Salcam 2013

Creat de Miere Sorin, Mai 10, 2013, 11:50:01 AM

« precedentul - următorul »

daniel.arad

Concluzia trasa de mine este ca a fost nectar cateva zile, problema a fost insa lipsa albinei culegatoare care ar fi trebuit sa existe ,dar datorita vremii catastrofale in martie si cateva zile la inceput de aprilie stupii au avut o dezvoltare prea tarzie iar salcamul a venit repede si sa si dus repede. 

albinuta carina

eu scriu din zona Foieni-Urziceni padure (satu mare)nici aici nu ne putem lauda nu prea da nectar,abia ieri a fost ceva in jur la 2,5 pana in 3 kg si in rest de intretinere si poate mai tine 2-3 zile daca nu vine ploaia care sa anuntat cu furtuna ca deja e inorat.Pacat si de anul asta .ar trebui sa tinem de pret la miere cat sa ne scoatem cheltuielile.
Eu de 2 ani m-am apucat mai tare de stuparit si am 39 fam, taicameu face de 34 de ani apicultura dar ca in ultimi 2 ani JALE

Bătrânul

Ce-i aia "salcim ? Exista si asa ceva ?  :uimit:  :hi:

bismark

     Si la noi in Galati a fost slab culesul la salcim.Am observat ca salcimul tinar a dat ceva dar putin asa ca voi extrage numai cit sa am in primavara pentru start, una rama cu miere capacita merege la rezerva pentru iarna iar restul voi extrage duminica.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Donbazil

Sal'tare!
Batrane, nu fii potcas!......
Normele Academiei Romane privind grafia cu i din a si alte dracovenii, nu sunt obligatorii!.....Cine vre' poate sa scrie cum doreste  muschiu' lui!..... Acuma drept este ca unii habar n-au de aceste norme si baga i din a si la inceput sau  sfarsit de cuvant ori scriu  ca vai de lume, da' asta-i chestie de cultura generala.....Noi, care am invatzat limba romana intr-o limba straina, suntem mai obisnuitzi.... :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: Apropos: Stii Idish?.....
Sal'tare!
Donbazil - Faget

P.S. " si afara ploua, ploua si-i trecut de ora noua"....... :nebun: :hi: :nod: =)) :P :yes:
Vivat TUBORG! :hippo:

Tamu

Parerea mea este ca scopul acestui forum nu este de a invata/corecta pe cineva sa scrie romaneste. Atat timp cat nu sunt folosite abrevierile folosite pe mirc cred ca e totul ok.
Respect la toata lumea.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

iosca

Hai sa nu mai fim carcotasi, totusi suntem colegi pe un forum de stupari, nu neaparat intelectuali, cine greseste, greseste si gata !
Mai degraba sa-i multumim lui Dumnezeu pt culesul bun de salcam, atat din zona Calafatului, unde de vreo 4 ani n-am mai murdarit centrifugile, cat si pt Sc II (pt mine) din zona Valcea, care merge foarte bine !
Era f bine cu familiile mai dezvoltate, dar e" bine si asa :hi:
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

albinuta carina

Cum a iesit acolo la salcam/fam?

bogdan.munteanu

Citat din: Tamu din Mai 17, 2013, 11:44:40 PM
Parerea mea este ca scopul acestui forum nu este de a invata/corecta pe cineva sa scrie romaneste. Atat timp cat nu sunt folosite abrevierile folosite pe mirc cred ca e totul ok.
Respect la toata lumea.
bravo...

gabicosta

si e ceva rau daca mai invata si cei care nu stiu a scrie corect romaneste?eu ma bucur mereu cand cineva ma corecteaza :D .
daca nu stii apicultura esti corectat,daca nu stii romana esti corectat,asta se intampla aici pe forum si nimeni nu trebuie sa se supere,va doresc numai bine
Gabi