fara matci

Creat de ana, Mai 09, 2013, 10:48:26 PM

« precedentul - următorul »

ana

sunt incepatoare. am luat 4 familii anul trecut. le-am preluat in toamna.
am reusit sa le trec iarna, pe toate cele patru familii. si acum constat ca nici una nu mai are matci.
ce sa fac? de unde sa cumpar- botci de salvare? sau matci?
cum salvez familiile?  :sad:

marian_6777

Bun venit pe forum
Pai daca au pierdut matca nu si-au tras botca de salvare? Cand ai verificat ultima oara si era ok... acum cat timp? Matci poti gasi aici  http://forum-anunturi.apiardeal.ro/index.php?board=12.0
  Atentie la tehnica de introducere a matcilor, si grabeste-te ca este pacat.
De curiozitate... cum de ai pierdut matcile la patru stupi in aceasta perioada?
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

Obombo

Poti sa explici mai bine cum stau lucrurile? De cat timp sunt fara matci si de unde ai tras concluzia asta? Cu ce frecventa ai controlat familiile in ultimele saptamani? Cate albine ai in stupi si ce se gaseste in faguri?

stefan1

  Bun venit pe forum, Ana!
  Mie mi se pare foarte suspect ceea ce ai prezentat. Matcile cred ca au trecut iarna, ca altfel pana la data asta albinele batrane de anul trecut trebuia sa dispara. De asemenea daca nu aveau regine ar fi trebuit sa se bezmeticeasca si sa fie plini de trantori si puiet de trantori. Daca au murit mai curand e foarte suspect ca au murit toate!! Dar chiar daca au murit, ar fi trebuit sa aiba puiet in ei si sa-si traga botce si sa-si faca matci noi. Se pare ca esti incepatoare. Eu zic sa chemi un stupar mai experimentat sa vada stupii la fata locului, ca ceva e gresit in ce ai prezentat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ana

Citat din: marian_6777 din Mai 09, 2013, 11:30:30 PM
Bun venit pe forum
Pai daca au pierdut matca nu si-au tras botca de salvare? Cand ai verificat ultima oara si era ok... acum cat timp? Matci poti gasi aici  http://forum-anunturi.apiardeal.ro/index.php?board=12.0
  Atentie la tehnica de introducere a matcilor, si grabeste-te ca este pacat.
De curiozitate... cum de ai pierdut matcile la patru stupi in aceasta perioada?

multumesc!
nu si-au tras botca de salvare.
inainte de paste.
multumesc de link.
pur si simplu m-am uitat in stup si nu mai erau matcile.
cu o saptamana inainde de paste erau, acum nu.

ana

Citat din: Obombo din Mai 09, 2013, 11:33:23 PM
Poti sa explici mai bine cum stau lucrurile? De cat timp sunt fara matci si de unde ai tras concluzia asta? Cu ce frecventa ai controlat familiile in ultimele saptamani? Cate albine ai in stupi si ce se gaseste in faguri?

am 4 stupi.
unul dintre ei are 7 rame cu albina tanara. nu exista nici un ou pe nici o rama.
doi stupi au 4-5 rame, al patrulea pe 2 rame.
in faguri este multa pastura si un pic de miere- oua deloc.

ana

Citat din: stefan1 din Mai 10, 2013, 07:20:10 AM
  Bun venit pe forum, Ana!
  Mie mi se pare foarte suspect ceea ce ai prezentat. Matcile cred ca au trecut iarna, ca altfel pana la data asta albinele batrane de anul trecut trebuia sa dispara. De asemenea daca nu aveau regine ar fi trebuit sa se bezmeticeasca si sa fie plini de trantori si puiet de trantori. Daca au murit mai curand e foarte suspect ca au murit toate!! Dar chiar daca au murit, ar fi trebuit sa aiba puiet in ei si sa-si traga botce si sa-si faca matci noi. Se pare ca esti incepatoare. Eu zic sa chemi un stupar mai experimentat sa vada stupii la fata locului, ca ceva e gresit in ce ai prezentat.

am si spus- si mai spun: sunt incepatoare. insa nu atat incat sa nu pricep ce se vede acolo.
si-au declarat unii intentia sa vina dar deocamdata nu a venit nimeni, sunt ocupati la randul lor.

Catalin

Eu zic ca daca nu ar fi avut matca ar fi trebuit macar sa isi traga botca din pastura , sau sa se bezmeticeasca si atunci ai fi avut numai puiet de trantor. Interesant este cum ca toti cei 4 au ramas fara matca si acest lucru intamplandu-se in acelasi timp.
Albinuta bZzzz

ana

Citat din: Catalin din Mai 10, 2013, 03:34:42 PM
Eu zic ca daca nu ar fi avut matca ar fi trebuit macar sa isi traga botca din pastura , sau sa se bezmeticeasca si atunci ai fi avut numai puiet de trantor. Interesant este cum ca toti cei 4 au ramas fara matca si acest lucru intamplandu-se in acelasi timp.


ms catalin, de mistouri duceam lipsa.

Catalin

Îmi cer scuze dacă crezi ca te-am luat la mişto, doar mi am spus şi eu părerea , (de începător, desigur). incearca sa cumperi matci deja fecundate deoarece în situaţia ta nu cred ca mai e timp de aşteptat . erau pe net ceva matci dar preţuri cam piperate ...
Albinuta bZzzz

Obombo

Citat din: ana din Mai 10, 2013, 10:35:27 PM
ms catalin, de mistouri duceam lipsa.
Ce a scris Catalin este corect, e inevitabil ca o familie ramasa fara matca sa se bezmeticeasca, daca nu se iau masuri n timp scurt, iar o familie bezmetica va incerca sa construiasca botci pe larvele de trantori sau pe celulele cu pastura.
Toata situatia asta e incredibila. A avea patru familii ramase fara regine si fara botci de salvare in acelasi timp, din punct de vedere statistic e ca si cum ai face 6 di 49 de patru ori la rand.

ana

acum vad ca spui corect:
1. nu mai am timp de asteptat
2. preturi piperate la matci

botca din pastura?? doar trantori?? asta e o gluma... :D (sau doua :D)

intrebare de piata de romania: cum controlezi matca pe care o cumperi sa stii daca e fecundata?


ana

dar 3 e corect statistic?

romikele

Citat din: ana din Mai 10, 2013, 03:26:46 PM
...
pur si simplu m-am uitat in stup si nu mai erau matcile.
cu o saptamana inainde de paste erau, acum nu.

Exista posibilitatea ca vre-un intrus sa fi avut acces la stupi si sa fi "volatilizat" matcile?
Intreb pentru ca in zona mea este un individ cu un "talent" de invidiat de a lasa stupii vecinilor de pastoral fara regine  :rusine:

Citat din: ana din Mai 10, 2013, 11:45:39 PM
...
botca din pastura?? doar trantori?? asta e o gluma... :D (sau doua :D)
...
Din pacate nu e nici o gluma...

ana

nu, romikele, nu este asta situatia.

cum face omu' ala? ca sa fiu pregatita :D