am o dilema

Creat de bee_lover, Octombrie 12, 2007, 10:22:07 PM

« precedentul - următorul »

bee_lover

Cand sa fac ultimul tratament cu varachet forte ca puiet nu mai am de la sf. lu' septembrie. Problema e ca albinele mai aduna ce gasesc si ma gandesc ca daca le fac tratamentul si restul stuparilor din zona nu o fac atunci l-am facut degeaba ca se infesteaza iar cum mai ies la cules.Ma gandesc ca poate dupa ce cade prima bruma se mai domolesc si atunci a-si putea face tratamentul.Ce parere aveti?

filip

Poti pune benzi de Mavrirol care sa ramina in stup peste iarna
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

PricopArthur

Ideal ar fi sa faca toti apicultorii din zona tratamentul. Noi am incercat in zona, dar........
     :finger:
Miere multă şi inimă curată!

D006

Este greu pt ca sunt multi colegi care nu au decit 2-3 familii..si au si serviciu..
..si bolile apar de obicei unde stupi  sunt lasa-ti aiurea.. nu sunt sprijini-ti in perioadele lipsite de cules..stuparul respectiv din motive mai mult sau mai putin obiective uita sa treaca prin stupina cu luna..efectiv abandoneaza stupii..abandoneaza albinele..

D006

Dl Pricop din ce zona sunte-ti?..

D006

Eu personal mai fac tratamente contra paduchilor..si in plina iarna  ..noiembrie,decembrie, ianuarie cind sunt zile cu peste 12 grade..

PricopArthur

Dle bio, sunt din Medgidia jud. Constanta.
    Contra paduchi am pus benzile de mavrirol.
Miere multă şi inimă curată!

stefan1

Nu va suparati ca sunt pisalog: notati  t o t i  la "PROFIL" locul stupinei sau zona. Cred ca numeni nu are ceva de ascuns si atunci toate raspunsurile au un plus de informatii, pentru ca potentialul melifer dar si calendarul apicol si chiar stadiul de dezvoltare al familiilor difera de la zona la zona.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

balasbebe

Daca nu vreti sa va punetzi localitatea, cel putin sa va afisati, zona geografica
- moldova - nord
        - sud
- banat
- transilvaia
- crisana
- dobrogea
  - oltenia
  Fiecare cum doreste
  Si eu la inceput am fost retinut, si nu am dat toate datele. Pe acest "forum", consider ca nu trebuie sa avem secrete. Am inceput sa ne cunoastem destul de bine. Nu trebuie sa se simta nici diferenta de varsta, si nici experienta. Toti avem acelasi statut"vointa", si "bunavointa".

PricopArthur

Imi cer scuze! Mi-am insusit critica.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Citat din: balasbebeDaca nu vreti sa va punetzi localitatea, cel putin sa va afisati, zona geografica [...]
  Fiecare cum doreste
  Si eu la inceput am fost retinut, si nu am dat toate datele.
Scuze, dar nu ai afisat localitatea ta. De pe calculatorul meu nu se vede.
Alti colegi (FCVaslui si altii) au publicat chiar harti din satelit cu locatia stupinei lor. Felicitari!

PricopArthur

dle Nelu, am scris ca sunt din Medgidia, jud. Constanta. Apropo: frumoasa piata aveti in centrul Barladului.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Multumesc. Mie mi se pare a fi una obisnuita.
Postarea mea a fost destinata lui balasbebe.
Lui i-am scris ca nu isi afiseaza localitatea, desi face apel la ceilalti colegi sa le afiseze.

PricopArthur

Cred ca dl Balas nu se supara daca spun ca are stupii pe o coasa frumoasa langa Zalau.
Miere multă şi inimă curată!

Popescu Gheorghe

Intrand de curand pe forum tin sa spun ca il cunosc pe D-l Pricop de cand era foarte tanar(militar) si pot spune ca desi se preocupa de stupina sa nu a aderat la asociatia APIMED 2003 din Medgidia una din primele asociatii infiintata legal dupa 1989.Astfel nu a contribuit la eradicarea partiala a acarianului Varroa distructor prin neimplicarea sa si a altor apicultori din Medgidia la programul apicol nationa,dar este un cautator de noutati de aplicare in apicultura.Ias recomanda sa contribuie si Dansul la viata asociatiei in binele apiculturii