pt ce au reusit sa construiasca din tine pana la aceasta varsta frageda.

Mult succes de acum inainte iti dorim.

Numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

albinutza

Azi tata mi-a aratat cum se postează fotografiile, asa ca incerc sa va arat costumul pe care l-am primit de la targul de la Blaj.
Eu sunt ajutorul de nădejde a tatălui meu ! Si mai nou si PR-ul său.

albinutza

#29
Mai am o poza draga, la care tin mult si pe care vreau sa o postez cu toate ca este :offtopic: Sper sa nu va suparati. :thanks:
Eu sunt ajutorul de nădejde a tatălui meu ! Si mai nou si PR-ul său.