De unde cumpar matci de calitate?

Creat de LegoBoy, Mai 28, 2013, 11:04:15 PM

« precedentul - următorul »

LegoBoy

As dori sa achizitionez 20 de matci pentru a schimba babele din stupina si sa fac o comparatie cu productia proprie. Fiind incepator, e al treilea an cand detin stupi, nu cunosc prea multi producatori de material biologic, si nici nu am timp sa ma plimb prin tara sa vad cum lucreaza unu si altul. Cert este ca as dori un sfat de unde pot achizitiona matci de calitate (adica crescute de cineva care are ceva expereienta in spate si care a facut ceva selectie) rasa autohtona. Va rog sa ma ajutati in a lua o decizie buna si sa postati despre experientele dumneavoastra cu diversi producatori si chiar unele date de contact daca se poate.
Multumesc anticipat pentru orice informatie!

silvius

Salut
Daca as fi in situatia ta eu as alege institutul de cercetare si dezvoltare pentru apicultura.
Daca as vrea sa fac infuzie de material bilogic as alege matcile de la un coleg cu multa experienta de pe forum.
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

kamy

Toti crescatorii de matci se straduiesc sa faca matci cat mai bune uneori reuseste alteori nu,daca-ti faci singur matcile procentu va fi la fel,in orice sarja de matci vor fi varfuri medii si proaste calificativul il da timpul degeaba te duci la vrajitoare!

bucovineanu

Daca cineva doreste sa schimbe din reginele batrane sau din cele obtinute din botci de salvare, mai am cateva regine imperecheate 2013.

samuellazea

Citat din: bucovineanu din August 08, 2013, 02:24:32 PM
Daca cineva doreste sa schimbe din reginele batrane sau din cele obtinute din botci de salvare, mai am cateva regine imperecheate 2013.
Poti sa spui si un pret pe bucata? Mersi

Sami

rusu marius mircea

exista un proverb care spune " dupa cum ti-a fi norocul"
marius

PARINTELE


[/quote]
Citat din: kamy din Iunie 23, 2013, 07:09:16 AM
Toti crescatorii de matci se straduiesc sa faca matci cat mai bune uneori reuseste alteori nu,daca-ti faci singur matcile procentu va fi la fel,in orice sarja de matci vor fi varfuri medii si proaste calificativul il da timpul degeaba te duci la vrajitoare!

Citat din: marius mircea din Ianuarie 22, 2014, 06:27:43 PM
exista un proverb care spune " dupa cum ti-a fi norocul"

ATENTIE LA,, Pomul laudat,,  si ai grija ca ; tot tiganu isi lauda ciocanu

romikele

Mesaj sosit via "raportare" de la sanduioan69   :uimit:

Citatvreau sa cumpar 10 matci inperecheate

Cine il poate ajuta???


mape 48-petru manea

Citat din: romikele din Martie 09, 2014, 04:56:11 PM
Mesaj sosit via "raportare" de la sanduioan69   :uimit:

Citatvreau sa cumpar 10 matci inperecheate

Cine il poate ajuta???



La ora asta aproape numeni

Eugen B

Raspunsu la de unde cumperi matci de calitate, cred ca cel mai bine e sa ti le faci tu. Cred ca e cel mai sigur. Sau daca ai pe cineva de incredere

cipriene

faza asta cu achizitia de matci este o mare loterie.
eu anul trecut m-am fript rau de tot. atentie.
si sa-ti dau un pont: NU TE INCREDE IN NIMENI!!!
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

bucovineanu

Chiar asa o fi? Chiar toti care cresc regine vor sa-i insele pe cumparatori? Daca ar fi asa or sa dea cu totii faliment.

cipik

Citat din: cipriene din Martie 09, 2014, 08:04:34 PM
faza asta cu achizitia de matci este o mare loterie.
eu anul trecut m-am fript rau de tot. atentie.
si sa-ti dau un pont: NU TE INCREDE IN NIMENI!!!

Tizule, dezvolta putin, unde, cum, cat, etc..........
NU de alta dar nu vreau sa fiu patit si eu sau alti apiamici. Sanatate
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

cipriene

am deschis un topic pentru asa ceva, dar se pare ca nimeni nu are nimic de spus (poate de teama sa nu se puna rau cu mogulii, cine stie?!)
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

bucovineanu

Spune patania ta referitoare la regine si poate prind si altii curaj.