Albinutza

Creat de albinutza, Iulie 26, 2013, 10:51:19 AM

« precedentul - următorul »

albinutza

Buna ziua, numele meu este Adriana Pop, am 13 ani si de aproape doi ani sunt foarte intersata de aceasta frumosa îndeletnicire. Tata mi-a cumparat anul acesta de la târg din Blaj, un costum de apicultoare, foarte frumos, cu care in primele nopti am dormit sub perna. Daca as avea timp as sta ore intregi in fata stupilor sa vad cum albinutele cara polen si cum lucreaza...De fiecare data cand tatal meu, care este si el incepator, avem albine de anul trecut, face control la stupi, cinci la numar, eu sunt prezenta si il ajut. Mi-a facut si mie o dalta, mai mica, cu care curat ramele de ceara. Anul acesta , cand tata era la serviciu, a roit un stup, m-am speriat putin, dar am reusit sa pun o roinita langa prunul pe care s-a prins roiul, si cu ajutorul telefonic al lui, am reusit sa-l fac sa intre in cutie.Este cel mai tare roi, deja este pe 7 rame. Tata este foarte mandru de mine ca imi place apicultura. Mama este cam reticenta, zice sa invat si ma fac doctorita, dar eu pot fi si doctorita si apicultoare, nu ?...Printre pasiunile mele se numara si volei-ul, sunt in echipa locala de juniori. Acum va las, mi-a facut placere sa scriu pe, acest forum. Cu siguranță ne  vom mai auzi.
Eu sunt ajutorul de nădejde a tatălui meu ! Si mai nou si PR-ul său.

Kov iulian

#1
Bine ai venit printre noi Adriana  :hi: :hi:

Citatdar eu pot fi si doctorita si apicultoare, nu ?

Le poti face pe amandoua, poti fi si Doctorita si in paralel sa te ocupi si de stupi, foarte multi din cei de pe forum care au ca a doua ocupatie apicultura .

Mai mult chiar meseria de apicultor te va ajuta foarte mult in viata,petrcand mult timp intre stupi si consumand produse apicole  vei fi mai sanatoasa ca ceilalti oameni, iar urmarind viata familiei de albine vei invata sa fi chivernisita, vei invata sa iti administrezi mai bine banii .

andreiu

      Draga Adriana-Albinuta,
Ma bucur sa fiu primul care iti ureaza bun venit, in calitate de membra activa a forumului. Foarte laudabila inclinatia ta inca de la aceasta varsta frageda spre acest frumos si distins domeniu. Cinste si parintilor tai care te-au incurajat si care te indruma cu dragoste si speranta. Sa sti ca ambii au dreptate. Tu nu trebuie sa-ti neglijezi invatatura, sa doresti sa devi o buna doctorita, iar daca pe deasupra vei ajunge si o apicultoare renumita, eu de pe acum imi scot toate palariile in fata ta. Imi place ca gandesti matur si sunt sigur ca vei reusi multe in viata. Te felicit !! :hi:

albinutza

Va mulțumesc mult pentru răspunsuri,  si sunt tare mandra ca mi-ati raspuns :thanks: :thanks:...aveam mari emotii cand am scris, mai ales ca tata inca nu stie ca am inceput sa scriu pe forum, este la seviciu si de abia dupa masa vine acasa si sigur se uita pe forum, abia astept parea lui  :uimit: :uimit:,  ca de cand mi-a facut contul nu m-a lasat sa scriu. Asa cum ați spus, cred ca o sa fiu de amandoua si doctorița si apicultoare in plus as sta toata ziua in natura si printre stupi. O sa il rog pe tata sa ma invete sa pun si poze pe forum, ca sa va arat ce bine ma descurc cu albinele. :bzz: :bzz: O sa va tin la curent cu activitatile le care le voi face in stupina împreună cu tata. :hi: :hi:
Eu sunt ajutorul de nădejde a tatălui meu ! Si mai nou si PR-ul său.

Vyktor

Bun venit printre apicultori "albinutzo"
Si eu sunt incepator ca si tatal tau , probabil mai incepator decat el , si am si eu o fetita de 12 ani care de cand am luat stupii ma bate la cap sa ii cumpar si ei costum apicol. Cred ca ai reusit sa ma convingi sa nu mai stau pe ganduri si cu prima ocazie o sa-i cumpar cele necesare .Nu de alta dar daca o sa-i placa , lucru de care nu ma indoiesc, o sa aiba cine sa imi dea o mana de ajutor.
Bravo si felicitari  =D> =D> :hi:

orbanstefan64

bine ai venit pe forum albinutza , succes voua !!!   :bravo: :bravo:
:hi: :hi:

marian_6777

Albinutza... m-ai lasat fara cuvinte... Felicitari pentru alegerea facuta. Sunt sigur ca vei fi rasfatata forumului, cred ca esti si cel mai tanar membru. Sa sti ca albinele sunt un model de organizare si disciplina. Ia exemplu de la ele, si vei realiza ce-ti doresti. Succes mult i-ti doresc.
   
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

Tamu

 :welcome: Bine ai venit printre noi!
Ma bucur nespus sa vad ca mai exista astfel de pustani (tineri si tinere), dispusi sa faca doua sau chiar trei activitati odata.
In primii 10-12 ani de munca lucram in 4-6 locuri de munca deodata. Ma trezeam la 5:15 si ma intorceam acasa la 23:00. Tot in acea perioada am facut si scoala de soferi.
Si eu am o fetita de 14 ani. Din pacate pentru mine pana acum nu si-a aratat curiozitatea catre albinutze  :bzz:. Sunt incepator  :uimit: ca tatal tau, am albinele doar din primavara asta.
Sa ai mult succes in tot ceea ce i-ti propui!
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

pistol28

 =D>
Sa fii sanatoasa, sa-ti indeplinesti dorintele si sa ajungi MEDIC de excelenta in APITERAPIE.

Felicitari, sanatate, viata lunga si frumoasa  :bravo:
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

emil.oltean

Felicitari Adriana pentru alegerea facuta.Nu o sa regreti.Tare m-as bucura si eu ca nepotelul meu sa fie ca tine dar este inca micut,micut.Invata si despre albine si mai ales stai mereu printre ele si urmarestele comportamentul,cu timpul o sa te fascineze.Invata sa suporti intepaturile ca altfel totul este frumos,usor si placut in apicultura.Succes!!!!

stefan1

 Adriana, sunt incantat de prezentarea ta! Esti o fetita frumoasa, inteligenta si buna povestitoare. Faptul ca esti interesata de albine si iti place sa le urmaresti indelung activitatea la urdinis, dovedeste ca esti o fata speciala, care iese din randul tinerilor de azi. Tine-te cu seriozitate de scoala, pregateste-ti o cariera , iar lucrul cu albinele alaturi de tata si mai tarziu poate si singura, este un mod foarte placut si sanatos de destindere si refacere.
  Cum a mai spus cineva, vei fi rasfatata forumului si ne-am bucura sa vedem ca evoluezi si in acest domeniu frumos al apiculturii.
  Succes!   :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ves.lucian

  Bine ai venit printre noi !!! sanatate maxima tie si familiei tale !!!
  nici nu ma gandesc sa nu fii rasfatata forumului !!!  :nod:
  te astept si pe pagina mea personala !!!
  sa-ti dea Dumnezeu spor in toate si mai ales la albine !!!
   :hi: :hi: :hi: =D> =D> =D> :-c :-c :-c :ok: :yes: :ok: :yes: :ok: :yes: :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

niculita

Bine ai venit in rindurile noastre .Ma bucur ca i-ti place la o virsta atit de frageda..Se pot practica si mai multe meserii in paralel,depinde numai de tine ce iti place sa faci...Mult succes in toate iti doresc si multa sanatate atit tie cit si familiei tale... :hi: :hi: :bzz: :bzz: :bzz: :-c :-c :ok: :yes: :yes: :ok: :yes: :bravo:

bismark

   Frumoasa Albinutza,mi-aduc aminte de copii mei cind erau cam de virsta ta.Aveam citiva stupi orizontali pe-atunci si ne asezam in jurul lor si adunam trintorii.Acesta era un test sa  vad cui ii place albinaritul.Fiecare era cu cite o cutie goala de chibrituri in care punea trintorii.Dupa ce stringeam cam 300 de trntori,bineinteles ca cei mai mari intrau la cutie,incepea formare calestilor regale dintr-o cutie de chibrite goala la care legau citmai multi armasari (trintori) cu ata de papiota.Si concursul era gata care zboara mai mult si mai sus.Unii se mai spinzurau prin pomi altii se roteau in jurul stupilor pina la epuizare si cadeau jos.Ce harmalae =)) :yahoo_cry: dar pina la urma totul se termina cu o inghetata.Pe unii ii mai intepa cite o albina,acesta era si scopul,sa vad care rezista.Si din 3 fete si un baiat,una din fete a urmat Liceul Apicol.Bine ai venit printre noi sidaca iti place cred ca mai exista in Bucuresti pe  strada Ficusului ,,Liceul Apicol,,.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

albinutza

 Nici nu pot sa scriu cat sunt de fericita... ca m-ati primit cu atata caldura in randurile apicultorilor, va multumesc,. :thanks: :thanks: :thanks:..si nu o sa va dezamăgesc, .....astept cu nerabdare reactia tatalui meu, inca nu i-am spus ca am scris pe forum, aseara a venit tarziu acasa si nu a intrat pe calculator,  sper sa intre azi......sunt tare curioasa cum o sa reactioneze, dar cred ca o sa fie tare bucuros. :yes: :yes:
Eu sunt ajutorul de nădejde a tatălui meu ! Si mai nou si PR-ul său.