Oala pentru topit ceara

Creat de andrei_georgian, Iulie 03, 2013, 11:56:27 PM

« precedentul - următorul »

NiKoN

Cred ca e o varianta mai convenabila ca pret si  pare foarte practica. Din pacate sunt greu de gasit.  :sad:
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

romikele

Citat din: apivasmob din Noiembrie 21, 2013, 01:52:17 PM
Am gasit una identica la 100ron.(am cumparat-o repede)

Secretosule!  :razz:
Unde ai gasit-o? As vrea si eu una, la fel de repede  :D :D :D

apivasmob

O lichidat unul stupina si am cumparat ce am mai gasit adica topitorul ca asta imi trebuie.Asta s-a intamplat in mai 2013
Sanatate tuturor apicultorilor

emil.oltean


apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

emil.oltean


apivasmob

si asta pe care o am tine mult  :) :)
Sanatate tuturor apicultorilor

tassevasi

Din ce material e facuta , inox  ori  aluminiu ?

gelu

 =D>...interesant ,,alambicul,,....mai are frati pe undeva?....intelegeti unde bat... :yes:

roi_ag

Greu cu ceara asta,mai ales la bloc. Jde mii de metode. MARINE, gaseste un butoi mai inalt ,baga
ceara intr-un sac de rafie ,baga sacul in butoi ,fa un gratar ca in poza sa tina sacul jos ,pune apa
in butoi pana la un lat de palma ,da foc,lasa sa dea bine in clocot ,ia focul  ,ceara topita se ridica
sus ,ia-o cu un cancioc si pune-o printr-o sita intrun vas care ii va da forma ,asa va scapa si nevasta neoparita si va avea timp sa iti faca gogosi .Tu topesti ceara singur,lejer!  :wink: :hi:

apivasmob

Citat din: tassevasi din Noiembrie 21, 2013, 07:48:36 PM
Din ce material e facuta , inox  ori  aluminiu ?

Aluminiu de 0.6mm grosime
Sanatate tuturor apicultorilor

feerary

Tot respectul pt nea Marin din Serbia  :nod:
             ceara topitoru de aburi.

Ioan Olaru

In primavara am achizitionat un topitor pe baza de aburi , este foarte convenabil poate fi folosit si pe lemne si pe butelie , se pot pune ramele direct in topitor si faci economie prin recuperarea insarmari , ramele sunt dezinfectate si refolosite , bani ai recuperezi in timp ca la orice.
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

teoalbina

Astazi am gasit si eu o astfel de oala la un magazin apicol deschis de curand in Pitesti. Dimineata tocmai vorbisem despre ea cu un coleg apicultor, pe forum si, pentru ca tot nu vizitasem magazinul apicol respectiv, mi-am zis sa ma duc sa vad ce fel de modele de topitoare gasesc si, ca prin minune, am dat de oala cu pricina! Asta da providenta! Mai mult decat atat, nu m-a lasat inima si am pus-o la probe. Deja aveam niste faguri pusi la inmuiat in apa de ploaie. Cu prima ocazie o s-o probez si cu faguri uscati. Pana acum sunt multumit. Pretul 437 Ron.