falt lazi

Creat de 12 BNR, Mai 24, 2013, 12:43:05 PM

« precedentul - următorul »

12 BNR

as avea o rugaminte pt cei care fac falturile la lazi cu freza pusa pe ax de abrict, va rog daca se poate sa vad un cum procedati, ce masa a-ti improvizat, pt ca am inteles ca ii cam periculos. asadar cei care lucrati cu asa ceva aratati-ne si noua.

12 BNR

nu foloseste nimeni asa ceva?

ramysun

Si eu as fi interesat sa-mi faltuiesc niste scanduri. Asteptam doritori sa ajute in sugestii. Multumim!
In Apis Veritas

skype: ramysun

bogdanab

eu asa am adaptat la scula pe care o am o freza si fac multe operatii cu ea , ... dar doar strictu necesar pt mine

uve

12 BNR , pune te rog niste poze sa vedem despre ce-i vorba. Ma refer la posibilitatea de variatie a adancimii de prelucrare, posibilitatea montarii unui limitator(stel), posibilitatea montarii sistemelor de protectie. Explica cum doresti sa fie asezata scandura pe blat : pe fata sau pe cant. Eu am facut o freza care are pe acelasi ax si freza(cu placute amovibile)si panza circular.Turatia am calculat-o sa fie aproape de maxim pentru panza si suficient de mare pentru freza.Cu masuri de protectie adecvate lucrezi in deplina siguranta. Si asta este mai important decat orice.
Bogdanab : o piesa care trebuie sa stea fixa in timpul prelucrarii , nu se prinde cu strangatoare de mana. Cand ti-e lumea mai draga , ele se misca (datorita vibratiilor si turatiilor mari). Foloseste , te rog , suruburi metrice si piulite. Fixarea este foarte sigura si nu permite dereglarea cotei fixate.
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

bismark

     Vad ca lucrezi tot cu un abric rusesc.Uite cum am procedat eu si fac si falt si nut si feder cu o freza de mina fixata la nevoie direct pe blatul abricului.Poti face sant pentru rame sa introduci foita,umerase la spetezele ramelor etc. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

12 BNR

la asa ceva vreau sa pun o freza pe ax.

bogdanab

am si un liniar din fier prins pe capete in suruburi adaptat care culiseaza pe care il folosesc cand pun panza de circular dar nu e inalt , ala din lemn il folosesc doar la freza ca e inalt si pot sa tin placa de lemn in cant dreapta lipita de el , eu lucrez doar pt mine strictu necesar cu grija si rabdare dar ai dreptate s-a intamplat cand de la vibratii slabeste ucenicii

pt bnr si scula mea e cu abric si panza dar are un fel de bucsa nu stiu cum ii spune adaptat pe axu abricului la capat pt gaura de la freza , mi-a facut cineva la strung pt diferite marimi de freza sau panze de circular care se strange la capata cu un surub strans pe invers

bismark faina idea cu freza , e cumparata freza ai din magazin ?



uve

Citat din: 12 BNR din Mai 28, 2013, 10:26:26 PM
la asa ceva vreau sa pun o freza pe ax.
In situatia data ar fi bine sa pui peste blaturile abrichtului si freza , o placa de pal melaminat de 16 mm grosime.Aceasta placa va avea intarituri din cherestea fag (sau placaj) de jur imprejur , la partea inferioara.La capatul din fata trebuie fixata o balama mai lunga iar in partea opusa doua suruburi de reglaj . In acest mod poti varia adancimea de lucru a frezei, te protejezi fata de cutite si poti pune si un limitator dreapta (un stel care regleaza latimea de prelucrare a frezei ).Daca exista loc in partea dreapta si diametrul frezei nu-ti permite sa faci aceasta manevra poti monta un dispozitiv simplu , tip cric auto , pentru ridicarea mesei(reglare pe verticala). Dispozitivul are poze la "strung multifunctional" postat de mine. Ce diametru are arborele abrichtului si ce diametru are freza pe care vrei sa o montezi ?
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

bismark

    Freza se gaseste la magazine ptr.scule este  ieftina si cu o cutie de freze cu vidia poti face minuni.Ea se salta cind ai nevoie sau se lasa sub blatul abricului cind nu ai nevoie.Face aproximativ tot ce face si o freza profesionala.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

relutu

12BNR asa am eu,la axul abricului in loc de panza pun freza dar e un pic cam periculos la anumite operatiuni.

12 BNR

grosimea axului este de 30 mm, freza vreau sa o pun in locul pncei de circular, de care freza inca nu stiu, astept sa-mi spuna cei care folosesc asa ceva, mie imi trebuie doar pt falturi la imbinat lazile.

Tamu

Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

sandupop

Citat din: Tamu din Mai 30, 2013, 07:36:49 PM
http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=2799.465 aici este prezentata o freza DADO pentru circular. Dar trebuie modificata talpa (sa intre in locul discului ptr. ca e mult mai lata). Iar pretul este http://www.amazon.com/Freud-SD208-8-Inch-Professional-Dado/dp/B0000223O9/ref=sr_1_1?s=hi&ie=UTF8&qid=1356545905&sr=1-1&keywords=freud+dado+sd208..
Interesant....., si pretul este ok......., dar oare cât este transportul?
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

ioanardelean55



12 BNR cine lucreaza cu improvizatii in timplarie nu-si da seama la ce riscuri se expune ,mai bine pregatesti panourile le numerotezi si te duci la un meserias dotat care-ti rezolva problema .