De unde cumpar matci de calitate?

Creat de LegoBoy, Mai 28, 2013, 11:04:15 PM

« precedentul - următorul »

petru.atudorei

eu am probleme cu roiutul..in sensul bun... nu vor sa roiasaca...  sambata am fost la un vecin si mi-am luat niste matci.. a scos o rama dintr-un stup..avea peste 20 de botci pe rama.

Am bagat si la crescut.. prin transvazare.. au luat 50% in crestere.. avand in vedere ca nu am orfanizat stupul inainte.

Fiecare cu problemele lui. Dar totusi eu raman la ideea ca cele mai bune matci sunt cele care le faci tu in stupina ta.

MOTANUL

#31
Daca ar fi sa fac matci in stupina mea atunci as merge pe descendenti ai familiilor pe care le am + ce trantori o da domnul (adica total necontrolati). Bine ar trebui sa fie in sensul ca sunt deja aclimatizate, rezista- traiesc se inmultesc in zona respectiva...  :bzz:

Stiintific vorbind: cum cuantifici tu ca sunt mai bune decat altele? Eu am acum 2 rase distincte in 3 cutii. Daca o da domnul a sa am 3 rase in 4 cutii (astept sa se imperecheze matca eclozionata iesita din botci din alta rasa-luata din alta parte).
Faptul ca fac eu matci din familiile mele recordiste (aleg cele mai bune matci din ce am eu in curte) nu inseamna ca am matci mai bune decat altele.

Adica limita maxima este data de ce ai deja in curte + ce trantori ai noroc sa prinzi.  :lol:
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

mosunick

"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

MOTANUL

Multumesc,

De informatia asta vor beneficia toti din zona respectiva. Pentru mine din Bucuresti distanta este prea mare - (aproape 700 de km o sa ajunga matca deja ametita).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bio



Matci, matci si iar matci....
..in urma cu vreo 10 ani era la moda matcile italiene. Daca doreai sa fii in rind cu lumea   trebuia neaparat sa cumperi matci italiene.


...acum a aparut bukfastul si povestile despre bukfast.

Ma gindesc, peste 10 ani ce moda o mai fi la matci ??..ca de ale noastre avem scirba.

Un sfat de la nea Bio. Nu am eu albine de 30 de ani... am doar de 15 ani dar sunt ani incarcati de invatzaminte.
Ca tot venii vorba de "vechime" ca vad ca si cu vechimea in apicultura este o moda....Am ciine in curte de 45 de ani si habar n-am nik despre ciini doar ii dau mincare, apa si il mai dau cu Taktic contra la capuse...:)).. dar nu ai sa ma auzi ca incep sa dau sfaturi lui nea Romikele cum sa-l creasca pe Huski al lui...:)

Sa revenim la sfatul lui nea Bio...Cea mai buna matca ti-o obtii singurel.. la inceput mai greu dar usor-usor inveti .

Ia o matca maidaneza dai sa manince "jaratec" si ai rezultate.



rarescyp

Citat din: bio din Iunie 30, 2014, 10:36:07 PM


Matci, matci si iar matci....
..in urma cu vreo 10 ani era la moda matcile italiene. Daca doreai sa fii in rind cu lumea   trebuia neaparat sa cumperi matci italiene.


...acum a aparut bukfastul si povestile despre bukfast.

Ma gindesc, peste 10 ani ce moda o mai fi la matci ??..ca de ale noastre avem scirba.

Un sfat de la nea Bio. Nu am eu albine de 30 de ani... am doar de 15 ani dar sunt ani incarcati de invatzaminte.
Ca tot venii vorba de "vechime" ca vad ca si cu vechimea in apicultura este o moda....Am ciine in curte de 45 de ani si habar n-am nik despre ciini doar ii dau mincare, apa si il mai dau cu Taktic contra la capuse...:)).. dar nu ai sa ma auzi ca incep sa dau sfaturi lui nea Romikele cum sa-l creasca pe Huski al lui...:)

Sa revenim la sfatul lui nea Bio...Cea mai buna matca ti-o obtii singurel.. la inceput mai greu dar usor-usor inveti .

Ia o matca maidaneza dai sa manince "jaratec" si ai rezultate.
dati-ne si noua reteta de ''jaratec'', ca matci maidaneze avem si noi...
Multa sanatate...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

petru.atudorei

Citat din: MOTANUL din Iunie 30, 2014, 02:00:20 PM
Daca ar fi sa fac matci in stupina mea atunci as merge pe descendenti ai familiilor pe care le am + ce trantori o da domnul (adica total necontrolati). Bine ar trebui sa fie in sensul ca sunt deja aclimatizate, rezista- traiesc se inmultesc in zona respectiva...  :bzz:

Stiintific vorbind: cum cuantifici tu ca sunt mai bune decat altele? Eu am acum 2 rase distincte in 3 cutii. Daca o da domnul a sa am 3 rase in 4 cutii (astept sa se imperecheze matca eclozionata iesita din botci din alta rasa-luata din alta parte).
Faptul ca fac eu matci din familiile mele recordiste (aleg cele mai bune matci din ce am eu in curte) nu inseamna ca am matci mai bune decat altele.

Adica limita maxima este data de ce ai deja in curte + ce trantori ai noroc sa prinzi.  :lol:

1. Ca sa ai control asupra imperecherii ..trebuie sa faci inseminare artificiala.. acest lucru cred ca se face doar la institut..( cred..am zis..)

2. Ce garantie ai daca cumperi o matca care vanzatorul zice ca e buna, ca va fi asa... 

tuturicius

Citat din: bio din Iunie 30, 2014, 10:36:07 PM
Ia o matca maidaneza dai sa manince "jaratec" si ai rezultate.
De ce nu as da jaratecul acesta unor matci selectionate, care vin cu un anumit bagaj genetic? Si din acelea sa le aleg pe cele care se si descurca bine in zona mea? Oricum daca imi trag din ele vor iesi si  produsi care au jumate gene maidaneze locale.
Sa fie diferit la albine fata de animale sau plante? La acestea vorbesc din experienta.
La plante e mai simplu, se pune mai putin problema aclimatizarii.
La animale de productie s-au importat la noi diferite rase, s-au incrucisat cu rase locale si au iesit produsi net superiori raselor locale. Nu pentru ca rasele de afara ar avea vreo stea in frunte, ci, simplu, pentru ca afara se face selectie mult mai serioasa, mai sustinuta, si de un timp mai indelungat decat la noi.
Nu fac reclama raselor de afara, doar ma intreb daca selectia, timp indelungat, si in cazul albinelor, nu poate sa faca o diferenta. Sunt si la noi crescatori de matci care fac selectie de ceva ani.

MOTANUL

@ Bio: Impresionanta matca; Dar ce te faci daca nici una din matcile mele nu depune asa? (aproape pe toata rama).

Si singura care depune asa (aproape la fel de bine) este cea trasa din rasa roitoare de care vreau sa scap? Abia la anul o sa constat daca a pastrat gena asta roitoare sau nu. Daca iar ma trezesc cu 10 matci pe 10 rame o las balta.

Din ce am citit eu nu este bine sa insisti cu jaratec... E tot la fel de adevarat ca doar am citit chestia asta dintr-o sursa de incredere (nu am testat pe pielea mea ca sunt inca la inceput).

Nu sunt adeptul lucrurilor de import (vezi matci italiene buckfast, etc).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

ciucur

Sigur ca matcile selectionate dau rezultate mult mai bune decat media celor facute de noi.
Asta nu inseamna ca nu se pot obtine in stupina proprie matci valoroase, de nivelul celor selectionate, poate chiar din intamplare.
Ca o gluma,  in matematica minus (matca neselectionata) x minus (trantor maidanez) = plus (matca neselectionata dar valoroasa). Uneori e valabil si la albine.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

istodorescu vasile

asta cu matcile cumparate de la diversi crescatori, este destul de dificil. eu cresc matci atit pentru mine, cit si pentru prieteni apicultori.anul trecut la recomandarile unor apicultori, am comandat si eu 5 matci de la domnul radut, din dolj, cu gindul ca anul acesta din cele 5 ,una poate se ridica la asteptarile mele, si sa cresc alte matci din ea, asa cum le laudau altii, ca sunt selectionate.rezultatul? din cele 5 cumparate 4 au fost acceptate, iar anul asta am fost nevoit sa le schimb. calitatea matcilor lasa de dorit. toate 4 depuneau imprastiat,pur si simplu erau mult mult sub ce am eu.poate altii or fi cumparat de la domnul radut matci bune, insa la mine s-au nimerit cele mai slabe calitativ. m-am lecuit de cumparat matci de la diversi crescatori. un sfat pentru cei ce cumpara matci, ar fi acela de a cumpara matci de la institut.

bio

Citat din: rarescyp din Iulie 01, 2014, 05:34:17 AM
....
dati-ne si noua reteta de ''jaratec'', ca matci maidaneze avem si noi...
Multa sanatate...

... albinei ii merge bine cind este cintarul pe plus. Chiar si 100 de grame pe zi dar sa fie plus.

Compensarea lipsei de cules din natura cu hraniri stimulative ajuta familia de albine .. nu trebuie uitata hranirea proteica.


Citat din: MOTANUL din Iulie 01, 2014, 09:45:31 PM
@ Bio: Impresionanta matca; ......).

Nu sunt adeptul lucrurilor de import (vezi matci italiene buckfast, etc).

Acum inainte de floarea soarelui in toate familiile aveam puiet la greu... In oricare familie am cite 4-5   rame de puiet compact ca cea din imagine plus  si rame cu puiet pe 3/4 sau 1/2 din suprafata ramei.
Mai vad colegi care se exprima ca au 12-14 rame de puiet. Stau si calculez in mintea mea cite oua putea depune aceea matca in 24 de ore ca sa ii adune in 21 de zile un numar de 12 rame X 7-8000 de celule cit ar avea o rama . .. dar in fine ....

Citat din: MOTANUL din Iulie 01, 2014, 09:45:31 PM....
Si singura care depune asa (aproape la fel de bine) este cea trasa din rasa roitoare de care vreau sa scap? Abia la anul o sa constat daca a pastrat gena asta roitoare sau nu. Daca iar ma trezesc cu 10 matci pe 10 rame o las balta.
....
Ca sa nu roiasca trebuie avut grija la multe alte aspecte . In primul rind volumul stupului folosit .
Cind aveam cutii pina in 20 de rame ma futeau tare cu roitul. Acum cu stupi care la maxim ar avea 27, 5 rame si so unii chiar cu 33 de rame am cam uitat ce este roitul.

Citat din: tuturicius din Iulie 01, 2014, 12:49:17 PM
De ce nu as da jaratecul acesta unor matci selectionate, care vin cu un anumit bagaj genetic?

Tuciuriu-le si eu fac matci doar din familiile care imi dau productie. deci sunt matci selectionate. Provin din amilii care au matci trecute de anul 2 si care mentin un standard ridicat al productiei.
Deci si noi putem face selectie la nivel stupina .

Citat din: istodorescu vasile din Iulie 03, 2014, 02:46:31 PM
.... m-am lecuit de cumparat matci de la diversi crescatori. un sfat pentru cei ce cumpara matci, ar fi acela de a cumpara matci de la institut.

Vasile iei o matca de la un crescator. este matca tinara sensibila... i-si intrerupe ouatul citeva zile bune, hrana este deficitara in acea perioada cu toate albinele insotitoare, apare stresul introducerii intr-o familie care difera putin la rasa si multe alte probleme care cred ca lasa urme pe evolutia ulterioara a matcii pina se acomodeaza si i-si revine din stres.

Unde mai pui  ca o matca "de laborator" spun eu ca este mult mai sensibila pe perioadele lipsite de cules decit o maidaneza de a noastra.




tuturicius

Sa intreb altfel: eu fiind incepator, mai uit cateodata sa tot zic asta, de ce nu as incepe cu cateva matci de la tine, de exemplu, pentru ca spui ca faci selectie, si ma gandesc ca o tot faci de vreo 15 ani? De ce sa incep, poate, de la zero sau cum sa zic...? Despre matcile pe care le-am luat cu familiile nu stiu nimic, poate omul nici nu facea selectie.

bio

Tuturicius, am albine de vreo 15 ani . Selectie, daca ii putem spune asa am inceput sa fac dupa citiva ani in care am umblat dupa matcile altora. 
La inceput umblam si eu dupa matci cam peste tot unde auzeam ca ar marfa buna. Am vazut pe viu ceva  ''selectie  '' in padurea Baneasa la nea' Nicu de la ICDA si mi-am spus ca sunt in stare sa fac si eu asa ceva poate mai bine chiar .

Tuturicius, familiile care le-ai luat sunt sigur familii bune, ca doar n-0ai luat surcele... . Ai avea un inceput pentru viitor dar ceva ajutor si din alta parte nu ar fi rau pentru a avea o baza mai mare de inceput .

Tot vorbim de matci de calitate .....dar sa nu neglijam ce se intimpla dupa achizitionare ca degeaba ar lua cineva matci de calitate daca dupa aceea nu prea stie sau poate nu are timp sa ingrijeasca  la acele familii ca nu v-a obtine rezulktate multumitoare .

dodo79

Citat din: bio din Iulie 04, 2014, 08:32:05 AM


Tot vorbim de matci de calitate .....dar sa nu neglijam ce se intimpla dupa achizitionare ca degeaba ar lua cineva matci de calitate daca dupa aceea nu prea stie sau poate nu are timp sa ingrijeasca  la acele familii ca nu v-a obtine rezulktate multumitoare .
as mai completa putin cu toate ca sunt incepator in deastea.
am cumparat si eu 5 matci.au fost primite 2.de la aceeasi persoana.am facut roiuri egale.o matca este acum pe 5spre 6 rame puiet,una pe 3-4.nu poti garanta ca toate sunt la fel.
si un factor foarte mare in aceste dezvoltari il are si baza meliefera pe care o ai.poti sa ai 10 rame de puiet si o matca care ponteaza ca masina de cusut daca nu au ce culege.
sau poate ca unii cred ca daca matca e selectionata umple ramele intr-o luna.daca nu ai rabdare nu faci nimika.