puiet varos

Creat de albinuta carina, Mai 10, 2013, 10:03:10 AM

« precedentul - următorul »

albinuta carina

Salutare!
am o familie care are puiet varos.
in toamna am tratato cu sirop cu sare de lamaie si a fos t ok,in primavara a iesit bine dar prin aprilie a inceput iar sa aiba puiet varos.ma putiti ajuta cu ceva sfaturi?
Inca o intrebare; albinele de la familie au ceva probleme,as putea sa le folosesc la formarea unor nuclee de inperechere?
:thanks:

MARYAN

A studia şi a nu gândi este o risipă. A gândi şi a nu studia este periculos !

oroles

Citat din: MARYAN din Mai 10, 2013, 08:38:59 PM
SCHIMBAI MATCA

E foarte corect sfatul. Incearca sa schimbi si fagurii cu puiet. Nu toti deodata ci treptat. Boala este produsa de o ciuperca ale caror spori pot sa persiste pe faguri mult timp, chiar daca ai inlocuit matca.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MARYAN

AM GASIT PE 2 RAME PRINTRE LARVE BUNE , SI UNELE NEGRE COMPLET , SA FIE PUIET VAROS ?
A studia şi a nu gândi este o risipă. A gândi şi a nu studia este periculos !

thomas

salut! am gasit pe scandurica de zbor mai multi trantori proaspat eclozati (10-12) scosi afara din stup si morti. Albinute, doar 2-3, tot pui si vreo 2-3 larve de trantor inca albe+jumatati.
Ce sa fie oare? Puiet varos sau varroua?

bucovineanu

Larvele atacate de ciuperca ce provoaca puietul  varos au consistenta cretei scolare. Daca larvele sunt moi, e vorba de alt ceva: puiet racit, sau mai de graba varoa tinand cont de faptul ca sunt si adulti morti.

andrei_georgian

Salut!
Ma confrunt si eu cu o problema, banuiesc ca ar fi puiet varos, nu am mai dat pana acum de asta asa ca nu stiu cum arata..larvele parca se palesc in celule, unele se innegresc...parca se strica..am problema asta la 3 familii de albine... rog cine cunoaste mai bine sau a trecut prin asa ceva sa ma ajute cu sfaturi cum sa rezolv problema.
O sa pun cateva poze cu puietul, va multumesc!
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

stefan1

  Destul de posibil sa fie Loca europeana! Nu e ca cea americana, dar trebuie sa iei masuri. Citeste pe forum, in carti, intreaba la asociatie si  actioneaza.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

rarescyp

cere ajutorul unui apicultor experimentat...ia un betisor (scobitoare) si scoate larva din celula... daca se intinde si miroase urat, e loca....trebuie sa iei masuri pt a nu se extinde boala si la celelalte fam....oricum preventiv eu as trata si celelalte fam, care la prima vedere par sanatoase...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

stefan1

  Doar la loca americana larva se intinde intr-un filament daca incerci sa o scoti din celula. Aici nu-i loca americana.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andrei_georgian

Multumesc de raspunsuri, o sa incerc sa ajung la stupina zilele astea sa cercetez mai bine, inca un lucru pe care l-am observat este acela ca familiile afectate sunt foarte depopulate... :sad:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.