Cum convingem oamenii sa foloseasca Linuxul?

Creat de oroles, Iulie 17, 2013, 04:05:49 PM

« precedentul - următorul »

pad3

daca e un linuxist pe receptie: am timp sa ma joc nitel cu linux/ testul ala spune sa pun open SUSE, un coleg omo recomanda zorin iar eu sunt tentat de ubuntu ( am mai auzit de el P)) deci...?
somnul ratiunii naste monstri

Kov iulian

Daca as fi incepator eu as instala zorin 7, daca as avea un pic mai mult experienta as instala ubuntu insa as schimba interfata pe gnome clasic si nu as lasa unity, unity e pentru notebook si tablete 

Nu va speriati de tema ciudata se modifica foarte usor din setari si va arata beton
Zorin OS 7 Review.

pad3

ms. tocmai ajunsesem la zorin os si inhuram ca are vers 6 si 7. deci dau inainte cu 7
somnul ratiunii naste monstri

pad3

hai ca ma enerveaza. vrea mozilla si eu am crome. si care-i faza cu 32 sau 64 biti? de unde sa stiu ca e in pc meu?
somnul ratiunii naste monstri

pad3

descarcarea dureaza 2h30min are 1,5Go . sunt pe drumul cel bun? sau descarc altceva? scuze de spamuri, sunt cam nesigur
somnul ratiunii naste monstri

Kov iulian

incercati o alta adresa de exemplu situl din irlanda are viteza buna acum http://bit.ly/18XFtzE

Descarcati pentru 32 de biti, majoritatea calculatoarelor sunt compatibile asa, pentru 64 biti va trebuie procesor care sa suporte asta si multa memorie ram .

pad3

am descarcat da nu mere setapu. ???? e mai a drak k win :)))
somnul ratiunii naste monstri

marian_6777

descarca asta, http://www.linuxliveusb.com/en/download , instaleaza, si poti face stick bootabil cu doar cateva click-uri. Apoi pui sistemul sa booteze de pe el, si vei avea un sistem de operare full functional la purtator. Succes... :hi:
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

Kov iulian

Citat din: pad3 din Iulie 20, 2013, 01:18:59 PM
hai ca ma enerveaza. vrea mozilla si eu am crome

Pe partea de descarcare mozila e superior google chrome, am patit cazuri de am fost nevoit sa descarc ceva si ajuns la jumate incepea sa scada vitea pana la zero ( probabil din cauza serverului ) cand dadeam pauza si restart descarcari nu mai vroia, doar pe mozila se putea reincepe descarcarea de unde ramasese .

Ati mai facut ceva, ati tras pe dvd, ati verificat dvd-ul daca sa tras complet si nu e corupta imaginea iso? ( daca ati tras-o cu chrome so nu cu mozila !!!)

oroles

Citat din: pad3 din Iulie 20, 2013, 01:18:59 PM
hai ca ma enerveaza. vrea mozilla si eu am crome. si care-i faza cu 32 sau 64 biti? de unde sa stiu ca e in pc meu?
Pad3, Zorin are un broser manager. In stanga jos, apesi tasta Z, apoi in casuta tastezi "browser" si iti apare browser manager. De acolo poti instala ce browser vrei tu din cele 4 disponibile (Mozilla, Chrome, Opera si Midori).  Cat despre faptul ca te enerveaza ca are Chrome... Hmmm... Windows vine cu Mozilla direct?

Revin la subiect. Am reusit sa imi conving fratele sa accepte sa ii pun pe laptop Zorin  OS. Mai bine zis nu am reusit eu ci Bill Gates cu  Windows 7 al lui. Vazand ca ii merge din ce in ce mai greu, desi e un laptop foarte scump, iar drivere pentru acest laptop nu i-au dat, a acceptat sa ii pun Zorin. Concluzia lui dupa o zi "Nu e asa de greu cum credeam. Ma invat usor cu el..." Bineinteles nu a avut pana acum de instalat nimic. I l-am dat gata configurat. :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pad3



Ati mai facut ceva, ati tras pe dvd, ati verificat dvd-ul daca sa tras complet si nu e corupta imaginea iso? ( daca ati tras-o cu chrome so nu cu mozila !!!)
[/quote]

am facut pe drak. am descarcat cu mozilla si am lasat pe a 2-a zi sa fac cd, sa ma mai instruiesc. duminica insa disparuse fisierul descarcat. asa ca.... dar nu am renuntat la idee, sa vad cat de relaxat voi fi in week-end, acum nu se poate, am o saptamana mai incarcata. s-auzim de bine  :wink2:
somnul ratiunii naste monstri

Kov iulian

Nu stiu daca cea ce urmeza sa prezint va convinge pe cineva dar voi prezenta totusi.
Recunosc imi era teama ca voi descoperi ceva si nu voi mai avea cu ce sa ma laud dar se pare ca temerile mele au fost nefondate .
Inainte de a prezenta aceste dovezi tin sa mentionez ca nu m-am ferit deloc online, am intrat pe orice site am dorit, am instalat orice program am dorit fara sa ma feresc si fara sa folosesc vreun antivirus sau firewal impotriva virusilor.


Am instalat Xubuntu pe data de 11 aprilie 2013 .





Acum dupa 4 luni de la instalare am dat o scanare a intregului sistem Ubuntu cu doua versiuni pentru Linux ale celebrelor aplicatii antivirus Bitdefender si ESSET .

Iar rezultatele sunt acestea :


Bitdefender :



ESSET






Cei care sunteti carcotasi mai spuneti ceva  :D :D :D :P :P

dan sebastian

Cei care folosesc linux au experienta in programere si sunt foarte putini. De aceea cei cu virusii nu sunt interesati decat de gaurile din windows sau mac, de unde apuca sa ia ce le trebuie, parole conturi etc, sa mai faca si ei un ban. Pe linux cred ca sunt utilizatori de genul 0.1 %. Trebuie recunoscut insa meritul linuxului, pe langa faptul ca e free, pe net zboara. La video si downloud bate orice alt sistem de operare.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Citat din: Kov iulian din August 06, 2013, 02:05:40 AM
Nu stiu daca cea ce urmeza sa prezint va convinge pe cineva dar voi prezenta totusi.
Recunosc imi era teama ca voi descoperi ceva si nu voi mai avea cu ce sa ma laud dar se pare ca temerile mele au fost nefondate .
Inainte de a prezenta aceste dovezi tin sa mentionez ca nu m-am ferit deloc online, am intrat pe orice site am dorit, am instalat orice program am dorit fara sa ma feresc si fara sa folosesc vreun antivirus sau firewal impotriva virusilor.


Banuiesc ca  e pentru mine postul. :P
Sunt de acord ca Linuxul e mai sigur. Totusi, raportul unui AV trebuie privit nu ca o certitudine ci ca la sondajele de opinie: "exista putine sanse ca sistemul sa contina vreun virus de vreme ce raportul AV a aratat ca nu exista virusi" :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cipi

Mai intai trebuie convinse organele competente de combatere a pirateriei, BSA, politia antipiraterie, sa faca informari despre ce inseamna software piratat, sa prezinte alternative gratuite, iar dupa un timp, cei care nu au intrat in legalitate, sa fie sanctionati conform legii. Alta solutie mai eficienta decat aceasta nu cred ca exista.