Intrebare legata de trasvazare

Creat de samuellazea, Iunie 14, 2013, 04:59:15 PM

« precedentul - următorul »

samuellazea

Salutare tuturor,

As avea si eu o intrebare referitor la trasvazare. Daca iau 3 rame sau 4 dintr-o familie si le-as folosi sa fac starter se poate sa le pun inapoi in familia din care le-am luat dupa ce s-au apucat de treaba? Si dupa cate zile dupa ce am pus botcile la cladit pot sa fac operatiunea? Rama port botci vreau sa o pun si pe ea in familie ( nu stiu daca e bine) dupa ce au inceput botcile deoarece are gratie hanneman pe ambele parti.

Credeti ca o sa se bata albinele cand le pun inapoi in familie daca stau in jur de 36 de ore despartite din cauza mirosului?

Multumesc anticipat pentru ajutor

Sami

edy_mh

De regula:
Pentru cresterea matcilor ai nevoie de stup puternic pentru ca viitoarea matca sa aiba " putere de munca", cu cat stupul tau este mai mic cu atat calitatea matcilor va fi mai mica, este aceasi diferenta ca dintre botca de schimbare si botcile de salvare.
Parerea mea este ca decat sa faci un roisor din patru rame pentru formarea botcilor, mai bine iti lasi botci de salvare pentru ca in mod cert calitatea lor va fi aceasi. Tu ai nevoie de multe doici pentru cresterea unor matci frumoase, doici pe care le gasesti doar in stupi puternici, iar ruperea a patru rame si repunerea lor dupa o perioada de 36 ore.... mai mult vei zapaci acele albine decat sa iti atingi scopul.
Daca ai nevoie de atat de multe matcute, "risca" si creeaza "uzina de matci" cu starter si tot ce ai nevoie, in caz contrar, cauta alta metoda de inmultire a matcilor prin schimbare linistita. salvare, roire......
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura