fenomen ciudat ?ALBINE DISPARUTE

Creat de bogdan moldovean, Iulie 03, 2013, 10:01:07 PM

« precedentul - următorul »

bogdan moldovean

salutare fratilor.Ma confrunt cu un fenomen pot spune eu ciudat, poate pt d-voastra nu vi se pare dar nu stiu ce se intampla si va rog sa mi dati cateva explicatii.Practic stuparitul stationar am facut extractia la tei in cuib (corpul de jos nu am extras deloc)albina pana pe ultima rama in corpul de jos albina acoperitare aveam Acum azi am vreit sa mai pun foite la crescut pt culesul de la floare spre surprinderea mea am constatat ca nu mai aveam albina pana pe ultima rama din cuib  ramele cu miere (acoperitoare) ca si cum albinele disparusera Am verificat albina am cam pe 6-7 rame din care 3-4 puiet in diverse stadii M a confrunt cu aceasta problema de ceva timp si va rog sa mi dati un sfat in privinta acestei DEPOPULARI albina la urdinis nu am gasit moarta sau otavita cu trompere scoase pur si simplu sau evaporat Va rog sa imi dati un sfat Va multumesc

kamy

Nu-i ciudat fenomenu,se intampla in fiecare an cand nu mere teiu,ba polen toxic ba nosemoza ba tandemu paduchi virusi sau toata gasca laolalta cunoscuta drept ccd!io as extrage tot si le-as da apizeama de malai cu fumidil sau fumagilin daca le tratezi cu indiferenta ma tem ca pan la toamna slabesc de nu se mai pot apara in caz de furtisag si o sa te lauzi c-ai facut cunostinta cu domnu CCD!parerea me!

Obombo

Simptomele sunt de Nosema ceranae dar fara analize e greu de spus. In acest caz Fumidil B este inutil.

pistol28

Cum a iesit stupi afectati din iarna?
- umezeala mare in stup
- urme de mucegai verde pe rame sau albinele moarte
- urme de o pasta rosiatică usor lipicioasa pe fagure

Avand iin vedere ca situatia se repeta, cad temperatura aerului depaseste 33 grade.
Dupa o asemenea situatiei la stupii respectivi,

eu as face o igienizare drastica cu o solutie de 5% soda caustica, lasate sa se usuce direct in soare si apoi limpezite bine cu apa in cre as pune putin otet, dupa ce am curatat foatre bine interiorul stupilor si intrumentarul, este buna si o flambare a acestora. Faguri vor merge la reformă si sterilizată ceara, inclusiv ramele daca nu sunt arse acum vara.


Ceaiul de Cimbrisor, salvie, stejar, pelin ar putea sa ajute iar antibiotice numai dupa analize confirmate la medicul veterinar.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

bogdan moldovean

boli de care amintiti d-voastra sub nici o forma am iesit bine la tei medie 12-15 kg pe familie totul ok familii sanatoase am urmat tot tratamentul imediat dupa salcam amintesc cules au avut polen cara de ce a existat o scadere brusca asupra numarului de indivizi?o alta banuiala ar fi ca matcile la mine in primavara s au ouat intr un singur ciclu (nu stiu daca ma intelegeti )adica nu s a ouat in diverse stadii sau etape a turnat oua pe 3-4 rame au capacit si acum albina ajuns la incetarea existentei si au murit D-voastra domnilor cum faceti acest echilibru a coloniei puteti interveni d-voastra in creearea acestui echilibru al ouatului Va multumesc

iosca

Eu as fi putin mai optimist si tinand cont productia de  aprox 15 kg/familie la tei , as merge pe varianta - cuib blocat in tei = puiet putin = albina putina acum !
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

Obombo

Citat din: bogdan moldovean din Iulie 04, 2013, 01:49:13 PM
boli de care amintiti d-voastra sub nici o forma ...
Lasandu-l doparte pe "dumneavoastra", ca nu are nici o treaba aici, de unde stii ca nu e Nosema ceranae.

kamy

Pentru cei ce merg pe sarma echilibru se tine cu ajutoru barei pe care o tin in mana echilibrul ouatului se tine cu ajutorul canii cu sirop,fara cana daca nu esti ajutat de afara ar fi echilibristica pe sarma fara bara!
Parerea me!

albinuta carina

parerea mea este ca in timpul culesului mar matca nu mai ponteaza asa mult si daca ai avut asa cules atunci albinele sau ocupat de culegerea nectarului nu sa faca pe doicile.
pentru nosema trebe mai multe indici,si e ceva normal ca la tei se cam uzeaza ele.

cornelioandanciu

Poate ca ai ceva lan de floarea soarelui in apropiere, cu pistile din alea lungi in care se naclaiesc albinele.Daca sint tratate si daca familia de-a lungul anului s-a dezvoltat corect, nu ar trebui sa se intamlple asta.
Va salut.

Bistriteanul

Citat din: bogdan moldovean din Iulie 03, 2013, 10:01:07 PM
salutare fratilor.Ma confrunt cu un fenomen pot spune eu ciudat, poate pt d-voastra nu vi se pare dar nu stiu ce se intampla si va rog sa mi dati cateva explicatii.Practic stuparitul stationar am facut extractia la tei in cuib (corpul de jos nu am extras deloc)albina pana pe ultima rama in corpul de jos albina acoperitare aveam Acum azi am vreit sa mai pun foite la crescut pt culesul de la floare spre surprinderea mea am constatat ca nu mai aveam albina pana pe ultima rama din cuib  ramele cu miere (acoperitoare) ca si cum albinele disparusera Am verificat albina am cam pe 6-7 rame din care 3-4 puiet in diverse stadii M a confrunt cu aceasta problema de ceva timp si va rog sa mi dati un sfat in privinta acestei DEPOPULARI albina la urdinis nu am gasit moarta sau otavita cu trompere scoase pur si simplu sau evaporat Va rog sa imi dati un sfat Va multumesc

Motivul cel mai simplu, din care cauza se inregistreaza "evaporarea" albinelor, adica: Roitul, iese din discutie?
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

cornelioandanciu

Nu iese din discutie nici roitul, eu am  o familie care acuma a tras botci de roire.
Va salut.