intrebare familie bezmetica

Creat de silvius, Mai 10, 2013, 09:07:06 PM

« precedentul - următorul »

silvius

una bucata familie albina iesita din iarna cu matca. Matca moare subit, in locul ei o botca ...matca din aceasta botca dispare si eu, probabil era timpuriu si nu avea trintori ...alta explicatie nu am. Le dau o rama cu oua, acum am 4 botci dar pe rama din mijloc surpriza cate doua oua in fiecare celula, toata pastura ouata etc.

Ce ar trebui facut cu ele, las matca sa iasa ...o desfintez?
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

stefan1

  Familia s-a bezmeticit dupa ce a pierdut noua matca. Atunci trebuia sa intervii si sa-i dai 1-2 faguri cu oua sau puiet necapacit, care mai poate intarzia bezmeticirea. Daca si-a tras botce e posibil sa-si faca o matca si sa reuseasca, dar riscul de a pierde si aceasta matca este mai mare ca la un stup normal. Albinele ouatoare o sa ramana si o sa oua chiar si dupa ce matca va incepe sa oua (daca va reusi) si doar in 2-3 saptamani vor disparea treptat. Daca ai cules bun la salcam, poate ar fi bine sa desfiintezi aceasta familie, cu grija sa nu-ti omoare regina din familia unde albinele vor intra.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

silvius

Am citit pe undeva ca se poate scutura toata albina la cativa metri distanta in fata stupului iar albina care oua nu poate zbura si nu se mai intoarce in stup.

Au botcile capacite ... sper sa iasa o matca astfel le unific
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

bta

scutura-le la cel putin 200m ,sau desfinteaza familia....risti sa-ti omoare matcile din stupii invecinati

4unix

#4
Citat din: silvius din Mai 11, 2013, 10:31:52 AM
Am citit pe undeva ca se poate scutura toata albina la cativa metri distanta in fata stupului iar albina care oua nu poate zbura si nu se mai intoarce in stup.

Au botcile capacite ... sper sa iasa o matca astfel le unific
Parerea mea este ca acei " cativa metri" sa fie mai multi de 300,  altfel riscul de a pierde din matcile vecine este mare. Eu asa am procedat cu 2 anul trecut si nu am avut probleme.
Am citit pe forum parerea  unui coleg, nu-mi amintesc cine, care spunea ca nu-si bate capul cu stupii bezmeticiti, ii scutura si gata. Atunci nu am fost de acord cu el, acum insa, dupa o groaza de rame stricate, incercari si tot soiul de frustrari, am ajuns la concluzia ca avea perfecta dreptate.
Acum suntem in perioada cand trebuie sa- i tinem in frau, asta inseamna o groaza de rame cu puiet ridicate din stupi, daca ai si matcii totul e ok, roiuri noi si nu-ti mai bate capul cu cei bezmetici.

Numai bine!  :hi:

4unix


Obombo

#6
Citat din: bta din Mai 12, 2013, 09:07:53 PM....risti sa-ti omoare matcile din stupii invecinati
Riscul asta nu exista.
Daca vrei sa desfiintezi stupul, scutura albinele dupa ce le-ai afumat bine ca sa-si umple gusile cu miere. Poti sa le scuturi in mijlocul stupinei sau la 20 de metri de distanta. Bineinteles, trebuie sa iei stupul bezmetic din locul unde se afla. Daca se face operatia in timpul unui cules, nu sunt probleme, in lipsa culesului mai iese cu bataie la urdinisuri.
Daca vrei sa recuperezi familia trebuie sa evaluezi bine daca merita. In general orice familie bezmetica se poate recupera dar de cele mai multe ori e timp pierdut.
Despre asta s-a mai scris prin forum, è suficient sa cauti prin discutiile mai vechi.
Uitasem, nu scutura toate ramele in acelasi loc, altfel risti sa faca ghem pe pamant sau pe vreo ramura.

silvius

Multumesc de sfaturi , imi sunteti de mare ajutor... stup desfintat  :thanks:
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

Marius-ursulakhe

silvius  eu anul trecut am facut am facut in felul urmator cu o fam bezmetica :
Am luat stupul cu albinele l-am dus la 200 m si la scuturat.Inainte de scuturare am luat o cutie am pus-o in locul celei vechi cu o singura rama de puiet oua si larve de 1-2 zile
Cand am scuturat albina am luat o bucata de placaj cu mine iar dupa 10 minute de la scuturare toata albina care a ramas la pamant am omorat-o cu placajul .Eu am procedat astfel ca multa lume spune ca albina care si-a dezvoltat ovarele nu mai poate zbura.E am ajuns la o alta idee ca albina cu ovarele dezvoltate zboara mult mai greu ca o albina normala si de aceea am recurs la aceasta metoda si am salvat acel roi .Adevarul este ca a fost pe 3-4 rame albina si la sfarsit a mai ramas 2 rame .Multe am omarat eu dar am mai si murit de batranete

silvius

Si eu m-am gandit la treaba asta ideea este ca familia respectiva este in Cluj intre case :) nu prea am unde sa merg la 200 m sa le scutur
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

Marius-ursulakhe

incerca sa le scuturi cat mai departe ai posibilitate si daca sunt 10 metri numai pe locul unde ai familia care vrei sa o scuturi pui o alta lada goala cu o rama de oua si o rama cu miere reduci tare ursinisul (atentie sa nu bagi rame la cladit in aceasta perioada ca le distruge toate)cineva mai zicea ca este bun 100-150 ml sirop o data la 2-3 zile
albinele dupa ce le-ai scuturat sa astepti max 5-10 min dupa care restul le omori catre vatra (le strinesti cu un placaj sau ceva 50/50cm eu asa am folosit)
eu pana sa reusesc am facut treaba asta de 2-3 ori nu mai stiu sigur dar am reusit pana la urama