Declarare stupi la Primărie sau unde? Avantaje?

Creat de davcosti, Iunie 23, 2013, 10:28:11 PM

« precedentul - următorul »

ionel07196555

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 16, 2015, 12:17:44 AM
Functioneaza .... vine fermierul la primarie si publica anuntul că in perioada 1- 21 aprilie va efectua stropiri in zona . Apicultorul nu are decat sa plece din zona .
Pai unde mergi daca toti ar proceda asa pe V OMU

iulian61

Dupa multe discutii si implicarea ing. care este angajat al primariei am reusit sa obisnuim oameni sa faca stropirile dimineata pana la 8,30 si dupa amiaza da la ora 19.

thomas

Potrivit noii legi a apiculturii, trebuie declarat orice stup si crotaliat?
Bine, amenda e mica, dar sa presupunem ca daca se face un control rau intentionat, sau daca vecinul face vreo sesizare aiurea ca am 1 stup in gradina, pot fi amendat, daca nu figurez in registrul agricol..

dorindafi

crotalierea o faci daca lucrezi cu fonduri europene
declararea lor e bine sa fie facuta pt ca atunci cind se fac stropiri teoretic oamenii anunta primaria si primaria stuparii
tot legea spunea ca peste 15 stupi se considera venit
asa ca cei care beneficiaza de ajutoare de la primarie prin alimente , pt caldura , rechizite scolare s-au ce o mai fi le vor pierde
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

lory 1970

incet incet ne indreptam spre declarare ,sub o forma sau alta, de vreo 2 saptamini nu mai poti cumpara medicamente apicole doar daca esti inscris intr-o asociatie (doar medicul veterinar face prescriptia ), cel putin la mine in cluj , deci o prima declarare a lor si un prim recesamint
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)

Mihai Sergiu

Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

dorindafi

Citat din: lory 1970 din Februarie 11, 2015, 01:54:26 PM
incet incet ne indreptam spre declarare ,sub o forma sau alta, de vreo 2 saptamini nu mai poti cumpara medicamente apicole doar daca esti inscris intr-o asociatie (doar medicul veterinar face prescriptia ), cel putin la mine in cluj , deci o prima declarare a lor si un prim recesamint
daca ai PNA-ul atunci te duci la ei daca nu sunt destule tirguri
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

filip

Chestia asta cu reteta de la medicul veterinar ori adeverinta de la Asociatie eu nu o cred.
Intereesul farmaciilor veterinare e sa vanda.
Interesul magazinelor ACA de asemeni.
Sa nu uitam de targuri si magazinele apicole pariculare.
De asemeni de tratamentele alternative cu produse neavizate de ICDA si medicii veterinari.......
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

vranceanul

O intrebare : in aceasta primavara trebuie sa transport 22 stupi in alt judet, ce documente insotitoare trebuiesc ca sa nu am probleme pe drum?
Mentionez ca nu-i am inscrisi la nici o asociatie, ai transport cu masina personala. Multumesc.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

bucovineanu

Ultima data cand am fost sa cumpar varachet, am inteles ca firmele care vand aceste medicamente trebuie sa aiba recomandare de la medicul veterinar pentru a se putea aproviziona.

dan sebastian

Citat din: vranceanul din Februarie 11, 2015, 06:40:12 PM
O intrebare : in aceasta primavara trebuie sa transport 22 stupi in alt judet, ce documente insotitoare trebuiesc ca sa nu am probleme pe drum?
Mentionez ca nu-i am inscrisi la nici o asociatie, ai transport cu masina personala. Multumesc.
Daca nu te opreste nimeni nu-ti trebuie nimic. In mod normal e suficient ordinul de deplasare. Ar trebui sa fi inscris insa intr-o asociatie pt asta. Au firma sau nu ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tassevasi

Citat din: vranceanul din Februarie 11, 2015, 06:40:12 PM
O intrebare : in aceasta primavara trebuie sa transport 22 stupi in alt judet, ce documente insotitoare trebuiesc ca sa nu am probleme pe drum?
Mentionez ca nu-i am inscrisi la nici o asociatie, ai transport cu masina personala. Multumesc.

Mergi la medicul veterinar cu un borcan de miere si-ti elibereaza un ordin de deplasare stampilat si parafat ,pt orice  eventualitate .

vranceanul

Este vorba de 140 km pana la destinatie. Nu am firma, nu sant la asociatie. Problema este ca daca sant oprit in trafic politistul poate spune ca i-am furat. Cred ca singura solutie ramane primaria.
E o  solutie si medicul veterinar
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

lory 1970

marea majoritate a  magazinelor de produse apicole sunt particulare, deci ar avea interesul sa le vinda dar nu o mai fac, (ex STUPARUL.ro, unde stocurile sunt epuizate faptic, fizic exista) deci ceva ordin exista de sau scos de la vinzare (ma refer la protofil, varachet ,mavrirol,etc) mai poti cumpara acizi si alte cele fara a fi membru undeva, chiar si simpatizant
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)

Eugen B

oare cu foaie cu declaratia de stupi la primarie nu poti sa te deplasezi?