combatere furnici

Creat de aditza_71, Iunie 18, 2013, 10:25:37 PM

« precedentul - următorul »

aditza_71

 Intr-un stup gol unde mai tin rame de rezerva dar tot in incinta stupinei , am gasit ieri o gramada de furnici.Eu am scos ramele goale  din stup si am aprins un baton de sulf. si am observat ca au disparut  dupa ce s-a terminat  batonul.Este buna metoda de combatere a furnicilor ?Am inteles de la cineva ca dupa o vreme reapar din nou, dupa ce mirosul de sulf dispare.Daca mai cunoaste cineva o alta metoda  care poate distruge furnicile definitiv va rog sa-mi spuneti.  :thanks:

oroles

Citat din: aditza_71 din Iunie 18, 2013, 10:25:37 PM
Intr-un stup gol unde mai tin rame de rezerva dar tot in incinta stupinei , am gasit ieri o gramada de furnici.Eu am scos ramele goale  din stup si am aprins un baton de sulf. si am observat ca au disparut  dupa ce s-a terminat  batonul.Este buna metoda de combatere a furnicilor ?Am inteles de la cineva ca dupa o vreme reapar din nou, dupa ce mirosul de sulf dispare.Daca mai cunoaste cineva o alta metoda  care poate distruge furnicile definitiv va rog sa-mi spuneti.  :thanks:
Da bine cu pacura picioarele stupului sau aseaza suportul in niste cutii cu apa...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Aurel

#2
Citat din: aditza_71 din Iunie 18, 2013, 10:25:37 PM
Intr-un stup gol unde mai tin rame de rezerva dar tot in incinta stupinei , am gasit ieri o gramada de furnici.Eu am scos ramele goale  din stup si am aprins un baton de sulf. si am observat ca au disparut  dupa ce s-a terminat  batonul.Este buna metoda de combatere a furnicilor ?Am inteles de la cineva ca dupa o vreme reapar din nou, dupa ce mirosul de sulf dispare.Daca mai cunoaste cineva o alta metoda  care poate distruge furnicile definitiv va rog sa-mi spuneti.  :thanks:
O solutie pentru viitor ar fi sa faci  rost de samanta de patrunjel putin mai multa si primavara foarte devreme cand inca mai e putina zapada sa o semeni printre stupi. O sa constati ca in zona respectiva nu vor mai fi furnici.
    Pentru moment pune in lada cu rame patrunjel verde.

mmacreanu

este la farmaciile veterinare un praf care inlatura furnicile daca dai pe marginea stupului!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

cornelb

cu ceva timp in urma eu am gasit furnici pe podisor, din cele mari, aveau si oua. am frecat podisorul cu patrunjel si nu au mai aparut. mai spunea cineva ceva de lana pusa la picioarele stupului ( nu am incercat)

whiser

Incearca cu scortisoara pudra si nu o sa mai ai probleme garantat :hi:
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

aditza_71

Multumesc pt. raspunsuri. :thanks: