Organizarea in stup.

Creat de creiveancristi, Mai 04, 2013, 10:27:34 AM

« precedentul - următorul »

creiveancristi

Aseara am cumparat 4 familii de albine.Una este pe 7 rame,doua pe 8,si una pe 10 rame.Cel de la care am cumparat avea lazi orizontale,iar eu am verticali pe 10 si 12 rame.Ce am observat la ramele cu albine din lazile orizontale,spre deosebire de ale mele,aproape toate ramele din fiecare familie au jumate puiet si jumate miere cu pastura.De exemplu cea pe zece rame are pe noua rame puiet.Celelalte familii mai vechi ale mele,au 5-6 rame de puiet si 1-2-3 rame cu mancare,de exemplu.Astea noi care le-am cumparat au de jur imprejurul ramelor mancare,iar restul puiet.Problema este ca nu prea mai este loc de ouat,de unde le-am cumparat este o zona apicola foarte buna,si au bagat miere de la pomi la greu.
Daca pun pe ele magaziile,or sa urce mierea din ramele din cuib sus in caturi rezultand loc pentru matca sa ponteze?
Sau daca aveti alte sfaturi,va rog.

edy_mh

Toate ramele sunt acoperite de albine? Daca nu poti scoate rama cu miere sa pui la rezerva, pune caturile sa le faci loc, altfel vei avea surprize sa cladeasca botci, sau poti ajuta alte familii mai slabute cu cate o rama de puiet, depinde ce vrei sa faci. Daca vrei cules pune caturile, daca ai nevoie de ajutor la alte familii scoate rama cu puiet si dai foita sau fagure gol.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

creiveancristi

De ajutat alte familii o sa o fac,dar dupa salcam,deci as vrea sa culeaga ceva.Problema e ca este multa miere pe ramele cu puiet,aproximativ jumatate,si nu mai are loc matca sa depuna.
Aceasi intrebare v-o pun,daca pun caturile or sa duca mierea necapacita sus,astfel facandu-se loc pentru ponta reginei?

creiveancristi

La familiile care la ora asta sunt pe 7-8 rame,din care 5-6 cu puiet,are rost sa punem magaziile pentru cules la salcam?
Mentionez ca lazile sunt si pe 10 si pe 12 rame.
Sau magaziile se pun doar cand lada este plina de rame cu albina,de exemplu 10 din 10 sau 12 din 12?

stefan1

  Nu este obligatoriu sa completezi cuibul ca sa pui catul. Tu stii cat de bun se preconizeaza sa fie culesul. Daca nu este pericolul sa intre in frigurile roitului, poti sa pui intai catul si dupa ce urca in el sa completezi cuibul. Altfel, daca adaugi acum inca 3-4 faguri in cuib si adaugi si catul, ocuparea catului poate fi intarziata.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

creiveancristi

Daca am gasit la o familie botci pe 4 rame si vreau sa fac cu ele 4 roi,cum este mai bine sa procedez.
Decupez cate 1-2 botci si le lipesc pe ramele roiului orfan{dupa cat timp de la orfanizare sa le introduc botca}?
Sau le bag la fiecare roi cate o rama cu botca?Aceste rama cu puiet pe care sunt botcile,trebuie introduse fara albina acoperitoare sau cu albina{daca este cu albina acoperitoare ar trebui uniformizat mirosul,nu}?

stefan1

  Daca ai o perioada de cules, poti sa dai cate un fagur cu puiet si albina de pe el fiecarui roi, fara nici o precautiune. Daca roii i-ai facut cu o zi inainte si deci au pierdut albina batrana, mai usor accepta albinele straine. Grija sa nu iei cu acei faguri si regina stupului. Vezi sa dai roilor suficienta albina tanara, ca se depopuleaza altfel si nu-ti poate ingriji puietul dat la formare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

creiveancristi

Dupa orfanizarea roilor am inteles ca trebuie sa astept minim 24 de ore pana la introducerea unei rame cu botca sau sa lipesc cateva botci pe ramele existente.
Va intreb,dupa acest timp,nu exista riscul ca roii nou formati sa-si traga botci de salvare si sa-mi roada botcile introduse de mine?
Sau ar trebui ca dupa cele 24 de ore,inainte de introducerea botcilor mele,sa verific in cuib daca si-au tras botci de salvare,pe care sa le distrug daca exista si apoi sa introduc rama cu botci sau botcile bune alese de mine de la alte familii?

stefan1

  In 24 de ore abia incep sa modifice celule ca sa traga botce. Inca nu se ataseaza de ele incat sa distruga botcele date.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

creiveancristi

Azi la control doar doua familii aveau botci,le-am divizat.Am luat rama unde am vazut matca,am bagat-o intr-o lada noua,o rama cu mancare si trei rame de puiet,in total 5 rame de albina.La urma am mai scuturat o rama ca sa nu se depopuleze masiv.
Acum ar trebui sa verific sa nu mai fie vreo botca in stupul cu matca?Daca cumva a ramas,e posibil sa roiasca?
Si in lada veche,unde au ramas 5 rame cu albina trebuie sa verific si sa las doar doua botci mai frumoase{1 capacita si una necapacita}sau pot sa le las pe toate cate or fi,prima regina ecluzionata distrugindule pe botcile ramase?

oroles

Citat din: creiveancristi din Mai 29, 2013, 02:18:49 PM
Azi la control doar doua familii aveau botci,le-am divizat.Am luat rama unde am vazut matca,am bagat-o intr-o lada noua,o rama cu mancare si trei rame de puiet,in total 5 rame de albina.La urma am mai scuturat o rama ca sa nu se depopuleze masiv.
Acum ar trebui sa verific sa nu mai fie vreo botca in stupul cu matca?Daca cumva a ramas,e posibil sa roiasca?
Si in lada veche,unde au ramas 5 rame cu albina trebuie sa verific si sa las doar doua botci mai frumoase{1 capacita si una necapacita}sau pot sa le las pe toate cate or fi,prima regina ecluzionata distrugindule pe botcile ramase?
Ce fel de botci? E vorba de botci capacite sau doar de potirase? Eu stiu din carti ca in momentul in care ai o botca capacita familia oricand poate sa roiasca. Sa ma corecteze cei cu experienta daca gresesc! Ai gasit matca inainte sa divizezi?  In functie de cum iti raspunzi la intrebarile astea iti poti da seama daca mai roiesc sau nu. :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

creiveancristi

Normal ca am gasit matcile vechi,chiar le-am mutat in alta lada cu jumate din familie.
Botcile sunt de roire si capacite si necapacite.

oroles

Citat din: creiveancristi din Mai 30, 2013, 08:53:03 AM
Normal ca am gasit matcile vechi,chiar le-am mutat in alta lada cu jumate din familie.
Botcile sunt de roire si capacite si necapacite.
In mod normal nu ar trebui sa roiasca daca in stupul cu regina nu a ramas nicio matca si daca matca are suficient spatiu de ouat.
In stupii noi daca ai bagat mai multe botci, prima matca ce o sa iasa o sa distruga botcile, deci nu are cum sa roiasca. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

creiveancristi

Sa va spun ce patesc astazi.Merg sa fac un control la cei doi roi,cand deschid prima lada,scot prima rama de miere,apoi pe prima rama de puiet 8-9 botci de salvare capacite.In gandul meu zic e gata n-au acceptat botcile de roire,cu toate ca roiul l-am facut cu ramele de la aceasi familie.Trec mai departe la control,urmatoarea rama de puiet,ambele botci de roire pe care le-am ales erau intacte.Urmatoarea rama cu puiet la fel,celelalte 2 botci de roire la locul lor{cand am facut roiul am lasat 4 botci de roire}.Stau si ma intreb care este problema de nu au ros sau distrus botcile de roire,si totusi si-au tras botci de salvare.De la o vreme privind mai atent una din ramele cu cele 2 botci de roire,vad capatul uneia ros si dat la o parte{se mai tinea intr-o parte putin cat sa nu cada}si o albina cu capul bagat inauntru.Zic e gata,o distruge acum.Cand colo scoate capul afara,pleaca si imediat iasa o matca din botca,amestecandu-se cu albinele de pe rama.Am stat un timp si am urmarit-o,vazand ca este in regula,am bagat rama la loc si am distrus toate botcile existente in stup,si de roire si de salvare.
Va intreb daca am facut bine ca am distrus botcile?
Cum comentati faptul ca nu au distrus botcile de roire,dar si-au tras botci de salvare?

creiveancristi

#14
Astazi,dupa o saptamana,deschid acelasi stup.Pe a doua rama scoasa la control 2 botci in partea de jos a ramei,capacite.Pe urmatoarea rama,gasesc regina printre albine.Celelalte rame,cu puiet si coronite de miere,nimic neobisnuit.Cand ma intorc si i-au din nou rama cu matca,vad pe o portiune a ramei fara albine o matca singura,foarte agitata.In momentul cand se intersecta cu vreo albina,era atacata instantaneu de acestea si fugea repede sa se ascunda si sa scape de ele.Astfel a ajuns si mi s-a urcat pe mana.In momentul acela aud jos printre rame o matca cantand,deci erau doua in aceasi lada.A stat pret de cateva minute,umbland agitata apoi si-a luat zborul,a dat tarcoale pe langa mine si lada de unde a zburat si dusa a fost,n-am mai vazut-o.
Acum intrebarile.
-daca acum o saptamana am vazut matca ca ecluzioneaza,cum de sunt doua azi in aceasi lada?
-se poate sa mai ecluzioneze vreo una si sa nu fie acceptata de albine?
-daca este o matca acceptata in roi,de ce nu distruge cele doua botci din stup{acum o saptamana eu am distrus toate botcile existente}
-se poate sa fie numai o matca,cea care a zburat,si de cantat sa fi cantat din una din cele doua botci,inainte de ecluzionare{care de altfel am vazut ca erau foarte atent ingrijite de albine}?