Unelte milwaukee

Creat de silvius, Iulie 10, 2013, 03:50:56 PM

« precedentul - următorul »

silvius

Foloseste cineva astfel de unelte stiti cine le fabrica ?
Am vazut recent un film pe youtube care m-a lasat masca

Milwaukee® M18 FUEL™ Vs. Makita Brushless (Episode 1)
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

Kiwi Bee

Este un brand american dar de o vreme sint fabricate in China. Un american spunea aici in NZ ca este cea mai buna marca americana, nimic mai bun si durabil decit Milwaukee.
Nu sint ieftine si depinde pt ce le vei folosi caci sint grele. Chiar mai grele decit De-Walt-urile. Makitele sint usoare si am un vecin timisorean care face mobilier.El nu ar folosi altceva decit Makita(cind trebuie sa ti in mina masina de gaurit/insurubat timp de 10 ore pe zi simti diferenta.Te distrugi de la Milwaukee si De-Walt cu toate ca sint bune, zice el).

silvius

Chiar daca sunt fabricate in China banuiesc ca au aceeasi calitate, chinezi poate fac si lucruri de calitate. Am gasit o reprezentanta in Baia Mare iar preturile nu sunt cu mult mai mari decat la Dewalt sau makita.
Pe mine ma interesa o freza de mana dar am vazut ca nu au mai mult masini de insurubat si alte chestii.
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

silvius

daca cumpar un produs din America la 120 pot face ceva aici cu el, o solutie ca sa-l pun la 220 V iau un transformator sau altceva?
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

RazvanTi

in principiu pentru inductante, la 110v iti trebuie convertor nu traf.
asta pentru ca aici intervine si frecventa relelei.
la 220V este de  50 Hz
la 110V este de 60 Hz
cu alte cuvinte trebuie convertita si frecventa nu numai tensiunea pentru a avea performantele maxime ale utilajului respectiv
la sursele in comutatie (gen tv, radio, etc) este alta poveste si aici merge lejer un traf 220-110V
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

silvius

si daca cumpar o masina de frezat   :D
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

dan sebastian

E mesaj de publicitate. Am bosh si daca ti mana pe mandrina il faci de da in gol, indiferent de marca. Nu o sa gasesti bormasina cu acumulator sa faca chestia respectiva. Ma indoiesc daca la 220 v o merge vreo bormasina profesionala sa traga dinozaurul ala de excavator de 22 tone. Daca ai 4 prieteni si impingeti toti nu-l clintesti din loc.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Kiwi Bee

Citat din: silvius din Iulie 11, 2013, 12:45:37 PM
daca cumpar un produs din America la 120 pot face ceva aici cu el, o solutie ca sa-l pun la 220 V iau un transformator sau altceva?

Iati din Europa(orice marca) caci asa nu te complici. Mie De-Waltul mil place.

uve

Si eu cred ca este o facatura la mijloc.In principiu este posibil sa dezvolti o tensiune in fir ,care sa traga mastodontul, cu conditia sa asiguri un factor de demultiplicare a turatiei (cu un reductor mecanic) suficient de mare. Eu am Makite si sunt incantat de ele. Acestea au de regula doua pozitii : pentru gaurit sau pentru strans (cuplu de rotatie mare deci implicit forta de strangere mare).Pentru strans au mecanisme care limiteaza cuplul de strangere.Pe pozitia de gaurit aceasta protectie dispare. Daca o zi strangi suruburi de lemn, mai lungi (in fag de exemplu ) si pui pe gaurit si nu pe strans , poti fi sigur ca seara ai terminat masina. Primul lucru care se duce sunt periile.Pur si simplu nu se mai invarte. In nici un caz nu scoate fum ca-n filmulet , de parca mergea cu paie !Nu zic ca sculele americane nu sunt bune dar eu zic sa nu va bateti cuie in talpi (la 110 Volti).
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

silvius

Citat din: Kiwi Bee din Iulie 11, 2013, 08:04:35 PM
Citat din: silvius din Iulie 11, 2013, 12:45:37 PM
daca cumpar un produs din America la 120 pot face ceva aici cu el, o solutie ca sa-l pun la 220 V iau un transformator sau altceva?

Iati din Europa(orice marca) caci asa nu te complici. Mie De-Waltul mil place.

Intre dewalt si Makita tu pe ce ai merge ?
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

marian_6777

#10
DeWalt fara discutie.
Sculele care te intereseaza aici http://www.diviziascule.ro/produse.php?op=list&categorie_id=1
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

romikele

Citat din: marian_6777 din Iulie 11, 2013, 10:35:15 PM
DeWalt fara discutie....

De ce fara discutie?
MAKITA este cea mai tare... cu sau fara discutie  :razz:

marian_6777

Am utilizat scule cu acumulator Bosch, Makita, Dewalt, toate din gama profesional. Makita era indemanatica, fiind usoara si bine echilibrata. Din pacate, la efort se incingea rapid, neavand forta suficienta. Dewalt-ul solid, forta, dar la greutate cred ca era de 3-4 ori greutatea Makita Bosch-ul insa a rezistat la cadere pe beton de la 15-20 metri. Makita sa rostogolit doar de la 40-50 cm si fluiera motorul ca o sirena. O palma bine calculata, aplicata in partea opusa, a adus-o in parametri :D dar impresia mea este de lucru fragil.
Sculele descrise sunt masini de insurubat cu acumulator. Eu am doua Bosch profesional de 14v si sunt foarte multumit.
Personal, intre Makita si DeWalt l-as alege pe ultimul.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

Kiwi Bee

Citat din: silvius din Iulie 11, 2013, 10:23:44 PM
Citat din: Kiwi Bee din Iulie 11, 2013, 08:04:35 PM
Citat din: silvius din Iulie 11, 2013, 12:45:37 PM
daca cumpar un produs din America la 120 pot face ceva aici cu el, o solutie ca sa-l pun la 220 V iau un transformator sau altceva?

Iati din Europa(orice marca) caci asa nu te complici. Mie De-Waltul mil place.

Intre dewalt si Makita tu pe ce ai merge ?

Oricare mi le dai pe gratis le voi accepta .... chiar si folosite  :D "fara discutie"  =))

Am lucrat mai mult cu De-Walt (in Canada) si omul care le avea baga minan foc pt DeWalt.Avea un geamantan DeWalt mare de 1m lungime plin de scule pe baterie(circular, firez, masina de gaurit, masina de insurubat, lanterna). Lucra in constructii de multi ani cu Dewalt si niciodata nu i sa stricat nimic, nu siar cumpara altceva zicea el. Si mie mia placut foarte mult sa lucrez cu ele cu toate ca sint grele, dar Millwaukee sint parca si mai grele(astea leam testat aici in NZ intrun magazin).
Vecinul meu face mobilier din pal laminat si a lucrat cu muolte sculoe la viata lui chiar si in America. A lucrat si cu DeWalt si lui ii sint prea grele comparativ cu Makita. Acum are numai Makita(2 genti Makita uriase plinede scule). El face mobiliere numai pt magazine deci unele sint cit un perete si trebuie sa lucreze pe la inaltimi de 3-4m si sasi bage bratul in locuri mai ascunse deci el prefera o scula osoara de la care nu i se rupe mian dupa 10 ore de lucru. Ei bine el are vreo 4 masini de gaurit/insurubat pe care leam vazut eu si lucra cu ele simultan(pai doara nu vrei ca romanul sa schimbe burghiul sau virful de infiletat la fiecare minut!!!  :D). In una are burghiu de 3mm , in alta de 5mm, in alta virf tip STEA ... si tot asa, tot ce are el nevoie.
Ba chiar anul trecut am fost cu el la un magazin unde erau numai DeWalt, Makita, B&D si Millwaukee. Nai sa crezi cit sa invirtit pe linga un Makita(ultimul model care are doar o functie in plus de cel mai nou deal lui). "...dar astai cel mai nou si vreau unul si din asta" , zicea el.
O diferenta. Inca nu am vazut, dar poate ca exista, la DeWalturi scule cu beculetz. In schimb la Makita toate vin cu beculetz, chiar si freza sau cricularul sau firezul. Asta este un alt pct de vedere pt care vecinul meu opteaza pt Makita. La mobiliere te bagi citeodata intro gaura unde nu vezi dar cu beculetul se vede can Paris. Si mai are si o surubelnitza cu baterie (si poti regla si unghiul de inclinare)pe care o poate folosi in locurile unde nu bagi o masina de gaurit. ....pai tot Makita sau ai crezut cai sutubetnita DOINA??? DAAAA are si beculetz. Dar vine cu o alta baterie mai mica(nu lucrezi cu ea toata ziua).

Tu de ce ai nevoie???
O masina usoara cu beculet si figuri?
Sau una grea si robusta care rezista la lovituri?

Mie mia facut o impresie buna DeWalturile de cind leam folosit pt prima oara si de atunci to DeWalt mias lua. Pt mine nu este importat sa fie usor(adica este dar dau prioritate la durabilitate) si prefer sa fie robust. Si eu sint un om cu greselile de rigoare si oricind pot sa scap scula din mina...... si hop ca ai dat cu banii pe geam daca sa stricat de la o lovitura(asa cum spune colegul Marian).

romikele

Citat din: marian_6777 din Iulie 11, 2013, 11:51:37 PM
Am utilizat scule cu acumulator Bosch, Makita, Dewalt, toate din gama profesional. Makita era indemanatica, fiind usoara si bine echilibrata. Din pacate, la efort se incingea rapid, neavand forta suficienta. Dewalt-ul solid, forta, dar la greutate cred ca era de 3-4 ori greutatea Makita Bosch-ul insa a rezistat la cadere pe beton de la 15-20 metri. Makita sa rostogolit doar de la 40-50 cm si fluiera motorul ca o sirena. O palma bine calculata, aplicata in partea opusa, a adus-o in parametri :D dar impresia mea este de lucru fragil.
Sculele descrise sunt masini de insurubat cu acumulator. Eu am doua Bosch profesional de 14v si sunt foarte multumit.
Personal, intre Makita si DeWalt l-as alege pe ultimul.

Eu cand aleg o scula ma gandesc serios si la service.
Dintre toate Makita e cel mai usor de depanat. Spun asta pentru ca am facut un curs de training la Makita pentru scule electrice si drujbe cu motor.
DeWalt sunt foarte pretentioase, fara service specializat te uiti la ea neputincios, iar Bosh-ul e destul de complicat.
La scule de insurubat/gaurit Makita dezvolta o putere mai mare la un consum mai mic, sunt mai usoare si destul de fiabile, daca nu fortezi exagerat limitele. Mai au si avantajul ca majoritatea modelelor se produc in RO si piesele de schimb sunt in general mai ieftine si usor de gasit.