am o dilema

Creat de bee_lover, Octombrie 12, 2007, 10:22:07 PM

« precedentul - următorul »

dumitru alin

la  stupii cu sita jos se acopera sita cand se face tratament cu fumigatie?

D006

  Domnule Gheorghe aderarea la o asociatie se face prin liber consimtamant ! , nu-l puteti dv. sa-l obligati sa vina in asociatia dumneavoastra , poate el este membru in alta asociatie !
  Daca nu a contribuit la eradicarea varooa a participat la inmultirea ei ???  :rotfl:

Popescu Gheorghe

Nu vreau sa intelegeti ca este o condamnare ,dar este bine ca stuparii sa se adune cat mai aproape de grupul local si in felul acesta se pot rezolva mai multe;ce pacat ca D-l inginer Harnas a cautat sa unifice micile organizatiii(s-ar parea ca era o metoda comunista) acum se vede ca este singura forma viabila in dezvoltarea agriculturii din care si noi facem parte.Deci lipsa de unitate duce la multe neajunsuri;la acest lucru m-am referit cand am spus despre D-l Pricop-sa facem casa in alta parte si nu in curtea proprie?.Este ceva normal?

D006

  Domnule Popescu cam gresiti in aceasta problema !  eu stiu o vorba romaneasca care suna asa : cine seamana se aduna ! . Sa va spun povestea mea : am stat in aca multi ani , poate prea multi , am incercat sa ma implic in viata asociatiei pentru ai ajuta pe stuparii care nu au acces la informatie . Rezultatul : cei "din spate" care conduc cu adevarat aca mi-au spus ca nu mai am ce cauta in asociatie pt. ca o subminez. M-am conformat si m-am retras , apoi am fondat o asociatie in care nu factorul  geografic este important ci faptul ca noi toti membri avem aceleasi interese in apicultura. Sa spun ca am plecat la drum cu oameni din 5 judete...

gheco

Citat din: dumitru alin din August 10, 2010, 05:41:50 PM
la  stupii cu sita jos se acopera sita cand se face tratament cu fumigatie?
La fundul antivarroa tabla sabar se introduce sub sita de aerisire. Pe tabla se pune cartonul cu varachet, se da foc si se introduce tabla. Albinele nu au posibilitatea sa stinga focul care dezvolta fumul sub sita. Fumul fiind mai usor decat aerul se ridica in stup si actioneaza asupra paduchilor care cad pe tabla. Dupa 20 minute se poate vedea efectul: varroa pe tabla sabar.
Se poate inchide si urdinisul, dar nu am sesizat ca efectul sa fie diminuat de urdinisul deschis.
Toate bune.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

Popescu Gheorghe

D-le Dragos ,noi suntem una  printre primele asociatii rupta din aca pentru ca si-au batut joc de noi apicultorii din Medgidia din doua motive:au desfiintat singurul magazin al asociatiei ca nerentabil(dispartand astfel ca cerc apicol)  si doi s-au folosit de banii din cotizatie transformansu-se la Constanta in srl ,ceeace nu este corect.Referitor la D-l Pricop  mi-am spus parerea caci numai cu o asociatie puternica ,bine organizata se poate accesa fonduri europene si din programul prevazut la nivel national in domeniul apicol.Asta insemna ca fiecare stupar sa puna umarul alaturi de cei mai apropiati si nu din alte asociatii  mai mult sau mai putin departate.Deja exista un balas competitiopnal intre aca si Romapis si asta in binenele apicultorilor;din concurenta aparte progresul

pharaonu75

Citat din: gheco din August 11, 2010, 04:03:17 AM
...
Se poate inchide si urdinisul, dar nu am sesizat ca efectul sa fie diminuat de urdinisul deschis.
...

Dar daca urdinisul este deschis, nu ies albine din stup?!?! Pentru ca daca ies, acestea ar putea fi infestate cu varroa si astfel scapa cu viata ceva acarieni...  :mad: :mad:

Dar exista mavrirol!!!... :nod: :rotfl: :nod:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gheco

Ar fi minunat sa poata fi omorati toti paduchii prin tratamentele care se fac. I orice situatie tot mai raman cateva femele acolo. Important este ca numarul lor sa fie cat mai mic.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Septembrie 02, 2010, 09:51:10 AM
Citat din: gheco din August 11, 2010, 04:03:17 AM
...
Se poate inchide si urdinisul, dar nu am sesizat ca efectul sa fie diminuat de urdinisul deschis.
...

Dar daca urdinisul este deschis, nu ies albine din stup?!?! Pentru ca daca ies, acestea ar putea fi infestate cu varroa si astfel scapa cu viata ceva acarieni...  :mad: :mad:

Dar exista mavrirol!!!... :nod: :rotfl: :nod:

scuze de intrebare... de unde se ia mavrirol? la apicola nu au.
cam cat costa?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

orbanstefan64

mavrirolul este 22 lei sint 10 benzi intr o cutie daca nu gasiti la apicola vedeti  la magazinele online

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube