Oala pentru topit ceara

Creat de andrei_georgian, Iulie 03, 2013, 11:56:27 PM

« precedentul - următorul »

balasbebe

Daca se pot face rost de paie de mei ar fi foarte bine. Este bine ca orificiile sa fie curatate cat mai des. La fel de bun este si spanul de teflon. Oala pe care o ai este destul de buna, fata de alte procedee folosite de mine.
Cred ca se poate face si cu fagurii uscati deoarece aburul va patrunde foarte repede si umfla camasuiala.
Este din inox sau aluminiu?

teoalbina

Materialul din care sunt facute componentele cred ca este din aluminiu dar... de o calitate mai buna ... sper ...

stefan1

 Din cate stiu, aluminiul, cuprul, fonta nu-s indicate la prepararea cerii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

balasbebe

Se formeaza un strat protector din ceara topita. Plumbul la fel este toxic si se folosea la instalatiile sanitare.

cristi ciuc


Bătrânul

Topitor ceara pentru DOOOOOMNI  :wink:

Bătrânul

Topitorul Batrinului ... :smile: =D> =D>  160 litri 

mosunick

Citat din: Bătrânul din Decembrie 03, 2013, 11:47:27 AM
Topitor ceara pentru DOOOOOMNI  :wink:
Cu' ashe' o skula shi you m'ashi domni.
Ghi'inghe shi po'che loa?
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

balasbebe

Topirea cerii pentru mine era o mare problema. Dupa ce am modernizat apartamentul o buna bucata de timp, nu am avut curajul sa intru cu oala de 50 de litri pe aragazul din bucatarie. De fapt nici nu mai incapea de hota. Am cumparat doua oale de topit cu abur si am rezolvat problema. Este frig afara asa ca toata ziua topesc ceara pe aragaz. Ca randament am cam 950 de gr. la 10 faguri vechi. Eu zic ca este bine. Poate ca sunt pe pierdere, dar vreau sa cumpar si o presa de facut foitele si sa nu mai aud de faguri prabusiti prin stupi.
Batrane felicitari pentru poze.
Ce stiu eu ca oala sub presiune trebuie putin supravegheata, iar oala mea trebuie doar din cand in cand sa vad daca pe teava mai vine ceara sau doar apa.

gelu

...am o slabiciune ptr. mierea in faguri, pe unde o gasesc o achizitionez, acum dupa vizualizatea mai multor foto stau si ma intreb....oare din care oala se transmit mai usor oxizii de Al, Fe...in foitele de ceara?....stie cineva? :yahoo_cry:

bio

Citat din: gelu din Decembrie 04, 2013, 07:36:16 PM
...am o slabiciune ptr. mierea in faguri, pe unde o gasesc o achizitionez..
...

Gelu..!!..miere in fagure daca vrei te servesc la anu cu miere in fagure .....fara numar..


bio

Citat din: balasbebe din Decembrie 04, 2013, 07:18:33 AM
...... Ca randament am cam 950 de gr. la 10 faguri vechi. Eu zic ca este bine.......

Sal, nea' Bebe..

Sa inteleg ca la 10 faguri rama Dadant ies 950 grame de ceara....??

.

gelu

Citat din: bio din Decembrie 04, 2013, 09:55:50 PM
Citat din: gelu din Decembrie 04, 2013, 07:36:16 PM
...am o slabiciune ptr. mierea in faguri, pe unde o gasesc o achizitionez..
...

Gelu..!!..miere in fagure daca vrei te servesc la anu cu miere in fagure .....fara numar..
[/...tinem legatura boss, prin vara trec spre mare si poate ne vedem... :thanks: :beer: :coffee: :Dquote]

balasbebe

Daca pui o foita de 100 de grame, albina este zgarcita, trage de foaie, dar nu pune mai mult de 20-30 de grame. Este normal sa mai fie si pierderi.
Am descoperit cum falsifica bostinarii fagurii. Daca mergi la un producator de faguri cu asa zisa ceara, ei o prelucreaza si o pun in cutia originala, in care ai mare incredere. Cutia are holograma fabricantului. Eu nu cred ca un bostinar, care da la schimb foaie la o rama, face munca patriotica. Sa le fie de bine, si sa-si gaseasca cat mai multi fraieri. Am discutatat cu stupari care au renuntat la topit fagurii. In curand o sa fie doar inlocuitori de ceara prin stupi.

Bătrânul

Citat din: gelu din Decembrie 05, 2013, 10:34:33 PM
Citat din: bio din Decembrie 04, 2013, 09:55:50 PM
Citat din: gelu din Decembrie 04, 2013, 07:36:16 PM
...am o slabiciune ptr. mierea in faguri, pe unde o gasesc o achizitionez..
...

Gelu..!!..miere in fagure daca vrei te servesc la anu cu miere in fagure .....fara numar..
[/...tinem legatura boss, prin vara trec spre mare si poate ne vedem... :thanks: :beer: :coffee: :Dquote]
Daca vrei si astazi te pot servi 50  lei /kg