Matci moarte in bigudiu/botca +alte "PROBLEME".

Creat de badguy_goodguy, Iunie 10, 2013, 11:04:00 PM

« precedentul - următorul »

un OM

O cauza posibila a mortii matcilor in bigudiuri poate fi momentul cand pui bigudiul. Sunt zile cand nu trebuie nici macar desfacut capacul finisorului, darmite admirarea ramei portbotci.

ciucur

Citat din: ilutaadrian din Ianuarie 03, 2015, 01:22:14 PM
:yahoo_cry:Si eu am incercat sa cresc matci cu trusa Nicot, toate bune si frumoase pana in momentul eclozionarii matcilor in bigudiuri, cand l-eam gasit eclozionate din botci dar toate moarte. Mi s-a intamplat de doua ori anulaceste, analizand mai atent se pere ca in tura a doua de crestere am avut o matca in finisor care n-am observat-o. Asta e... mai incerc si la anu.
Daca au fost protejate in bigudiu si au eclozionat, au murit eventual de foame.
Matca de pe rame nu poate elimina o alta din bigudiu.
Puteti detalia in pic pentru a intelege mai bine ce s-a intamplat?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

valter

De ce folosim sistemele de protectie si cand?
Daca raspundem la cateva astefel de intrebari o sa ne dam seama de inutilitatea multor actiuni pe care le facem...care genereaza rateuri  in obtinerea matcilor in ramele de crestere.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

Ignatov Andrei

Citat din: ilutaadrian din Ianuarie 03, 2015, 01:22:14 PM
:yahoo_cry:Si eu am incercat sa cresc matci cu trusa Nicot, toate bune si frumoase pana in momentul eclozionarii matcilor in bigudiuri, cand l-eam gasit eclozionate din botci dar toate moarte. Mi s-a intamplat de doua ori anulaceste, analizand mai atent se pere ca in tura a doua de crestere am avut o matca in finisor care n-am observat-o. Asta e... mai incerc si la anu.

Daca citeai aceasta postare, gaseai si raspunsul (conditia este sa pricepi ceva despre albine)

Citat din: kamy din Iunie 29, 2013, 08:54:38 PM
Botcile care eclozioneaza in familie sant ajutate de albine sa eclozioneze,ati vazutca indeparteaza ceara de pe varful botcii ramane doar capacelu de taiat de catre matca!
In bigudiuri e mai greu oleaca,daca cumva e si timpul mai rece si ceara e mai tare si multe nu au puterea sa decupeze capacelu cu ceara cu tot si se lasa pagubase de aceea mor in botca sau scot doar nasul.o problema mai e si incarcatura de botci pe familia crescatoare daca sant prea multe sau cules slab sant subnutrite si acelasi rezultat sau matci pastrate la temperaturi improprii dau cam acelasi rezultat,asa ca io zic sa alegi cauza ca ai de unde alege!

D-zeu sa te ierte, kamy !!!

janese

#19
gasesti matca eclozata din botca si moarta in bigudiu typ nicot:de ce?
1.ca nu ai avut temperatura corespunzatoare(crescator slab-densitate mica de albine pe rpb). pentru asta,cand pui bigudiurile,ziua 13-14,baga si trei-patru albine in bigudiu,albine luate din crescator...decat doua albine,nu ajuta,cinci creaza aglomeratie! vezi ca un crescator super- bogat  in albina,scoate matci in a cinshpea zi!
2. cand desfaci capacelul bigudiului  vezi pe capacel niste ,,rezervorashe" facute de nicot prin turnare...in ,,rezervorashe"  pune miere cristalizata de calitate si  astfel poti sa le tii  ,,sechestrate" pana la patru zile in rpb cu bigudiuri typ nicot cu albine insotitoare...faceti astea doua treburi si nu mai moare niciuna! :coffee:

ciucur

Pai exact asta voiam si eu sa spun cu matci eclozionate moarte in bigudiu. Cred ca au murit de foame neavand mancare in capacelul bigudiului Nicot. Si eu am bagat in bigudiu 2 albine doici si mancare si nu am avut probleme. Am citit asta pe forum.
Ce nu inteleg cum poate sa moara din cauza unei temperaturi mici. Daca rama portbotci e in mijlocul cuibului ar trebui sa fie foarte slab finisorul sa moara de frig. Adica eu cred ca e mai sensibila perioada pana la eclozionare decat cea de dupa. Ma asteptam ca de frig sa moara in botca nu sa eclozioneze. Gresesc?
Si mie imi lipsesc postarile lui kamy. Avea el un umor aparte. Nu mai zic de experienta.
Dumnezeu sa il odihneasca.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

bucovineanu

In momentul cand elcozeaza reginele este de regula cald daca au ajuns deja in stadiul de a ecoza. Daca nu se intervine pentru a le recolta in urmatoarele 24 de ore dupa eclozare, timp in care ele se hranesc cu laptisorul ramas in botcile din care au eclozat, si nu s-a pus miere in bigudiuri ele vor muri de foame. Daca  mor in botci e posibil sa fi murit din cauza frigului sau din cauza manevrarii ramei port botci in perioada interzisa.

Ignatov Andrei

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 23, 2015, 01:12:50 PM
In momentul cand elcozeaza reginele este de regula cald daca au ajuns deja in stadiul de a ecoza. Daca nu se intervine pentru a le recolta in urmatoarele 24 de ore dupa eclozare, timp in care ele se hranesc cu laptisorul ramas in botcile din care au eclozat, si nu s-a pus miere in bigudiuri ele vor muri de foame. Daca  mor in botci e posibil sa fi murit din cauza frigului sau din cauza manevrarii ramei port botci in perioada interzisa.

Da maestre, asa este !
Daca-mi permiteti, vin cu o completare:
- mor de epuizare, deoarece nu a avut cine sa "proceseze" botca, pentru a facilita eclozionarea.

dan sebastian

Un pic de selectie, cele mai bune reusesc. Daca ai spatiu poate lasi 2  3 albine in bigudiu.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Ignatov Andrei

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 23, 2015, 03:10:29 PM
Un pic de selectie, cele mai bune reusesc. Daca ai spatiu poate lasi 2  3 albine in bigudiu.

Pe vremurile "din vechime", pentru eclozionarea matcilor, se foloseau cutiile tip Zander (parca asa se scrie), unde se puneau botcile "coapte" cu serbet pe baza de miere !
Bigudiul era folosit ca si "metoda de avarie", sau ca... nu era altceva pe moment, dar nu se dorea pierderea matcilor.
Faptul ca acum s-a generalizat "tehnologia bigudiului" nu inseamna ca nu trebuie asigurata acea "inghititura primordiala" de care matca dispune in conditii normale.
Mai mult de atat, faptul ca introducem o botca in bigudiu, doar ca sa ne dea o anumita siguranta, mai ales ca doar atunci am avut timp sa ajungem la stupina, duce la aparitia unor rezultate nemultumitoare !

janese

Citat din: Ignatov Andrei din Ianuarie 23, 2015, 02:10:52 PM

Da maestre, asa este !
Daca-mi permiteti, vin cu o completare:
- mor de epuizare, deoarece nu a avut cine sa "proceseze" botca, pentru a facilita eclozionarea.
dar in incubator...cand eclozeaza toate ( fara rateuri si fara albina insotitoare)...cine le mai ,, proceseaza" ?






Ignatov Andrei

Citat din: janese din Ianuarie 23, 2015, 05:15:47 PM
Citat din: Ignatov Andrei din Ianuarie 23, 2015, 02:10:52 PM

Da maestre, asa este !
Daca-mi permiteti, vin cu o completare:
- mor de epuizare, deoarece nu a avut cine sa "proceseze" botca, pentru a facilita eclozionarea.
dar in incubator...cand eclozeaza toate ( fara rateuri si fara albina insotitoare)...cine le mai ,, proceseaza" ?
Erau raspunsuri pe marginea problemei expuse de un coleg, referitor DOAR la bigudie !!!
Acum... ce sa cred... nu stii cum e cu incubatoarele, sau vrei sa vezi daca stiu :wink2: ?!?
Ei bine... nu stiu !!!

janese

#27
Citat din: bucovineanu din Ianuarie 23, 2015, 01:12:50 PM
sau din cauza manevrarii ramei port botci in perioada interzisa.
nimic nu e interzis!...doar ca nu se recomanda!...daca din greseala scapi rpb din mana si cade pe unghiile de la chicere...potirasele cu laptisor si larve  nu au nici pe dracu!!!iti dai singur un pumn in frunte ,o ridici, iti faci cruce si o bagi la loc in crescator!  si daca scuturi rpb cu socuri mici...tot nu le pasa!....nu trebui neeaparat ,,periere"...matanii...ritualuri !!! noua ne place sa tinem ,,cresterea matcilor" intr-o aura de sublim.....,,de arta inalta , de mistere,regii..etc

Buzoianu

Citat din: janese din Ianuarie 23, 2015, 05:29:58 PM
Citat din: bucovineanu din Ianuarie 23, 2015, 01:12:50 PM
sau din cauza manevrarii ramei port botci in perioada interzisa.
nimic nu e interzis!...doar ca nu se recomanda!...daca din greseala scapi rpb din mana si cade pe unghiile de la chicere...potirasele cu laptisor si larve  nu au nici pe dracu!!!iti dai singur un pumn in frunte ,o ridici, iti faci cruce si o bagi la loc in crescator!  si daca scuturi rpb cu socuri mici...tot nu le pasa!....nu trebui neeaparat ,,periere"...matanii...ritualuri !!! noua ne place sa tinem ,,cresterea matcilor" intr-o aura de sublim.....,,de arta inalta , de mistere,regii..etc
Da janes!!!
Ce rămâne .......rămâne !
Asa zic si eu ,nu este .....alchimie.....apropo
bine ca nu mai ingrosasi literele
ca sa para ca ne spui........
absolutul in apicultura!

janese

buzoiene...trebili astea cu ,,absolutu" este greele!!!...si nu am chef de clinciuri!...prin postare nu am cautat decat sa dau curaj celor care sunt la inceput!cauta altu pentru racaieli!sau de vrei sa te racai cu mine,de aici incolo la fiecare postare a mea si a ta punem cate o poza din activitatea noastra apicola! :coffee: ^:)^