Unelte milwaukee

Creat de silvius, Iulie 10, 2013, 03:50:56 PM

« precedentul - următorul »

silvius

Citat
Tu de ce ai nevoie???
O masina usoara cu beculet si figuri?
Sau una grea si robusta care rezista la lovituri?

Mie mia facut o impresie buna DeWalturile de cind leam folosit pt prima oara si de atunci to DeWalt mias lua. Pt mine nu este importat sa fie usor(adica este dar dau prioritate la durabilitate) si prefer sa fie robust. Si eu sint un om cu greselile de rigoare si oricind pot sa scap scula din mina...... si hop ca ai dat cu banii pe geam daca sa stricat de la o lovitura(asa cum spune colegul Marian).

Avand in vedere ca este o freza de mana vreau o masina robusta fara beculet si alte chestii, sa fie puternica si putin pretentioasa la lovituri si praf. De aceea m-am gandit la dewalt. Dap, partea de service poate fi o problema dar cum vreau sa o cumpar noua am garantie. Preturile ar fi undeva la fel intre makita si dewalt la ce vreau eu, usor un pret mai bun la makita cand gasesti masini de frezat la promotie.
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

marian sima

Am lucrat cu Makita,Dewalt insa fratele meu si un prieten au achizitionat Milwaukee de 18 v .
Am ramas uimit in primul rand datorita greutati zici ca tii o caramida in mana ,pe urma m-a uimit forta ai impresia ca este o bormasina de 220 bagata in priza.
Ca unul care lucrez cu astfel de scule le mai desfac ,majoritatea au motorase capsulate insa Milwauke nu are motorasul capsulat ,are un motoras care aduce mai mult cu sculele de 220 decit cu cele pe acumulatori,interesant este ca are si parte electronica pe care nu am regasit-o pe la alte scule de acest gen.

Dintre Dewalt si Makita ,Dewalturile sint mai fiabile insa Makita e mai rezistenta,cineva amintea de Boss,Bossul nu mai e cum era o data.

marian_6777

Eu am fost foarte multumit de ele. Timp de doi ani, cu zile in care am bagat si 5-6 sute de suruburi.  Au luat cazaturi de la inaltime, inevitabile in meseria mea. Functioneaza ireprosabil si la ora actuala. Acumulatorii sunt ni-cd made in Indonezia. Makita este foarte eleganta... usoara, dar eu personal, nu am fost multumit. Se incingea relativ repede. Cuplul... slab. Unde Makita nu reusea sa duca surubul pana la cap, Bosch-ul  il forfeca cu usurinta. Constructia modulara este un alt avantaj. Asamblarea de la zero, nu cred ca dureaza mai mult de 5 minute (mai mult dureaza stransul suruburilor) O marca ce m-a dezamagit a fost B&D atat ca scula (flex) cat si ca service.
  Legat de acea electronica... daca acumulatorii sunt cu litiu acestia au un regim diferit de lucru si trebuiesc protejati impotriva descarcarii excesive si la ambalare termica. Asta face respectiva electronica. Un acumulator litiu descarcat complet este inutilizabil.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

elvis

ma bag si eu in seama ca pana anu trecut am fost vanzator de scule bosh wurth makita am vandut si milwakee o scurta perioada de timp.fratilo hilti si metabo detin suprematia la scule...restul sun mai putin bune...oricum din clelelate as alege dewalt fara discutie sunt destul de bune...nu sunt hilti dar nici proaste nu sunt....si cea mai proasta alegere e bosh ori ca iei o scula din dedeman(ex panzer)ori iei bosch tot un draq...credeti-ma ca am trimis cu portbagajul la service la clientii la care am vandut
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

xvader

de accord cu elvis
eu folosesc scule de mana metabo...nota 10 din 10.
am flexuri si bormasini care merg, in conditii de santier(cazaturi, lovituri, etc), de 9 ani, in vreme ce bosch-urile...am uitat de cand sau stricat.
da te doare la buzunar...calitatea costa.

marian sima

Nu am lucrat cu Hilti dar am auzit ca sant scule profesionale .

Marius-ursulakhe

Si eu dragi colegi am cumparat acum in jur de 3 ani o masina de infiletat milwaukee de 14,4 volti bateria dar sincer sa fiu daca as avea si percutie as da si gauri in pereti cu bughiu 12 cu vidia
Tot anul acesta am mai vazut de vanzare pe piata second o masina de gaurit de 750 volti dar cerea pe ia 700 lei si eu zic ca este un preti mult prea mare pt o scula second hand
PS:masina de infiletat am luat-o de la tigani (furata) la 120 lei si are si doua acumulatoate

xvader

eu nu cumpar lucruri furate, din principiu.
ptr ca maine poate imi cumpar lucrul pe care cineva l-a furat chiar de la mine.
:nono: :nono:

elvis

Citat din: marian sima din Iulie 17, 2013, 08:32:04 PM
Nu am lucrat cu Hilti dar am auzit ca sant scule profesionale .
intotdeauna o scula de calitate merita fiecare cent cand e folosita intens daca dai de 3 ori gauri intr-un an nu merita 7 mil un hilti dai 50 lei ion dedeman ca nu conteaza ce iei e hobby nu profesional dar daca lucrezi mult cu respectiva scula nu are rost sa te zgarcesti dai o data mai mult dar faci si economie ca nu cumperi in 9 ani un porbagaj de scule una si buna
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

dodo79

desi au trecut 4 luni de la ultima postare poate mai este cineva interesat.millwaukee intradevar este buna dar service....ioc.hilti este super buna dar service doar la hilti(foarte scump).dewalt nu am lucrat.bosch bunicele dar scumpe ca platesti mai mult firma decat produsul.Makita m-i se pare cel mai bun in raport pret- calitate chiar si la service.(cum a spus si Romikele).chiar acum o saptamana am schimbat motorul la o masina de insurubat pe baterii 14 V si ma costat 107 lei cu manopera.produsul este intre 700 si 900 lei.mi-au spus cei de la service ca acelasi model facut mai recent este mult mai slab calitativ.hilti si dewalt nu repara ptr ca la comanda unei piese pretul il primesc odata cu coletul si de multe ori costa aproape cat produsul.
sanatate

FilipT

Despre sculele hitachi stie cineva ceva? Cum sunt comparativ cu makita/bosch? Sau ele nu intra in categoria pro?

dodo79

Citat din: FilipT din Ianuarie 28, 2014, 08:07:16 PM
Despre sculele hitachi stie cineva ceva? Cum sunt comparativ cu makita/bosch? Sau ele nu intra in categoria pro?
hitachi sunt sub makita dar nu cu mult.sunt bunicele

elvis

Din punctul meu de vedere makita e mult mai sus devat hitachi
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

sorinma

Citat din: dodo79 din Decembrie 15, 2013, 08:13:11 PM
desi au trecut 4 luni de la ultima postare poate mai este cineva interesat.millwaukee intradevar este buna dar service....ioc.hilti este super buna dar service doar la hilti(foarte scump).dewalt nu am lucrat.bosch bunicele dar scumpe ca platesti mai mult firma decat produsul.Makita m-i se pare cel mai bun in raport pret- calitate chiar si la service.(cum a spus si Romikele).chiar acum o saptamana am schimbat motorul la o masina de insurubat pe baterii 14 V si ma costat 107 lei cu manopera.produsul este intre 700 si 900 lei.mi-au spus cei de la service ca acelasi model facut mai recent este mult mai slab calitativ.hilti si dewalt nu repara ptr ca la comanda unei piese pretul il primesc odata cu coletul si de multe ori costa aproape cat produsul.
sanatate


Hilti are o politica putin altfel de garantie,dar nu cred ca o fie nevoie de reparati in regim de hobii.sunt proiectate pt santier sa fie folosite 24/24 ore
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

sorinma

Makita sunt dupa parerea mea (cel putin erau) cu cel mai bun raport calitate pret si la calitate nu aveai de ce sa te plangi.
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde