Matci moarte in bigudiu/botca +alte "PROBLEME".

Creat de badguy_goodguy, Iunie 10, 2013, 11:04:00 PM

« precedentul - următorul »

Buzoianu

Citat din: janese din Ianuarie 23, 2015, 05:15:47 PM
Citat din: Ignatov Andrei din Ianuarie 23, 2015, 02:10:52 PM

Da maestre, asa este !
Daca-mi permiteti, vin cu o completare:
- mor de epuizare, deoarece nu a avut cine sa "proceseze" botca, pentru a facilita eclozionarea.
dar in incubator...cand eclozeaza toate ( fara rateuri si fara albina insotitoare)...cine le mai ,, proceseaza" ?
Ignatov......maestre.......iar ai......bubuito sau ai.....procesato (botca)
Dovada ....irefutabila=in incubator cine o proceseaza???????aaaaaaa
Poate edy ii da jos bigudiul sa ......o ajute sa iese mai repede!!!
Uffffffffffff!!!!

Buzoianu

Citat din: janese din Ianuarie 23, 2015, 05:58:38 PM
buzoiene...trebili astea cu ,,absolutu" este greele!!!...si nu am chef de clinciuri!...prin postare nu am cautat decat sa dau curaj celor care sunt la inceput!cauta altu pentru racaieli!sau de vrei sa te racai cu mine,de aici incolo la fiecare postare a mea si a ta punem cate o poza din activitatea noastra apicola! :coffee: ^:)^
Janese!
Câtă vreme amândoi știm sa .....
PUNEM TURTA
Restul este..........can can!!!

janese

can- can este: eu iernez numai pe miere...eu nu-i deranjez pana-n martie..etc..etc... eu zic ca turta  are rolul ei!!!!la urmatoarea postare a ta daca nu pui si un foto cum am zis mai sus,eu nu iti mai raspund! :P

Buzoianu

Citat din: janese din Ianuarie 23, 2015, 06:17:32 PM
can- can este: eu iernez numai pe miere...eu nu-i deranjez pana-n martie..etc..etc... eu zic ca turta  are rolul ei!!!!la urmatoarea postare a ta daca nu pui si un foto cum am zis mai sus,eu nu iti mai raspund! :P
Turta simboliza papica.
In legătura cu foto nici noi nu prea am văzut de la tine exceptand pe aia de la avatar.
Iar asta cu " nu mai răspund" seamănă cu literele ingrosate.

Buzoianu

Citat din: Buzoianu din Ianuarie 23, 2015, 06:31:31 PM
Citat din: janese din Ianuarie 23, 2015, 06:17:32 PM
can- can este: eu iernez numai pe miere...eu nu-i deranjez pana-n martie..etc..etc... eu zic ca turta  are rolul ei!!!!la urmatoarea postare a ta daca nu pui si un foto cum am zis mai sus,eu nu iti mai raspund! :P
Turta simboliza papica.
In legătura cu foto nici noi nu prea am văzut de la tine exceptand pe aia de la avatar.
Iar asta cu " nu mai răspund" seamănă cu literele ingrosate.
In legătura cu ingrosatul literelor: sunt sigur ai citit carti mari de apicultura .
Ai văzut tu autorul ca a scris cu litere ingrosate?
L-ai văzut tu pe Rutnner ca vorbește de matci cu litere ingrosate??
Ai simțit tu la hristea ca nu-si mai încape in haine???
Eeeeeee este greu cu modestia asta......janes.....

ionel07196555

Citat din: Buzoianu din Ianuarie 23, 2015, 06:55:25 PM
Citat din: Buzoianu din Ianuarie 23, 2015, 06:31:31 PM
Citat din: janese din Ianuarie 23, 2015, 06:17:32 PM
can- can este: eu iernez numai pe miere...eu nu-i deranjez pana-n martie..etc..etc... eu zic ca turta  are rolul ei!!!!la urmatoarea postare a ta daca nu pui si un foto cum am zis mai sus,eu nu iti mai raspund! :P
Turta simboliza papica.
In legătura cu foto nici noi nu prea am văzut de la tine exceptand pe aia de la avatar.
Iar asta cu " nu mai răspund" seamănă cu literele ingrosate.
In legătura cu ingrosatul literelor: sunt sigur ai citit carti mari de apicultura .
Ai văzut tu autorul ca a scris cu litere ingrosate?
L-ai văzut tu pe Rutnner ca vorbește de matci cu litere ingrosate??
Ai simțit tu la hristea ca nu-si mai încape in haine???
Eeeeeee este greu cu modestia asta......janes.....
Prietene
Cauta pagina lui ASTAFOIE si   B I Z I E  acolo

Buzoianu

Si ultima janes!
janes ,ești mare teoretician apicol ,ai scris o carte,măcar un articol undeva?????
NUuuuuuu
janes,ești mare promotor al apiculturii ,ai înființat asociații,federatii????.??.
NUuuuuuuu
janes,ești mare practician apicol,detii jdemii de stupi???.???
NUuuuuuuuu
Si atunci.......janes?!?!
De unde literele ingrosate???

roi_ag

Citat din: Buzoianu din Ianuarie 23, 2015, 07:20:25 PM
Si ultima janes!
janes ,ești mare teoretician apicol ,ai scris o carte,măcar un articol undeva?????
NUuuuuuu
janes,ești mare promotor al apiculturii ,ai înființat asociații,federatii????.??.
NUuuuuuuu
janes,ești mare practician apicol,detii jdemii de stupi???.???
NUuuuuuuuu
Si atunci.......janes?!?!
De unde literele ingrosate???
S-a facut placut prin stilul sau de a posta,si multi au invatat apicultura practica de la el !


roi_ag

Citat din: ionel07196555 din Ianuarie 23, 2015, 07:14:07 PM

Prietene
Cauta pagina lui ASTAFOIE si   B I Z I E  acolo
Are alt stil si alt temperament ! :stop_the_war:

stefan1

  Buzoianule, ce vrei de fapt? Vad ca te iei de toti pe aici! Ce frustrari ai? Crezi ca ai adus ceva util in acest forum? Chiar nu ai ceva mai interesant de facut? Ai citit fabula "Musca la arat"?
  Incep sa il regret pe Astafoaie. Ala macar avea umor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan sebastian

 mama ei de iarna. Nu mai trece odata. Pe masura ce vine caldura se termina si cu intepaturioe pe forum.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

valter

Citat din: janese din Ianuarie 22, 2015, 09:29:14 PM
gasesti matca eclozata din botca si moarta in bigudiu typ nicot:de ce?
1.ca nu ai avut temperatura corespunzatoare(crescator slab-densitate mica de albine pe rpb). pentru asta,cand pui bigudiurile,ziua 13-14,baga si trei-patru albine in bigudiu,albine luate din crescator...decat doua albine,nu ajuta,cinci creaza aglomeratie! vezi ca un crescator super- bogat  in albina,scoate matci in a cinshpea zi!


Si atunci sa reamintim ca un crescator(finisor) are in spatele sau cel putin inca o familie de albine care-i doneaza rame cu puiet gata de eclozare...din care se transfera periodic(din 7 in 7 zile) cate o rama babana de puiet gata de eclozare.

Spunea cineva ca ''crescatorul(finisor)cand este deschis trebuie sa arate ca o fantana arteziana cu albine''...si atunci se facu cald...la botci.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

marian sima


Matci moarte in bigudiu/botca +alte "PROBLEME".
« : Iunie 10, 2013, 11:04:00 p.m. »

    Citat

1.

Mi s-a intamplat ceva dezastruos. Intr-o familie-starter unde am pus la crescut 20 de matci.
15 matci le-am gasit moarte efectiv in bidighiu, iar 5 dintre ele le-am gasit moarte in botca, inainte sa eclozioneze.
Precizez ca cele moarte in botca,erau mature, nu aveau nuante de alb pe corp. Erau niste matci frumoase, maturizate complet.
Stie cineva care ar fi cauza?


Omul spune ca a tinut botcile in familie starter ,aceasta chiar daca nu bubuie de albina lipsa matci face ca albina sa aibe grija de botci si o data ce a avut temperatura necesara dezvaltari pana la stadiul de botca capacita restul era floare la ureche.

Matcile le-a omorat lipsa de experienta ,daca este frig si tii prea mult rama portbotci in afara stupului matcile devin neviabile,acelasi lucru se intampla si daca pui bigudiurile prea devreme si zgaltii rama in momentul atasari bigudiurilor.


valter

Citat din: marian sima din Ianuarie 25, 2015, 07:01:44 PM

Matci moarte in bigudiu/botca +alte "PROBLEME".
« : Iunie 10, 2013, 11:04:00 p.m. »

    Citat

1.

Mi s-a intamplat ceva dezastruos. Intr-o familie-starter unde am pus la crescut 20 de matci.
15 matci le-am gasit moarte efectiv in bidighiu, iar 5 dintre ele le-am gasit moarte in botca, inainte sa eclozioneze.
Precizez ca cele moarte in botca,erau mature, nu aveau nuante de alb pe corp. Erau niste matci frumoase, maturizate complet.
Stie cineva care ar fi cauza?


Omul spune ca a tinut botcile in familie starter ,aceasta chiar daca nu bubuie de albina lipsa matci face ca albina sa aibe grija de botci si o data ce a avut temperatura necesara dezvaltari pana la stadiul de botca capacita restul era floare la ureche.

Matcile le-a omorat lipsa de experienta ,daca este frig si tii prea mult rama portbotci in afara stupului matcile devin neviabile,acelasi lucru se intampla si daca pui bigudiurile prea devreme si zgaltii rama in momentul atasari bigudiurilor.

Esti king.
Eu ma refeream la ceia ce postase janese...e greu de inteles?

ps. De la ''furculita ruginita''.
Altfel e o parere total eronata in ceia ce sustii.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

marian sima

Am raspuns la intrebarea pusa de initiatorul topicului ,nea Janese poate sa-si aibe singur grija de matci.

La tine toti au o parere eronata despre matci  numai tu esti buricul pamantului si asta pentru ca ai reprodus niste matci achizitionate de la altii ,desigur matci proaste si vezi Doamne in marea ta maiestrie ai scos din ele niste specimente super ,binenteles dupa selectie,selectie facuta de altii. :rotfl:

Profesorul de mate e mic copil pe langa tine .

Cucurigu albina dintr-un stup fara matca chiar daca este albina culegatoare se transforma in albina doica in situatii de urgenta aceasta mentine temperatura necesara botcilor.

In schimb sant familii care au aceasta caracteristica de a nu avea grija de botci ,poti sa le indesi tu rame cu puiet.

Finisoarele bune provin si ele din anumite familii care au o inclinare mai mare in ingrijirea botcilor.

Dar tu Betmen Betmen si e ca tine fiinca esti imbract in negru si esti buricul pamantului in matci.